• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Adana ‘da Görülmesi Gereken 7 Yer

Anasayfa » Haber & Duyuru

Adana Akdeniz Bölgesinde Türkiye de İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'dan sonra 5. büyük şehridir. Adana Akdeniz Bölgesinin en önemli şehridir. Ticari ve tarihi açıdan önemli bir kent olması yanı sıra Seyhan ve Ceyhan nehirleri ile beslenmektedir. Adana lezzetli yemekleri ile Türkiye'de görülmesi gereken yerlerden biridir. Adana coğrafi şartları açısından birçok medeniyeti barındırdığından her birinden kendine özgü mimarilerin sergilendiği bir ildir. Adana'da gezilirken tarihi yapılardaki bu farklılıklar çok rahatlıkla görülebilir. Adana da camiler çok fazladır. Özellikle Sabancı Merkez Camii Osmanlı mimarisine en güzel örnektir.

 

Adana Ulu Camii

 

Adana Ulu Camii Adana'ya gelindiğinde ilk görülmesi gereken yerlerdendir. Camii Ramazanoğlu Beyliğinden 16.yy’dan kalmadır. Halen ibadet edilen tarihi bir camiidir. Sabancı Merkez Camisi yapılana kadar Adana'nın en büyük camisi unvanını korumaktaydı.

Adana Ulu Camii ile ilgili görsel sonucu

 

Adana Etnografya Müzesi

 

Tarihi 1845'li yıllara dayanmaktadır. İlk dönemlerinde kilise olan bina yeni döneminde müzedir ve Adana'ya gelen  herkesin mutlaka gezip görmesi gereken yerlerden biridir.

Adana Etnografya Müzesi ile ilgili görsel sonucu

 

Adana Kazancılar Çarşısı

 

Kazancılar Çarşısı Bakırcılar çarşısı olarak bilinir. Adana iline alışveriş açısından katkısı büyüktür. Adana'nın sembolüdür. Adana'dan dönerken bir şeyler hediye almak için elverişli bir yerdir.

Adana Kazancılar Ã?arÅ?ısı ile ilgili görsel sonucu

 

Adana denildiğinde her ne kadar mutfağı, yemekleri ve özellikle kebapları ile ön plana geçme söz konusu olsa da aslında tarihi ve mimari açılardan gezip görülecek yerleri çok fazladır. Özellikle Seyhan ve Çukurova bunların başındadır. Şehrin içinde de gezip görülecek gerek camileri gerekse müzeleri ile dopdolu bir tarih barındıran Adana; özellikle müze sevenler için de keyif verici bir şehirdir. Adana'ya gelip de sadece şehir merkezinde kalmamak için  birkaç gün daha ayırarak hemen her bölgesindeki değerleri gezip görmek aslında en doğru karar olacaktır. 

 

Büyük Saat Kulesi

 

Adana Seyhan ilçesinde bulunmaktadır. Bu kule 32 metre uzunluğundadır ve Türkiye'nin en büyük saat kulesidir.

Büyük Saat Kulesi ile ilgili görsel sonucu

 

Seyhan Barajı 

 

Akdeniz'e dökülen en büyük akarsudur. Adana iline katkısı büyüktür. Hem doğal güzelliği ile de Adanalıların bir numaralı uğrak yeridir. Adana ziyareti için gelenlerin ise ziyaret ettiği ilk sıralardaki bölgedir.

Seyhan Barajı ile ilgili görsel sonucu

Adana Merkez Parkı 

 

Adana şehrine gelip de Merkez Parkında nefes almak için dinlememek olası değildir. Burası yemyeşil devasa bir parktır. Ve Türkiye'nin en büyük parkıdır.

Adana Merkez Parkı ile ilgili görsel sonucu

Adana Taşköprü

 

Bu köprünün önemi geçmişinin Roma İmparatorluğuna dayanmasıdır. Ve halen araç trafiğine açık olması da bir başka önemli özelliğidir. Taşköprü den geçerken nehrin güzelliğini de seyretmek işin diğer güzel boyutudur.

Adana TaÅ?köprü ile ilgili görsel sonucu

Adana'da gezi noktaları birbirine çok yakın konumlarda olduğundan doya doya bir Adana için 3-4 günlük ziyaret tatmin edici olacaktır. Adana sıcak bir il olduğundan ziyaret zamanlarının genelde bahar aylarına denk gelmesi doğru karardır. Adana farklı birçok kültürün bir arada yaşadığı bir şehir olduğundan geniş bir yelpazeye hükmedici özelliği vardır. Birçok medeniyetin geçmişinin izlerini taşıması bu şehri farklı kılar.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.