• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Adıyaman’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Adıyaman’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Adıyaman

Adıyaman, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan eski dönemlerde birçok kültüre ev sahipliği yaptığı söylentiler arasında olan tarihi kalıntıları çok fazla olan bir yerdir. Adıyaman’a hem kışın hem de yazın dilediğiniz her mevsimde rahatlıkla gidebilirsiniz. Tarihi kalıntıları hala sürdürmeye devam eden Ardahan’da tarihin kokusunu yaşatan camiler, ilgi odağı olan müzeler, mutlaka görmeniz gereken anıt ve mağaralar bulunur. Güneydoğunun tarihi mekânı olan Adıyaman çiğköftesi ile de meşhurdur. Aynı zamanda burada gezmek isterseniz Adıyaman’ı bir güne sığdırmak imkânsızdır. Adıyaman denilince akla ilk gelenlerden bir tanesi de Medeniyet Şehri olmasıdır. Adıyaman’a geldiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken yerler şu şekildedir;

Nemrut Dağı

Nemrut Dagı

Adıyaman ilinin en meşhur yerlerinden bir tanesi Nemrut Dağıdır. Nemrut Dağının ihtişamlı görüntüsü gelenleri hayrete düşürecek cinsten. Böylesine güzel bir dağı koruma altına almamak mümkün olmadığından dolayı UNESCO dünya mirası listesine adını yazdırmayı başarmıştır. Nemrut Dağının yüksekliği 2150 metredir. Nemrut Dağı eski dönemlerde Tanrı ve Kralların heykellerinin yaptırıldığı bir yer olarak biliniyor. Bu yaptırılan heykeller Helenistik döneminden kalma heykellerdir. Nemrut Dağına geldiğiniz zaman hangi tarafa dönerseniz dönün sizi ayrı bir manzara karşılayacaktır. Sizlerde dilerseniz bu eşsiz manzaranın keyfini çıkarabilir bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Karakuş Tümülüsü (Kadınlar İçin Anıt Mezarı)

Karakus Tumulusu

Nemrut dağına oldukça yakın olan Karakuş Tümülüsü Kommageneli kraliçelerine ait mezardır. Üzerinde Kartal simgesi olmasından dolayı Karakuş anıtı olarak söylentiler arasındadır. Bu mezarda o dönemin kraliçesi olan kişiler yatmaktadır. Dilerseniz Nemrut Dağına gelmişken bu mezarlara da uğrayarak anıtları inceleyebilirsiniz.

Cendere Köprüsü

Cendere Koprusu

Dünyanın en eski köprülerinden olan Cendere Köprüsü eski adı Chabinas olan ve şimdiki adıyla Cendere köprüsü olarak anılan bu yer görülmeye değerdir. Bu köprünün yapılış tarihi 1. Yüzyılın sonlarına doğru yapıldığı söyleniyor. Aynı zamanda köprünün inşası 16. Roma Lejyonu olan Septimius Severus tarafından inşa edilmiş ve günümüze kadar inşa ettiği köprü ulaşmıştır. Ailesi adına yaptırılan bu köprünün her bir sütunu aile içerisinde ki birisi adına yapılmıştır. Köprünün üzerinde tarihi ve köprü hakkında çeşitli bilgiler vardır. Buraya gelerek bu tarihi yeri görebilirsiniz.

Adıyaman Müzesi

Adıyaman Muzesı

Gezip gördüğünüz yerlerin tarihini, eski dönemlerde ne yaşadığını, hangi medeniyete ev sahipliği yaptığını ve o dönemde kullanılan araç ve gereçleri görmek demek gezdiğiniz noktayı daha iyi tanımanız demektir. Adıyaman’a da geldiğiniz zaman medeniyetlere ev sahipliği yapan her bir noktası tarih kokan bu noktanın müzesini gezmenizde fayda vardır. Müze Adıyaman ilinin merkezinde bulunmakla birlikte ulaşımı oldukça rahattır. Müze oluşumu için büyük bir emek sarf edilmiş olup 1978 yılında kurtarma kazıları yapılmış ve bu çalışmadan sonrada ortaya 25.000 eser çıkmıştır. Bu eserler bir noktada bir süre depolanmış ve sonra da müze haline gelmiştir.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.