• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Afyonkarahisar Gezilecek Yerler

Anasayfa » Haber & Duyuru

Afyonkarahisar, Ege Bölgesi'nin İç Anadolu sınırında yer alan yüksek illerinden birisidir. Bu ilimiz yurtdışında en çok kaymağı ve sucuğu ile tanınır ve bir marka şehirdir. Aynı zamanda Türkiye'de en çok mermer çıkarılan yerlerinden birisidir ve mermer ocakları ile de ünlüdür. Eski ismi Afyon olan bu kentimiz, şehirde bulunan volkanik kayalardan ve hisardan dolayı 2005 yılında Afyonkarahisar ismini almıştır. Afyon ismi ise bu kentte çok uzun zamandır yetiştirilen haşhaştan gelir. Tarih boyunca sırasıyla Hattiler, Hititler, Frigler, Persler, Romalılar, Germiyanoğulları ve Osmanlılar egemenliğinde kalan bu kentte çok sayıda tarihi eser ve gezilecek yer bulunuyor. 

 

Tarihi Mekânlar

 

Afyon'un tam merkezinde yer alan Afyonkarahisar Kalesi, volkanik bir dağın zirvesinde yer alan kalede bir mescit ve su kuyuları bulunuyor. 13. yüzyıldan kalan Ulu Cami ise yine merkezde yer alıyor, sade ve taş mimarisi ile dikkat çekiyor. Afyonkarahisar'da tarihi bir kasabada bulunuyor. İhsaniye Ayazini Kasabası, Frigler zamanından kalan bir yerleşim mekânıdır. Bu kasaba kalıntısında taşlara oyularak yapılmış kiliseler, tek kişilik mezarlar ve aslanlı mezar bölümlerinden kalan parçaları görebilirsiniz. Afyon'un Bolvadin ilçesinde Akarçay üzerindeki Kırkgöz Köprüsü iki ayrı parçadan oluşur, kuzey tarafı Bizanslılar, güneyi ise Mimar Sinan tarafından yapılmıştır.

afyon ile ilgili görsel sonucu

 

Yine Bizanslılar tarafından yapılmış olan Avdalas Kalesi ise çok odası ve çok katı olan bir yapıdır. Yine Bolvadin'de bulunan Yedikapılar Manastırı ise Afyon'un en etkileyici tarihi yapılarından bir diğeridir. Yine merkezde yer alan Şehitoğlu Konağı ise içerisinde bir şaraphane ve mahzenin de yer aldığı üç katlı ve mimarisi ile dikkat çeken bir yapıdır. 15. yüzyıldan kalmış, moloz taştan inşa edilmiş ve minberi de mermerden yapılmış olan Mısri Cami de önemli tarihi eserler arasında yer alıyor. Afyon'da ayrıca Kapadokya'daki benzer peri bacıları da bulunuyor. İscehisar ilçesindeki peri bacalarının ismi Seydiler peri bacalarıdır.

 

Doğal Güzellikleri 

 

Afyonkarahisar haşhaş yetiştiriciliği ile ünlü bir kentimizdir. Geniş haşhaş tarlaları ilkbaharda açıp yaza kadar kalan mor çiçekleriyle harika bir manzara oluşturuyor. Bir zamanlar sanki bir kuş cenneti imiş gibi görünen Eber Gölü ise ne yazık ki çevre kirliliği ile mücadele ediyor. Afyonkarahisar ayrıca kaplıcaları ve sağlık turizmi ile ünlüdür.

Bol mineral içeren sularıyla Ömer Kaplıcaları suyu pek çok hastalığa iyi gelen ve her sene çok sayıda turistin ziyaret ettiği bir yerdir. Kirazlı Yaylası'nda yaklaşık olarak 3 saat yürüdükten sonra bir peri bacası girişinde yer alan Buzluk Mağarası'na ulaşabilirsiniz. Girişi küçük olan bu mağara da Afyon'un doğal güzellikleri arasındadır. 

afyon ile ilgili görsel sonucu

Afyon'da Başka Neler Yapılır?

Yolunuz bu kente düşmüşse mutlaka bir yerde kaymaklı ekmek kadayıfı yemeden dönmemelisiniz. Haşhaşlı ya da patatesli köy ekmeğinden, cevizli lokumundan tatmalısınız. Kocatepe anıtı ve Anıtkaya Şehitliği'ni ziyaret edebilirsiniz. Yaklaşık olarak 44 bin tarihi eser barındıran Afyon Arkeoloji Müzesi ve Zafer Müzesi'ni de görmelisiniz. Çay Kervansaray'da bir çay içebilirsiniz. Sucuk ekmek ve Afyon kaymağının da tadına mutlaka bakmalısınız. Bu şehirdeki Mevlevihane Müzesi ve Afyonkarahisar Kültür ve Sanat Evi de mutlaka ilginizi çekecektir. 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.