• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Alitalia İstanbul Uçuşlarını Durduruyor

Anasayfa » Haber & Duyuru

Alitalia Hava yolu firması, İtalya merkezli olarak uçuşlar gerçekleştiren ve Türkiye’den de İtalya’ya gerçekleştirdiği uçuşlarla en çok tercih edilen hava yollarından birisidir. İtalya'nın resmi bayrak taşıyıcı hava yolu firması da olan Alitalia 1 Aralık 2016 itibariyle Türkiye uçuşlarını durduracağını acentalarına bildirmiş durumda.

 

''Değerli Acentemiz,

1 Aralık 2016 tarihi itibarıyla iptal edilen Roma-İstanbul-Roma uçuşları ile ilgili güncellemeler sistemlerinize yansıtılmıştır. İptal edilen uçuşlarda ödenmiş bileti bulunan yolcularımızın aşağıda belirtilen alternatiflerden birini seçme hakkı olduğundan, kendilerini bu konuda bilgilendirmenizi rica ederiz. ‘ mailiyle bilgilendiren Alitalia hava yolu firması, tüm uçuşlarını sistemden kaldırmış durumdadır. Alitalia hava yolları firmasından uçak bileti alan konuklarının da mağdur olmaması için büten düzenlemeleri yapan hava yolu firması, iptal edilen uçuşlarla ilgili bilet işlemlerine yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

REROUTING -PARKUR DEĞİŞİKLİĞİ

Cezasız olarak iptal edilen uçuşunuz mevcutsa, uçuş tarihinizden en geç iki hafta öncesinde veya uçuş tarihinizin en geç iki hafta sonrasında belirtilen şartlara göre ve uçuşun müsaitliğine göre, BEG aktarmalı veya Az tarafından icra edilen, bilet satışı gerçekleştirilmiş uçuşlarda, aynı rezervasyon sınıfında veya aynı kabinde müisat olduğu durumda değişiklik yapılmaktadır. Yolculuk kalkış ve varış noktaları değiştirilmeden ara noktalarda üzerinden de gerçekleştirilmesine izin verilmektedir.

Rezervasyon değişikliği durumlarında bilet yeniden düzenlenmesi ve uçuşun güncellenmesi tarihinden sonra 1 ay içerisinde yapılması gerekmektedir.  Ayrıca seyahat edilecek rotaya göre, satışı yapılan biletle ilgili seyahat, biletin geçerlilik süresi içinde yada iptal edilen asıl uçuşun tarihinden iki hafta içinde tamamlanması gerekmektedir. Biletlemelerde yolculuğun asıl süresi garanti edilmektedir.

KALKIŞ VE/VEYA VARIŞ NOKTASI DEĞİŞİKLİĞİ

Alitalia hava yolunun Türkiye, İstanbul uçuşlarını durdurmasından sonra satın aldığınız biletlerde kalkış veya varış noktası değişikliğinde, satın alınırken ödenen bilet değeri yeni bir Alitalia bileti almak için kullanılmasına izin verilmektedir.

Yeni bilet alımında, yeni ücret miktarı, yeni seyahat rotasına göre hesaplanmaktadır ve ödemelerde Alitalia ödemesi eski bilet miktarı düşürülerek yapılmaktadır.  Rota değişikliğinde yeni biletiniz için rezervasyonunuzu en geç uçuşunuza ait güncellemenin ardından iki ay içinde yapılması gerekmektedir. İki aylık bir süre aşımından sonra cezai işlem uygulanabilir.

İADE

Alitalia’dan satın aldığınız ve 1 Aralık 2016 tarihi itibariyle iptal edilen bir uçuşunuz mevcutsa, bilet iadelerinde ise, biletin satın alındığı fiyat miktarı üzerinden cezasız olarak bütün ücret veya yeni bir bilet almanız durumunda geriye kalan kısmı iade edilmektedir. İade işlemi orijinal ödeme şekli üzerinden yapılacaktır. 

Belirli bir tarih belirtmeden ‘open’ açık bilet alan Alitalia yolcuları ise, yine aynı şekilde ödenen miktarın tamamını veya yeni bir bilet alımından sonra geriye kalan ücretlerini iade olarak talep edip alabilirler.

GRUP PROSEDÜRÜ

Alitalia’ da bütün hava yollarında ön ödemesi yapılan veya bileti düzenlenmiş konuklar aşağıda yer alan kurallar kapsamında mağdur edilmemektedir.

ÖN ÖDEMESİ YAPILMIŞ GRUPLAR

Alitalia hava yolundan satın alınan grup biletlerinde ön ödemesini gerçekleştirdiğiniz durumlarda, bilet ücretinizin tamamını cezasız olarak geri iade alabilirsiniz.

Eğer rezervasyon değişikliği, kalkış-varış noktası değişikliği yapmak isterseniz de ön ödemenin toplam ücreti yeniden satın almak istediğiniz Alitalia biletleri için kullanabilirsiniz. Yeni rota için yeni bir cüret belirtilecektir.

Alitalia ön ödemesi yapılan biletlerde rezervasyon değişikliği, uçuş tarihini takiben iki ay içerisinde cezasız olarak yapılmaktadır. Yolculuk tarihi ise asıl biletin satın alındığı tarih itibariyle 6 ay içinde tamamlanması gerekmektedir.

BİLETİ DÜZENLENMİŞ OLAN GRUPLAR

Alitalia ‘dan ön ödemesini ve bilet ücretinin tamamının yapılarak bileti düzenlenmiş gruplarda ise, talepleri doğrultusunda cezasız olarak bilet ücreti iadesi orijinal ödeme şeklinde iade edilmektedir.

Biletlemesi yapılan grup biletlerinde ücret iadesi, biletin satın alındığı fiyat üzerinden, cezasız olarak tamamı ödenmektedir. İptal edilen uçuş yerine başka bir uçuş için bilet düzenlenmesi durumunda ödemiş olunan miktarın asıl ödenen ücretten fiyatı düşüldükten sonra geri kalan kullanılmayan kısmı iade edilmektedir.

Bileti düzenlenen gruplarda rezervasyon ve rota değişikliğinde AZ tarafından icra edilen uçuşlarda ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Yeni rezervasyon ve biletin yeniden düzenlenmesi uçuş tarihi ve saatin yeniden güncellenmesinden sonra takip eden bir ay içerisinde yapılması gerekmektedir.

Yeni biletlemelerde belirtilen rota ve tarihe göre, orijinal bilet tarihine göre 6 içinde seyahat tamamlanmalıdır. Yeni biletlemelerde ücret son dönemde güncel fiyatlara göre değerlendirilecektir.

REISSUE - BİLETLERİN YENİDEN DÜZENLENMESİ

Elektronik biletler, Alitalia tarafından ücretsiz olarak değiştirilmektedir. Değişim sırasında endorsement/restriction" hanesine "CANX IST" notunun yazılması gerekmektedir.

Acentalardan satın alınan biletlerde acenta iade isteği ise BSPLink yoluyla havayoluna iletir ve  RAA’ya ilgili evraklar eklenir ve mutlaka "CANX IST" notu girildikten sonra geri iade yapılmaktadır

EU261 düzenlemeleri kapsamında Alitalia hava yolu ve acenteler aracılığıyla yolculara tercihleri konusunda yardım edilmektedir.

Alitalia bilet değişimlerinizde ve iadelerinizde en güncel uçak bileti fiyatlarına, sefer bilgilerine ucuzauc.com web sitesi üzerinden uçak bileti sorgulaması yaparak ulaşabilirsiniz. Acentamız tarafından satın aldığınız biletlerle ilgili iade ve değişimler için bizimle iletişime geçiniz.