• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Almanya’nın Efsane Şatoları

Anasayfa » Haber & Duyuru

Almanya, Ortaçağ’dan kalma yapıları ile adından oldukça sık söz ettiren ülkelerden birisidir.  Barok ve Gotik mimarinin ender örneklerini kilise, katedral ve şatolarda görebilirseniz. Şatolarında da benzer bir mimari bulunan Almanya’nın efsane şatoları estetik görünümleri dikkat çekmeye devam ediyor. Restorasyon çalışmaları sonucunda konaklama imkanı dahi sunan Almanya’nın efsane şatolarından görülmesi gerekenlerden sizler için seçtiklerimiz arasında Hohenzollern Şatosu, Wartburg Şatosu, Eltz Şatosu, Cochem Şatosu ve Neuschwanstein Şatosu yer alıyor.

hohenzollern şatosu

HOHENZOLLERN ŞATOSU

Hohenzollern Şatosu, Almanya’nın hatta Dünya’nın en görkemli şatoları arasında yer almaktadır. Görkemli Hohenzollern Şatosu 855 metre yükselikte dağın tepesinde yer almaktadır. Etrafını sarak sıcak su kaynaklarının yarattığı bulutlar nedeniyle de yer ile bağlantısı yokmuş gibi görülen şato Almanya’da Burg Hohenzollern yer alıyor.

wartburg şatosu

WARTBURG ŞATOSU

Wartburg Şatosu, Eisenach Kasabası’na yakın bir yer de bulunmaktadır. 410 metre yükseklikteki Almanya’nın efsane şatolarından Wartburg Şatosu, tam olarak ortaçağ mimarisini yansıtmaktadır. 1999 yılında UNESCO tarafından Feodal dönemi yansıtan anıt listesinde yer alarak koruma altına alınan şato orman manzarası ile görenleri büyülemektedir. Ziyaret etmek isteyenler için tam adresi; Almanya, Auf der Wartburg, 99817 Eisenach’dir.

elts şatosu

ELTZ ŞATOSU

Eltz Şatosu, Moselle nehrinin kıyısında yer alan ortaçağ mimarisinin en bilinen eserlerindendir. . Rübenach ve Rodendorf Aileleri tarafından yaptırılan şato hala aynı aileye mensup kişilere aittir. Geçmişte aile üyelerinden 100 kişinin şatoda yer alan 100 farklı odada kaldığı söylenmektedir. Eltz Şatosu, Almanya tarafından oldukça önemsendiğinden kaynaklı önceden kullanılan Mark para biriminin üzerinde bu şatonun resmi yer almaktadır. Elzt Şatosunu ziyaret etmek isteyenler için ise adresi Münstermaifeld 56294, Burg-Eltz-Straße 1’ dir.

cochem

COCHEM ŞATOSU

Cochem Şatosu, Eltz Şatosu’na yakın bir konumda yer almaktadır.  Moselle nehir kıyısında tepe üzerinde yer alan şato 1100’lü yıllarda inşa edilmiştir. Günümüze kadar birçok kez yıkılan ve yeniden yapılandırılan Cochem Şatosu, 1700 lü yıllarda günümüzdeki görünümüne kavuştrulmuş ve meraklı ziyaretçileri için ziyarete açılmıştır. Hohenzollern Şatosu gibi yüksek bir noktada yer almasından kaynaklı eşşsiz manzarası ve görünümüyle ziyaret edilmesi gereken Almanya’nın efsane şatolarındandır. Ziyaret etmek isteyenler için adresi ise56812 Cochem, Schlossstraße 36.

neuschwanstein

NEUSCHWANSTEİN ŞATOSU

Neuschwanstein Şatosu, tarihte masal kralı olarak anılan Bavyera Kralı II. Ludving tarafından inşa ettirilmiştiir. İnşasına 1869 yılında başlanan şato 22 yıl sonra 1891 yılında tamamlanmıştır. Ortaçağ’ın Neo- Romantik tarzında inşa edilen Neuschwanstein Şatosu, Würzburg ile Füssen arasında yer almaktadır. Bu aralıkta romantik yok olarak bilinen yolda önemli bir duraklama noktası olan şato, Almanya’da görülmesi gereken ve en çok ziyaret edilen şatolar arasındadır. ziyaret etmek isteyenler için adresi ise 87645 Schwangau, Neuschwansteinstraße ‘dir.