• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Amalfi Sizi Bekler

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Amalfi, İtalya’nın güneyinde kalan Salerno körfezinde, insanı kendine hayran bırakan minik bir sahil kasabası. Daracık yolları aşarken, uçurumun kenarından geçerken hissettiğiniz tek şey, sonsuzluğa uzanan denizin mavisi... Üstelik çevresindeki Napoli, Positano, Minori, Maiori gibi kıyı kasabalarından daha İtalyan. Amalfi’yi ziyaret ettiğinize asla pişman olmayacaksınız. 

Gezilecek Yerler

Amalfi’ye arabanızla gidiyorsanız virajlı dar yollarında dikkatli olmalısınız. Öyle dar ki, iki araç karşı karşıya geldiği zaman genellikle birinin beklemesi gerekiyor. Eğer bekleyen taraf olursanız, önünüzde uzanan denizin sonsuzluğu size her şeyi unutturacak. Ana meydana geldiğiniz an dört tarafınız tarihi çeşmelerle sarmalanıyor. Adımlarınız ara sokaklara saptığında bitecek sanıyorsunuz ama hepsi birbirinden ilginç çeşmelerin sonu gelmiyor. Üstelik hepsi çalışır durumda, gönül rahatlığıyla su içebiliyorsunuz. 

14. yüzyılda kağıt fabrikası olarak kurulan Museo della Carta, kasabadaki en özgün müze. 1969 yılında müzeye dönüştürülmesine rağmen halen su gücüyle kâğıt üretimi yapılıyor. Bu konuya özel bir ilginiz olmasa bile sürecin nasıl işlediğini görmeye değer! Amalfi’nin kalbi sayılan St. Andrea Katedrali ise ihtişamlı yapısıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Ancak katedrali görmeniz için bol merdiven tırmanmanız gerekiyor. Bu merdivenleri çıkarken dikkatli olmalısınız. Bir efsaneye göre; merdivenleri sevgilinizle el ele çıkarsanız, onunla evlenemezmişsiniz.  Ancak katedralin asıl farkı bu değil tabii ki! Arkasındaki tropik bahçe içerisinde Chiostro del Paradiso manastırı yer alıyor ve beyaz kemerleriyle fotoğraf tutkunları için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Amalfi’nin kendinden daha sakin komşuları da var. İskeleden kalkan ücretsiz teknelerle ulaşabileceğiniz Santa Croce Beach, yalnızca 15 dakika uzaklıkta. Üstelik üzerinde sadece bir plaj işletmesi var ve yerleşim dahi yok. Böylelikle sakinliğin boyutunun ne kadar fazla olabileceğini burada yaşayabilirsiniz. Sakin komşularından bir diğeriyse Atrani. Tekneye bile gerek kalmadan, 10 dakikalık bir yürüme mesafesiyle gidebiliyorsunuz. Minicik bir meydanla birlikte bir kiliseye sahip Atrani’de de denize girebiliyorsunuz. Nispeten kasabanın biraz daha uzağında kalan Vietri Sul Mare, Amalfi’den 20 km. Seramiğin doğduğu yer olarak biliniyor.

Yeme İçme

Amalfi’nin tüm komşularından daha İtalyan olduğunu söylemiştik. Bunu en çok mutfağında hissediyoruz. Tüm İtalyan sahillerindeki gibi buradaki restoranlarda da deniz mahsulleri çok önemli. Midye, kızarmış karides ve kalamarı ayak üst atıştırmak istiyorsanız mutlaka Cuoppo D’Amalfi’ye gitmelisiniz. İtalya’ya kadar gidip makarnalarını denememek olmaz. Ama La Galea’da yiyeceğiniz ravioliyi başka hiçbir yerde yiyemeyeceksiniz.

Karnınızı doyurduktan sonra tatlıyla kendinizi ödüllendirmelisiniz. İtalyanların meşhur tatlısı Baba Classico’yu ana meydandaki Pasticceria Pansa’da denemenizi öneriyoruz. Gelelim limonlarına... Bildiğinizden daha büyük, tahmininizden daha sulu. Hâl böyle olunca o limonlardan, dünyaca bilinen bir likör doğuyor: Limoncello. Aslında akşam yemeğinden sonra sindirimi kolaylaştırması için üretiliyor ama bu kadar lezzetli olabileceği, ününün bu sahil şeridini aşabileceği o zamanlar hiç akla gelmiyor. Amalfi’nin her köşesinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Konaklama

Amalfi’nin havasını soluduğunuz her an, huzuru iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz. Ama yine de merkezden çok uzaklaşmak istemezseniz Hotel Fontana, sizin için biçilmiş kaftan. Huzurunuzu benzersiz bir manzarayla taçlandırmayı düşünüyorsanız Hotel Santa Caterina’da kalmalısınız. İtalya’ya kadar gitmişken tatilinizi lüks yapmayı planlıyorsanız NH Collection Grand Hotel Convento di Amalfi, en iyi tercih olacak.

Alışveriş

Bazen sevdiklerinize, onları unutmadığınızı göstermek bazen de güzel tatilinizi size hatırlatacak bir şeyleri beraberinizde götürmek istersiniz. İsteğiniz hangisi olursa olsun, Amalfi’den boş dönmeyeceksiniz. Ara sokakların tamamı hediyelik eşyalarla dolu. Amalfi’nin meşhur limoncello’sunun her halini bulmanız da mümkün; renkli sabunlardan minyatür şişelere kadar geniş bir ürün yelpazesi var. Bunun dışında seramikten yapılmış aksesuarlardan da alabilirsiniz.

Ulaşım

Amalfi’ye en kolay ulaşım Napoli veya Roma üzerinden gerçekleşiyor. Türkiye’den İtalya’ya uçak biletleri pahalı olduğundan mutlaka erken rezervasyon fırsatlarından faydalanmanızı öneriyoruz. Napoli veya Roma’ya vardıktan sonra aktarmalı ya da aktarmasız trenlerle Amalfi’ye rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.