• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Amasya’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Amasya’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Amasya

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Amasya Orta Karadeniz bölgesinde yer alıyor. Amasya iline olan yerleşim tarihi 7.500 yılına dayanıyor. Tarihten bugüne dek birçok medeniyete ev sahipliği yapan Amasya ili tam anlamıyla tarih kokan bir şehirdir. Birçok medeniyetin yaşamış olduğu Amasya’ya gelmiş olduğunuz zaman kendinizi farklı bir yüzyılda hissetmeniz mümkündür. Merkez ilçesi oldukça kalabalık bir yerdir. Aynı zamanda son dönemlerde Amasya iline olan yoğun ilgi artarak devam etmektedir. Her yıl birçok turist Amasya ilini ziyarete gelerek gezilecek olan yerlerini geziyor, yeni yerlerini keşfediyor ve tarihi hakkında bilgi sahibi oluyor. Turistlerin ilgi odağı olmaya başlayan Amasya gelişmekte olan bir turistik bölgedir. Amasya’ya geldiğiniz zaman gezeceğiniz yerler şu şekildedir;

Amasya Kalesi

Amasya Kalesı

Harşena dağının tam üzerine kurulmuş bir kale olan Amasya Kalesi, Harşena Kalesi olarak da çoğu insanlar tarafından anılıyor. Kale inşa edilirken deniz seviyesinden 700 metre yüksekliğe yapılmıştır. Amasya da birçok farklı medeniyet yaşadığından dolayı her farklı medeniyette kale hasar görmüştür. Hasarlı olan tekrardan inşa edilmiş ve düzeltilmiştir. Kale üç bölümden oluşmaktadır. Dilerseniz hafta içi ve hafta sonu istediğiniz zaman gidip müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müzenin kim tarafından yaptırıldığına dair birçok söylenti vardır.

Harşena Dağı Pontus Kral Kaya Mezarlığı

Harşena Dagı Pontus Kral Kaya Mezarlıgı

Amasya’da yaşayan eski medeniyetler arasında Frig, Pontus, Danişmend, Selçuklu, Roma ve Pers gibi birçok medeniyet burada yaşamıştır. Bu nedenle tarihi zenginliği oldukça büyüktür. Harşena Dağı Pontus Kral Kaya Mezarlığı UNESCO dünya mirası listeleri arasında yer alan korunan bir noktadır. Tam anlamıyla bir tarihi eser olan bu nokta mutlaka görülmesi gereken ve Amasya ilinin en çok ilgi gören yerlerinden birisidir. Buraya geldiğiniz zaman mutlaka bu mezarlığa uğramanız gerekir.

Yalıboyu Evleri

Yalıboyu Evlerı

Yeşilırmak Amasya’ya güzellik katan ve Amasya ilinin sembolü haline gelen Yeşilırmak kenarına dizilmiş olan evler ile ihtişamlı bir görünüm kazandırıyor. Amasya’ya gelince Yalıboyu evlerini mutlaka görmeniz gerekir. Amasya seyahatinizin en önemli bölgesi olan bu yeri en iyi şekilde görmek için Hazeranlar Sokak ve Yeşilırmak kıyılarını tercih ederek buradan bu evlere ve eşsiz manzaralara şahit olabilirsiniz. Evleri gördüğünüz an kendinizi bu evlerde hayal etmeme olasılığı yüzde sıfırdır. Evlerin sahip olduğu bahçeler ve avlular bulunur. Aynı zamanda evler bodrum katının üzerine en fazla bir ila iki kat şeklinde yapılır.

Borabay Gölü

Borabey Golu

Doğa yürüyüşü, piknik yapma ve geziye biraz ara vermek isteyen kişilerin kendilerini Borabay Gölüne atmalarında fayda vardır. Hem dinlendirici hem de huzur veren bir yer olan Borabay Gölü doğayla iç içe olacağınız bir noktadır. Dilerseniz kamp yapma imkânı da veren Borabay Gölüne mutlaka gelerek burayı keşfetmeniz önerilir. Amasya ilinde gezilebilecek bu noktaları mutlaka atlamadan gezmenizde fayda vardır.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.