• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Anadolu Medeniyetler Müzesi Hakkında Genel Bilgiler Nelerdir?

Anadolu Medeniyetler Müzesi Hakkında Genel Bilgiler Nelerdir

Geçmişten bugüne denk varlığını sürdüren birçok eser ve birçok yer vardır. O yerlerde eski dönemlerden kalma eşyalar müzelere konularak gelen ziyaretçileri kısa süreliğine de olsa o döneme götürmektedir. Müze hem tarihi açıdan hem de genel kültür açısından oldukça önemli aktiviteler arasında yer alan önemli bir yerdir. Fırsat buldukça çevrenizde olan tüm müzeleri gezerek o dönem hakkında bilgiler edinin. O dönemden kalan eşyaları inceleyerek günümüzde hiç göremeyeceğiniz eşyalara tanıklık edin. Hangi dönemlerde ne olaylar yaşandığını, hangi olaylardan bu yana eşyaların hala varlığını sürdürdüğünü öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda çocuklarınıza da mutlaka müze alışkanlığını yansıtarak onlara da hem gezip hem de tarihi olaylar hakkında bilgiler vererek tarihini sevmesini ve geçmişini bilmesini sağlayabilirsiniz. Anadolu medeniyetler müzesi tarihi olaylar ve konular hakkında müzeye gelenleri aydınlatan önemli yerler arasındadır. Paleolitik Çağdan günümüze kadar geçen ve Anadolu’da hâkimiyet kurmuş medeniyetlerin gelişimi hakkında bilgiler vermektedir. Bu bilgiler oldukça değerli bilgiler olup Anadolu da hâkimiyet kurmuş olan tüm medeniyetlerin önemli bilgilerini en iyi şekilde sizlere anlatır.

Anadolu Medeniyetler Müzesi Nerededir?

Anadolu Medeniyetler Müzesi Nerededir

Anadolu medeniyetler müzesi başkent Ankara’da yer alıyor. Yolunuz Ankara’ya düşerse mutlaka uğramanızda fayda vardır. Müze Ankara kalesinin güneydoğusunda faaliyet göstermektedir. Ankara’nın merkezinde bulunan ve Altındağ ilçesine yakın bir mevkidedir. Bu müzeye giriş yaptığınız zaman Osmanlı dönemlerinden kalan oldukça şık mimari direkt olarak göze çarpıyor. Eski zamanlardan bu yana mimari açıdan kendini kanıtlayan Osmanlı bu müzede de yapısıyla ön plandadır. Ziyaret gün ve saatleri hemen hemen her gün saat 08:30 dan 17:30’a kadar ziyaret edebilirsiniz. Bayram gibi özel günlerde ziyaret saati olarak 13:00 belirlenmiştir. Dilediğiniz zaman bu zaman dilimi içerisinde buraya gelerek müze kartınızla giriş yapabilirsiniz.

Anadolu Medeniyetler Müzesinde Görülmesi Gereken Yerler Nelerdir?

Anadolu Medeniyetler Müzesinde Görülmesi Gereken Yerler Nelerdir

Anadolu medeniyetler müzesi 1997 yılında Avrupa’da yılın en iyi müzesi olarak seçilmiştir. Oldukça geniş ve büyük yapısı olan bu müzede kronolojik sıraya göre bölümler ayrılmıştır. Paleotik çağdan kalıntıları sergileyen müze de taştan ve kemikten yapılmış birçok eşyanın Antalya yakınında yer alan Karain mağarasında kazı çalışmalarından sonra ortaya çıkmıştır. Neolitik çağdan da farklı eserler sunulan müze de dilerseniz inceleyebileceğiniz birçok araç ve gereç mevcuttur. Anadolu yazılı dönemin başladığı tarihten değerli bilgileri de bu müze içerisinde ki bölümde bularak konuyla alakalı tüm bilgileri edinebilirsiniz. Bu bölümde gezinizi tamamladıktan sonra Frig, Hitit, Urartu ve Lidya dönemlerinden kalan buluntuları da inceleyebilirsiniz. Müze dışına biraz uzakta kalan Ören yerleri de vardır. Burada en az Anadolu medeniyetler müzesi kadar önemli ve görülmeye değerdir. Bu alanda Ankara Roma hamamı, August tapınağı, Gavurkale gibi yerlerdir. Birbirine yakın bir konumda olduğundan dolayı müzeyi gezdiğiniz zaman daha sonra ki rotanızda da buraya gidebilirsiniz.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.