• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Anadolu’nun Yaşayan Tarihi Tren Garları

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Tren yolları, Osmanlı Devletinin son yollarında kullanılmaya başlamıştı. Demir yolu ulaşımı Osmanlı’nın politikaları gereği devlet gözetiminde olmayıp zenginler veya diğer ülkeler tarafından yap ve işlet prensibine göre hareket edilerek kişilere aitti denilebilir.

Cumhuriyetin kurulması ve ilanıyla birlikte demiryolları devlet kontrolüne geçmiş ve tren garları inşa edilmeye başlanmıştır.

Osmanlı döneminden kalan tren garları ise restore edilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde bu tren garlarından birçoğu hala kullanılmaktadır.

Trenleri ve trenlerle yolculuk etmeyi seviyorsanız, tarihi tren garlarından bazılarına gelin berber göz atalım.

1-) KONYA GARI – KONYA

2-) ADANA GARI – ADANA

3-) KAYSERİ GARI- KAYSERİ

4-) SİVAS TREN GARI- SİVAS

5-) MERİNOS TREN İSTASYONU- BURSA

Konya Garı- Konya

Konya Garı- Konya

Dikdörtgen şeklinde planlanan Konya Garı, iki katlı ve dışa doğru açılan bir giriş alanına sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. Konya Garı, Eskişehir ve Ankara Gar binaları ile aynı zamanda yapılmıştır ve bu 3 tren garı da birbirine benzemektedir. Genel olarak bu yapıda yapıla garlar arasında Malatya Kayseri ve Kırklareli binalarıyla da benzerlik gösteren Konya Garı yapımında tuğla, taş ve ahşap malzemeler kullanılarak yapılmıştır. Ahşap bir çatıya sahip olan Konya Tren Garı, günümüzde hala hizmet vermektedir.

Adana Garı- Adana

Adana Garı- Adana

Adana Garı, yapısı itibariyle diğer gar binalarına benzerlik gösterse de garın giriş kısmı diğer garlardan ayrılmaktadır. 1912 yılında tamamlanan garın giriş kısmında ahşap malzemelerinden yapılan payandalar ile kedine özgü farklı bir yapıya sahiptir. Adana Garı, diğer garlara göre mimarisi biraz daha sönük kalabilir fakat bu durum görkeminden bir şey kaybetmesini sağlamamıştır. Ana binası, lojmanları ve tren bakım ve tamirlerinin gerçekleştirildi atölyeler ile şehri merkezinde bulunan Adana Tren Garı günümüzde hizmet vermeye devam eden tarihi tren garlarından birisidir.

Kayseri Garı- Kayseri

Kayseri Garı- Kayseri

Kayseri Garı, birinci ulusal mimarlık döneminde inşa edilmiştir. Anıtsal niteliklere sahip bu gr dikdörtgen tren garı şemasını da korumaktadır. Bünyesinde lojmanların da bulunduğu Kayseri Garı 1933 yılında inşası tamamlanmıştır. Yapıldığı döneme göre Osmanlı süsleme sanatlarının da kullanıldığı Kayseri Tren Garı günümüzde hizmet vermeye devam etmektedir.

Sivas Tren Garı- Sivas

Sivas Tren Garı- Sivas

Sivas Tren Garı, cumhuriyet ilanıyla 1930 yıllarda yapılan garlardan birisidir. Mimarisi dönemine ait Ulusal Mimarinin birinci dönemini yansıtmaktadır. Dikdörtgen biçiminde yer alan Gar içerisinde lojmanlar, bekleme salonları ve ziyaretçilerin bekleme alanı için giriş kısmında da havuzlu bir parkı bulunmaktadır. Osmanlı dönemi mimarisinden de izlet taşıyan Sivas Garı, günümüzde hala hizmet vermektedir. Sivas merkezde yer alan gar, çevresinde yer alan lojmanlarla şehre farklı bir hava katmakta ve bu şehrin sakinliğini gözler önüne sermektedir.

Edirne Garı- Edirne

Edirne Garı- Edirne

Sirkeci Garı’ndan esinlenerek mimarisinin Sirkeci Garı’na benzetildiği Edirne Tren Garı, mimar Kemalettin ey tarafından projelendirilmiştir. 1910 yılında inşası tamamlanıp hizmete açılan Edirne Gar günümüzde de hizmet vermeye devam etmektedir. Günümüze rektörlük binası olarak kullanılan gar, Geleneksek Türk Mimarisi örneklerini taşımaktadır.

Gar girişinde yer alan taç kapı ile abartıdan uzak sade güzelliği ile tarihe meydan okuyan garlardan birisi olarak varlığını sürdürmektedir.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.