• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Ani Harabeleri - Ani Antik Kenti

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Ani Harabeleri

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Ani Harabeleri, Kars’a kırk iki kilometre mesafede bulunan Ocaklı köyünün orada yer almakta ve doğuda Aras Nehri’nin bir kolu olan Arpaçay’a dayanmaktadır. Ani Harabelerinin doğuda dayandığı Arpaçay ise Kars ile Ermenistan sınırını oluşturmaktadır. Milattan önce üç bin yılından bu yana yerleşimin olduğu Ani antik kenti, aynı zamanda yirmi dört adet farklı uygarlığın hüküm sürdüğü bir yer olmuştur. Ani antik kentinde çok sayıda kilise, anıt mezar ve şapel tespit edilmiştir ve bu sayede antik kent, 1001 Kilise Şehri olarak da nitelendirilmektedir. Çeşitli medeniyetlere sekizinci yüzyıla kadar ev sahipliği yapmış olan Ani antik kenti, İpek yolu üzerine kurulmuş olan önemli bir konaklama ve ticaret kenti olarak nitelendirilmektedir. Ani antik kentinin Arpaçay üzerinde büyük bir kısmı yıkılmış olan İpek Yolu köprüsü ise Türkiye ile Ermenistan arasını bağlar nitelikteymiş ama günümüzde köprünün yıkılmış olması nedeni ile arada herhangi bir bağlantı kalmamıştır. Ani antik kenti, sayısız savaşa ve depreme tanıklık etmiş ve 2011 yılından bu yana restorasyon ve kazı çalışmaları ile yeniden canlandırılmaya çalışılmaktadır.

Ani Harabelerinin Surları

Ani Harabelerinin Surları

Ani antik kenti, Efes antik kentinden birkaç kat daha büyük bir alana kurulmuş olmasının yanı sıra Ani Harabelerinde bulunan birçok eserde toprak altından gün ışığına çıkarılmayı beklemektedir. Ani antik kentinin surları ise stratejik açıdan özen gösterilerek yapılmış ve bu sayede ise düşman askerlerinin içeriye girmesi ise neredeyse imkânsız kılınmıştır. Ani harabelerinin sahip olduğu surların bütünün uzunluğu ise yapıldığı dönemde dört buçuk kilometre uzunluğunda olmasına karşın günümüzde bu surların büyük kısmı yıkılmıştır. Ayrıca Ani harabelerinin yıkılmayan surlarının yüz ile yüz elli metrelik kısmı ise restore edilmiştir. Ani harabelerinin dış kısmında bulunan sur ile iç kısmında bulunan sur arasında ortalana beş ila altı metrelik bir mesafe bulunmakta ve surların yüksekliği de yedi ile sekiz metre civarındadır. Ani harabelerinin surlarının bir stratejik özelliği de dış kısımda yer alan surları aşmayı başaran düşman askerlerini karşılarında iç surlar karşılıyor ve bu sırada iki sur arasında kalan düşman askerleri de etkisiz hale getiriliyormuş.

Ani Harabelerinin Eserleri

Ani Harabelerinin Eserleri

Ani antik kentinde yer alan eserler, yıldırımlar, depremler, olumsuz kış şartları ve çeşitli doğa koşulları sebebi ile tahrip olmuştur. Ayrıca Ani antik kentinde yer alan eserler, olumsuz doğa koşullarının yanı sıra Ermeni topraklarında yer alan taş ocaklarında patlatılan dinamitler sonucu kentte yer alan eserlerin tahrip olması da söylentiler arasındadır. Ani antik kentinde her türlü inanca göre inşa edilmiş yapılar bulunmakta ve cami, katedral ve kilise gibi çeşitli inançların ibadet yerlerinin bulunması sayesinde Mabetler’in Kenti adı da layık görülmüştür. Anadolu’da Türklerin ele geçirdiği ilk şehir olarak tarihe geçen Ani antik kenti, Selçuklular tarafından 1072 yılında inşa edilen sekizgen minerali Menuçher Camisine de ev sahipliği yapmaktadır. Menuçher Camisi ise günümüzde hala daha ayakta duran ve Anadolu’da bulunan ilk Türk Camisi olma özelliğini taşımaktadır. Ani harabelerinde yer alan bir diğer eser ise Kurtarıcı İsa Kilisesi’dir ve bu kilise, Aziz Patrick Kilisesi ve Keçel Kilisesi olarak da bilinmektedir. Kurtarıcı İsa Kilisesi, Kral 3. Sambat tarafından 1034 yılında inşa edilmiş olmasının yanı sıra silindirik planlı bir kilisedir. Ayrıca 1930 yıllarında yıldırım düşmesi sonucunda silindir şekline sahip olan kilise tam ortadan dikey biçimde yarılmış ve yarısı tahrip olmasına karşın bir diğer yarısı hala daha ayakta durmaktadır.

Ani Harabeleri Resimli Kilise

Ani Harabeleri Resimli Kilise

Tigran Honents Kilisesi, 1215 yılında inşa edilmiş ve resimli kilise olarak da bilinmektedir. Resimli kilise ismini ise iç cephe duvarları ile iç kubbesinin iç bölümünde bulunan Hz. İsa’nın yaşamını betimleyen freskler nedeni ile almıştır ve bu freskler, dönemin en önemli eserleri olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.