• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Antalya Havaalanı

Anasayfa » Havalimanları

Antalya Havaalanı

Ülke/Şehir: Türkiye Antalya

Açılış Tarihi: 1960

Şehir Merkezine Uzaklık: Antalya havalimanı, Antalya şehir merkezine oldukça yakındır. Yaklaşık uzaklığı 13 kilometre olan havalimanı, Antalya şehrinin doğu yakasında bulunuyor.

Ulaşım: Antalya havalimanına gitmek isteyen yolcular, şahsi araçlarını kullanarak gidebiliyor ve otoparktan faydalanabiliyor. Bunun dışında taksi tutarak ya da düzenli seferleri olan otobüslerden faydalanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Havalimanı Kodu: AYT

Havalimanı Tel: (0242) 444 74 23

Havalimanı Adresi: Yeşilköy Mah. Antalya Havalimanı, Lara Cad.

 

Antalya Havaalanı Hakkında

Ülkenin en büyük ve en önemli havalimanlarından biri olan Antalya Havalimanı, iç ve dış hatlar olarak iki terminale sahiptir. Hem yurt içinde hem de yurt dışında uçuşlarını gerçekleştirmeye devam ediyor. Dünya çapında da büyük bir öneme sahip olan Antalya Havalimanı, teknik özellikleri ve bazı istatistik bilgileri ile her zaman önemini korumaya devam edecek olan bir limandır. Turizm cenneti olarak adlandırılan Antalya şehrinde böylesine kaliteli bir havalimanının yer alması, ülkenin kalkınmasında da büyük oranda role sahiptir. 1960 yılından bu yana hız kesmeden ve ara vermeden hizmetine devam etmekte olan Antalya havalimanı, iki terminale sahiptir.

En çok yolcu kapasitesine sahip olmasından ötürü, dünyanın en iyi havalimanlarından birisi olarak seçilmiştir. Bu unvanı üzerinde taşımaya devam edebilmek için, hizmetinin kalitesinden ödün vermeden çalışmalarını sürdürüyor. En son çıkarılan istatistiklerine göre, yurt içinden yaklaşık 8 milyon yurt dışından ise yaklaşık 20 milyon yolcu taşıma kapasitesine ulaştığı görülüyor. Tüm zamanlar ele alındığında ve tüm istatistiklere bakıldığında ise, turizm açısından çok çalışma sergilediği için, yolcu taşıma rekorunu sürekli olarak elinde bulunduruyor. Havalimanı içerisinde 2110 araçlık bir otopark mevcuttur. Toplamda üç adet pisti mevcuttur. İlk pistin genişliği 2990 metre ve uzunluğu 45 metredir. İkinci pist zemini tamamen beton kaplı olan bir pisttir ve genişliği 3400 metre olmakla beraber uzunluğu 45 metredir. Üçüncü pisti ise genişliği 3400 metre ve uzunluğu 45 metre olan bir pisttir.

İç hatlar terminali toplamda 36.600 metre kare üzerine kurulmuş olan bir terminaldir. Yılda yaklaşık 9 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. Aynı zamanda içerisinde 32 adet kontrol yeri mevcuttur. 1998 tarihinde iç hatlara ek olarak iki adet dış hatlar terminali de inşa edilmiştir. Dış hatlar terminalinin toplam alanı 59.600 metre karedir. Oldukça büyük olan terminallerin içerisinde konveyörler, köprüler, kontuarlar, açık ve kapalı otoparklar, binek otolar, vize bankoları, engelli kontuarları, 10 adet gate ve kafe ve restoranlar bulunuyor. Yolcuların kendilerini rahat hissetmesi ve uçak saatlerini beklerken vakit geçirebilmeleri için pek çok şey düşünülmüş ve uygulanmıştır. 2010 yılında toplamda 450.000 ton yük taşıyarak Avrupa’daki önemini daha da arttıran Antalya Havalimanı, bu rekoru da elinde tutmayı başarıyor.

 

 

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.