• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Antalya’nın Gözdesi Alanya

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Antalya’nın Gözdesi Alanya

Antalya’nın Gözdesi Alanya

Alanya, Türkiye’nin en fazla turist alan tatil beldelerinden biridir. Hem turizm açısından hem de ticari açıdan Türkiye’nin önemli şehridir. Narenciye ve muz yetiştirmede yeri büyüktür. Alanya sahillerinin tamamen kumdan oluşması, burayı ilk tercih nedenidir. Bu özelliği ile en gözde sahiller arasındadır. 

Alanya’nın Tarihi

Alanya’nın Tarihi

Bizans Döneminde Alanya için söylenen Güzel Dağ adı kuşkusuz ki buraya çok yakışmaktadır. Şehrin ne kadar eskilere dayandığını, 12 km uzaklıktaki Kadıini Mağarasından anlamak mümkün. Yaklaşık olarak MÖ 17.yy’a dayanan izler, şehrin asırlar önce de tercih edildiğini gösteriyor. Tam olarak kim ya da kimler tarafından ne zaman kurulduğu belli olmasa da birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yer Alanya. 

Tarihte önemli bir sahil yerleşkesi olarak karşımıza çıkan Alanya’da Persler, Bizanslılar, Selçuklular, Memluklar ve Osmanlı Devleti hüküm sürmüştür. Farklı medeniyetleri topraklarında barındırmış olmanın en güzel sonucu olarak, kültürel birikimi ve zenginliği fazladır. Her kültüre ait, birbirinden önemli eserlerin izleri geçmişten günümüze duruşunu korumaya çalışıyor. 

Tarihte Pamfilya ya da Kilikya topraklarından sayılan bu şehir çeşitli istilalara şahit olmuştur. Bizanslılar döneminde adı Kolonoros olan şehir, 13.yy’da Selçuklu Devletiyle Alaiye adını almıştır. Akabinde Karaman hâkimiyetinde kalan Alanya, nihayetinde 1471 tarihinde Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Gezilecek Yerleri

Gezilecek Yerleri

Geniş plajı ve tarihi eserleriyle ünlü Alanya’da burayı gezerken kalabileceğiniz birçok modern otel bulunuyor. Farklı damak tatlarına hitap eden harika mutfağıyla kalabalık tercihler sunuyor. Kültürel açıdan dolu dolu gezi yaparken, aynı zamanda dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz. Cafe ve barların sabahın ilk ışıklarına kadar açık olduğu Alanya, senenin stresini atmak için harika bir belde. Rengârenk iç açan sokakları, yeşil kokan huzur toplu dolu doğası, yumuşacık kumsalı ve masmavi deniziyle tüm beklentinizi karşılayacak. Birçok mağaza ve dükkânın bulunduğu caddelerinde birbirinden ilginç hediyelik tasarımlar, tatil dönüşü eli boş dönmek istemeyenler için oldukça makul.
Alanya’da gezmeniz, ziyaret etmeniz gereken en önemli yerler, Kaleiçi, meşhur Damlataş Mağarası, Dim Mağarası ve Dim Çayı, Korsanlar Mağarası, Kızıl Kule, Andızlı Camii olarak sıralanabilir.

Alanya’ya Nasıl Gidilir? ?

Antalya ile Alanya arası yaklaşık olarak 2 saat sürer. 140 km’lik yol, güzel doğanın içinde gayet keyiflidir. İstanbul’dan aracıyla gelmek isteyenler 10 saat süren 800 km’lik bir yolculuk sonrası Alanya’ya ulaşabilirler.

Her Ekim ayında format halleri düzenlenen, ilki 1991 senesinde Alanya’da yapılmış olan triatlon sporu oldukça meşhurdur. Ekim ayında birçok ziyaretçi Alanya’ya gelerek, bu adrenaline ortak olur.
Yabancı turistlerin de özellikle tercih ettiği bu belde kültürel zenginliğini korumaya devam ediyor. Tatile gelen turistlerin buraya hayran kalarak yerleşmesi sonucunda nüfusu gittikçe artıyor ve çeşitleniyor. Kuzeyini tamamen Toros dağlarının kapladığı doğar harikası bu beldeden, Toros dondurması yemeden asla dönmeyin. 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.