• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Artıları ve Eksileriyle “Hostel” Nedir?

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Artıları ve Eksileriyle “Hostel” Nedir?

Yurtdışında konaklamanın en ucuz ve en sosyal yollarından biri olan Hostel, kısıtlı bir bütçeyle seyahat eden kişilerin sıklıkla tercih ettiği barınma şeklidir. Dünyanın çeşitli yerlerini görmek isteyen kişiler için ideal bir konaklama tipi olan hosteller, lüks aramayan ve bütçesinden tasarruf etmek isteyen gezginlerin kalabileceği yerlerdir.

Artıları ve Eksileriyle “Hostel” Nedir

Hostel Tipi Konaklamanın Çeşitleri  

Hostel Tipi Konaklamanın Çeşitleri

Banyo, tuvalet, mutfak gibi yerlerin ortak kullanım alanı olduğu hostellerin odaları birden çok kişinin kalması için planlanmıştır. Bir çeşit pansiyona benzeyen hostel odalarında bulunan yatak sayısı değişiklik göstermektedir. 3 – 4 kişinin kalacağı şekilde odaların bulunduğu hosteller olduğu gibi 20 yataklı odaları olan hosteller de mevcuttur. Ülkeden ülkeye farklılık gösteren hosteller için en ayırıcı özellik bulunduğu bölgenin ziyaret edilen yerlerine ulaşım anlamında elverişli bir konumda olmasıdır. Her ülkenin verdiği hostel hizmetinin kalitesi hostelin şekli, büyüklüğü ve içeriği bakımından değişiklik göstermektedir. Malezya gibi bazı ülkelerde tarihi binaların hostel olarak kullanıldığı gibi, Japonya’da kapsül biçiminde olan bir hostelde kalmak mümkün olmaktadır. Uygun fiyat seçeneklerinin olması ile bilinen hosteller, bazı ülkelerde ise bünyesinde bulundurduğu özellikleriyle lüks sayılabilecek imkânlar sunmaktadır. Tazmanya’da yer alan bir hostelin şöminesinin olması, Fiji’de yüzme havuzu ve doğal güzellikleriyle büyüleyen bir plajı olan hostelin bulunması, hostel tipi konaklama için azımsanmayacak lükslüğü yansıtan öğelerdir. Dormitory veya dorm adı verilen hostel çeşitlerinde ortalama 4 – 8 kişilik oda bulunmakta ve yatak sayısı arttıkça fiyat azalmaktadır. Sadece kızların ya da sadece erkeklerin kaldığı dorm odaları olduğu gibi mixed adı verilen ve karışık olarak kalınabilen odalar da mevcut olup tercih edilecek oda türüne göre hostele gitmeden önce tesiste var olan oda çeşitlerini araştırmak önemli olmaktadır. Diğer bir hostel tipi konaklama çeşidi olan ve private room yani bağımsız oda adı verilen odalar ise 2 kişilik olup 2 ayrı yatağa sahiptir ve bu yüzden diğer hostel çeşidine göre fiyatı yaklaşık 2 – 3 kat daha fazladır.

Artılarıyla Hostel Tipi Konaklama

Artılarıyla Hostel Tipi Konaklama

Yurt dışına gitmek ve değişik yerler görmek isteyen kişilerin bütçesini en fazla zorlayan konu olan konaklama için ideal bir tercih olan hostel tipi konaklama ile ekonomik bir gezinti yapmak mümkün olmaktadır. Daha çok kısa süre içinde turistik amaçlı farklı yerlere giden ve kısa süreli konaklamalar yapan kişiler için şartları bakımından uygun olan hostellerde kalmak, birçok sırt çantalı, gezgin veya öğrenci gibi dünyanın çeşitli yerlerinden gelen birçok kişiyle de tanışmayı sağlamaktadır. Bu nedenle sosyal bir paylaşımı da mümkün kılan hostellerin çoğunda ücretsiz internet erişiminin iyi durumda olması ve şehir merkezine yakın olmaları da bölgeyi yeni keşfeden ziyaretçiler için büyük kolaylık sağlamakta ve buralarda konaklamayı avantaja çevirmektedir.  

Eksileriyle Hostel Tipi Konaklama    

Eksileriyle Hostel Tipi Konaklama

Lüks ve konfor arayan kişiler için uygun olmayan hosteller, daha önce tanışmadığı kişilerle birlikte kalınmasından dolayı mahremiyet arayan gezginler için de zorluk oluşturmaktadır. Özellikle kalabalık ve karışık kalınan odalar ve ortak kullanılan banyo, tuvalet, mutfak gibi yerler bağımsız konaklama arayan kişiler için olumsuz etki yaratmaktadır. Ayrıca hostellerin neredeyse hepsinde çarşafların günlük değiştirilmemesi, hijyen anlamında yeterince hassasiyet gösterilmemesi gibi özellikleri de temizlik anlamında yüksek beklentisi olan kişiler için hostellerde konaklamayı zorlaştırmaktadır. Yeni yerler görmek ve keşfetmek amacına düşük ücretle hizmet eden hostel tipi konaklama, bu konuda gezginlerin işini büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Olumlu ve olumsuz yönleriyle bu konaklama, özellikle son dönemlerde birçok kişinin tercihi olmaktadır.    

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.