• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Avrupa’da En Ucuz 10 Şehir

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

 

Avrupa insan yoğunluğu bakımından alt sıralarda yer almaktadır fakat yüz ölçüm ve nüfus oranı ortalama değerdedir. Buna etki eden en büyük özellik Avrupa Kıtası’na dışarıdan göçle gelen insanların yoğunluğudur. Özellikle turistik amaçlı birçok farklı ülkeden Avrupa’ya akın eden insanlar bulunmaktadır.  Avrupa’ya gelen insanlar özellikle ekonomik, eğitim, sanatsal, turizm, politika amaçlı gelmektedirler. Ayrıca Avrupa’nın cezbedici güzelliği yanında birçok insanın Avrupa’ya gitmek istemesini sağlamaktadır. Avrupa Kıtası’na gitmek isteyen insanlar;

  • Özellikle Afrika Kıtası’ndan ekonomik sebeplerden dolayı gelmek istemektedir. İş olanaklarının yoğunluğu ve daha iyi bir hayat sürme isteği insanları Avrupa’ya yönlendirmiştir.
  • Eğitim amaçlı gitmek isteyenler genellikle öğrenci kesimleridir. Özellikle erasmus programı ile Avrupa Kıtası’na gitmek istenmektedir.
  • Avrupa’nın cezbedici güzelliği ve tarihi dokusu, onları görmek isteyen insanların yoğunluğunu arttırmaktadır. Avrupa’nın dünyanın en çok turistlik amaçlı gidilen kıtasıdır.
  • Politik işler veya anlaşmalar içeren bazı toplantılar Avrupa’ya gidilmesini amaçlamaktadır.

Avrupa’da lüks ve eğlence dolu hayatın negatif getirisinden birisi de maliyettir. İnsanların ilgisini çektikçe maliyetinin aynı oranda arttırılması sonucu yapılan şeyler lüks olarak nitelendirilmiştir. Avrupa’daki şehirlerde gezmek ve eğlenmek için oluşturulacak maliyette şu şehirler ortaya çıkmaktadır.

1.Varşova / Polonya

Polonya’nın başkenti olan şehir Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden birisi olarak geçmektedir. Varşova halk arasından üniversiteler şehri olarak bilinmekte ve içerisinden 300 bine yakın öğrenci bulunmaktadır. Yaşam bu şehirde Avrupa standartlarına göre ucuz olmakla birlikte bir bira 1 dolar, 1 paket sigara 4.5 dolar olarak satılmaktadır.

2.Saraybosna / Bosna-Hersek

Saraybosna Bosna-Hersek’in başkenti olarak, Avrupa’da yemek ve ulaşım bakımından en ucuz kentidir. Eğlence ve gece hayatı için de ucuz bir kent olmakla birlikte kent içinde birçok tarihi doku ve turistik yerler bulunmaktadır.

3.Prag / Çek Cumhuriyeti

Prag tarihinde birçok medeniyetle etkileşimi olup, tarihi eserleri bakımından değerli olan şehir Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olarak en büyük şehridir. Prag’da hayat Avrupa’nın geneline göre çok ucuzdur.

4.Bükreş / Romanya

Avrupa’nın en kalabalık 6. şehri olan Bükreş Romanya’nın başkentidir. İçerisindeki kalabalığın yoğunluğuna rağmen ucuz bir Avrupa şehridir.

5.Minsk / Beyaz Rusya

Beyaz Rusya’nın başkenti olan Minsk içerisinde 2 milyon insanı barındırmaktadır. Minsk’te ortalama ev kiraları 300 dolar olurken, sigara fiyatları ortalama 2-3 dolar arasındadır.

6.Tiran / Arnavutluk

Tiran’da yaşamak isteyen bir insan ortalama bir restoranda 7 dolara yemek yiyebilirken, 300 dolara ev kiralayabilirler. Arnavutluk’un başkenti olan Tiran Türk vatandaşlarından vize istemeyen Avrupa’nın en küçük şehirlerinden birisidir.  

7.Sofya / Bulgaristan

Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden birisi olan Sofya Bulgaristan’ın başkentidir. Bu kentte 5 dolara rahatça doyabilir ve aynı zamanda 12 dolara gece kulübünde eğlenebilirsiniz.

8.Üsküp / Makedonya

Avrupa’nın en ucuz bir diğer başkenti olan Üsküp 5 dolara rahatça yemek yiyebilir ve aynı zamanda 30 dolara ortalama bir yerde konaklama ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

9.Kiev / Ukrayna

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de maliyetsiz bir gün geçirebilirsiniz. Yanınıza 400 dolar alarak ortalama bir turist gezisi düzenleyebilirsiniz.

10.Kişinev / Moldova

Avrupa’nın en ucuz şehri olarak bilinen Moldova’nın başkenti Kişinev’de 4 dolara ortalama bir restoranda yemek yiyebilir, 200-250 dolara ortalama bir daireyi kiralayabilirsiniz.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.