• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Avrupa’da Havacılık Sektörü

Anasayfa » Haber & Duyuru

havacılıkAvrupa’ da havacılık sektörü Dünya’nın en büyük firmalarını kapsayan bir sektör olarak varlığını ve gelişimini sürdürmektedir. Doğrudan iki milyondan fazla, dolaylı olarak da yaklaşık beş milyon kişinin istihdam ettiği havacılık sektöründe ise oldukça ciddi bir rekabet söz konusudur. Hava yollarının daha uyguna daha iyi hizmet anlayışı ile hareketlerinden kaynaklı da Avrupa’da havacılık alanında hizmet veren firmalar sürekliliğini devam ettirmek ve zarar etmemek için yeni yollar aramaktadır.

EASA- Avrupa Havacılık ve Güvenlik ajansı kapsamında verilen hizmetler de en iyi ulaşım standartlarına ek olarak çevre duyarlılığı ve yolcu hakları da ön planda tutulan Avrupa’nın en önemli kentlerinden biri olan AB ‘ de 100’ün üstünde hava yolları günümüzde sayısı 400’ü bulan havalimanlarına hizmet vermektedir.  Bu durum ve hizmet anlayışı göz önüne alındığında da ise Avrupa’da havacılık sektörü her geçen yıl hızla büyümektedir.

Yeni Havacılık Stratejisi

Avrupa’ da Havacılık sektöründe ki bu büyüme ve rekabet göz önüne alındığında Avrupa Birliği tarafından yürürlüğe sokulan ‘Yeni Havacılık Stratejisi’ programı ve eylem planı başta Türkiye olmak üzere yeni Pazar olarak görülen ülkeleri de yakından ilgilendiriyor.

Yeni Havacılık Stratejisi programı kapsamında asıl amaç, Avrupa’da Havacılık alanında faaliyet yürüten firmalara yeni iş alanları yaratarak büyümelerini sağlamak.  Dünya’da uçulmayan nokta ve uçmayan kimse kalmasın düşüncesiyle hareketle de bilet fiyatlarını daha da ucuzlatarak tercih sebebi olmak.

Bu kapsamda Ortadoğu ve Türkiye’ yi kapsayan ülkelerde hava yolu firmalarına maddi olarak destek sağlanarak büyümesinin sağlanması ve hava trafiği anlaşmalarıyla da bu projeyi desteklemeye yönelik çalışmalarda başlatılmış oldu. 

Rekabette Adillik ve Finansal Şeffaflık

Geçtiğimiz yıllarda havacılık sektöründe ki rekabetin hızla artması sonucunda ve Emirates, Etihad ve Katar Hava Yollarının havacılık sektörüne girişlerinde hızla ve düzensiz olarak büyümesi direk olarak Avrupa Birliği hava yollarının bu durumdan olumsuz etkilenmesinden sonra yeni düzenlemeler yapılmaya karar verildi. Özellikle Fransa ve Almanya merkezli hava yollarındaki gerilemeler ve ciro düşüşleri sonrasında rekabette adillik ve finansal şeffaflığın ön planda olduğu anlaşmalar yapılması içinde ilk adımlar atılmaya başlandı.

Hükümetler tarafından karşılıklı olarak gerçekleştirilen adil rekabet ve finansal şeffaflık anlaşmaları yabancı ve farklı hava yollarının AB’ de nereye, hangi sıklıkta uçuş gerçekleştireceğini belirlemek amaçlı yapılmakta olup her iki tarafında çıkarlarını korumaya yönelik. Türkiye gibi havacılık sektöründe hızla büyüyen Körfez ülkelerini de olumlu yönde etkileyecek bu anlaşmalar ile havacılık pazarında son derece kalkınmaya ve hava yollarına da getirisinin yüksek olması beklenmekte.

Yeni Havacılık Stratejisi, Rekabette Adillik ve Finansal Şeffaflık Anlaşmalarının Türkiye’ ye Etkileri

Yeni havacılık stratejisi, rekabette adillik ve finansal şeffaflık yönündeki anlaşmalarda mutabakata varılırsa 2035 yılına kadar Avrupa’da havacılık sektörünün iki katı kadar büyümesi bekleniyor. Türkiye’nin de bu durumdan olumlu yönde etkilenmesi bu anlaşmalar ve stratejik çalışmalar kapsamında son derece önemli. Bilet fiyatlarında %50 ye varan oranlarda düşüş, yeni iş alanlarının açılması ile 40 binin üzerinde direk ve dolaylı istihdam bekleniyor. Özelikle Türkiye, AB’nin en fazla hava trafiğinin olduğu ikinci ülke olması sebebiyle de AB tarafından bakıldığında Türkiye’deki Havacılık sektörü pazarı oldukça önemli ve hassas bir noktada olduğu görülmekte.

 

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.