• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Avrupa’da Ki Çocuk Müzeleri

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Sanat dallarının aha a bir ön plana çıktığı günümüzde, geçmişten günümüze kadar gelen eserlerin sergilendiği müzeler de bu alanda oldukça önemli bir yere sahip. Etnografya veya tarih müzeleri 15 yaş üstü kişilerin daha çok ilgisini çekerken peki ya çocuklar ! Çocuların da ilgisini çekebilecek onlar içinde yapılan müzeler olduğunu söylesek, ilginizi çeker mi ? Küçük yaşlardan itibaren çocuğunuza tarihin ve müzelerin önemini anlatmak ve hatta göstermek istiyorsanız, o halde Avrupa’daki çocuk müzeleri arasında listemizde yer verdiklerimizi muhakkak görmeli ve göstermelisiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

Yurt dışına gitmeniz mümkün değilse, müzeler şehri olarak da kabul edilen İstanbul’da çocuğunuz için de bir müze olduğunu hatırlatalım. 2005 yılına faaliyete geçen İstanbul Oyuncak Müzesi, dünyanın bir çok yerinden toplanmış 1700 adet oyuncağı ziyaretçilerine sunuyor. Büyük çocukların da ilgisini çekecek bu müzede çocuğunuzla beraber önemli bilgileri alabilirsiniz.

Ayrıca İstanbul Oyuncak Müzesi’nin sadece Avrupa’nın değil Dünyanın en büyük oyuncak müzesi olarak kabul edilmektedir.

Tropenmuseum Junior – Amsterdam

Tropenmuseum Junior – Amsterdam

Amsterdam’da yer alan çocuk müzesi aslında oldukça geniş kapsamlı bir etnografya müzesi olarak hizmet vermektedir.  Tropenmuseum Junior müzesi 6-13 yaş arası çocuklara hitap etse de yetişkinlerin de gezmekten keyif alacağı bir müze olduğunu söyleyebiliniz. Çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlarken aynı zamanda farklı kültürlere ait bilgilerinde öğrenilebileceği bir kültür merkezi olarak da hizmet vermektedir. Kültür merkezi olarak kabul edilmesinde ki neden müze olmasının yanı sıra müzik, dans ve tiyatro gibi sanatın diğer alanlarında da gösterilerin sergilenmesidir.

Labirent Çocuk Müzesi (Labyrinth Kinder Museum) – Berlin

Labirent Çocuk Müzesi (Labyrinth Kinder Museum) – Berlin

Labirent Çocuk Müzesi, 1997 yılında faaliyete geçmiş ve sadece müze değil aynı zamanda farklı oyun alanları ve eğitim alanlarıyla da dikkat çeken bir yer olarak görülmesi gereken yerler arasındadır. Günümüze kadar 3 milyondan fazla insanın ziyaret ettiği bu müze de çocukların kişisel gelişimleri açısından da son derece önemli aktiviteler gerçekleştirilmektedir.

Çocuk Hikaye Merkezi – Londra

Çocuk Hikaye Merkezi – Londra

Londra’da yer alan Çocuk Hikaye Merkezi, aynı zamanda bir çocuk müzesi olarak da 0-11 yaş grubuna hitap etmektedir. Çocukların aileleriyle beraber gezmesine izin verilen Çocuk Hikâye Merkezi çok önemli bir görevi de üstlenmiş ve çocukların sanatın farklı alanlarıyla tanışmasını sağlamıştır. Bu müzede oyuncakların sergilenmesinin yanı sıra zekâ gelişimine katkı sağlayan aktiviteler, hikaye dinletileri ve resim sergileriyle son derece ilgi gören bir merkezdir.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.