• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Avrupa’nın Eğlence Başkenti Amsterdam

Anasayfa » Haber & Duyuru

Hollanda’nın başkenti ve en büyük şehri Amsterdam, 12. yüzyılda Amstel Nehri’nin kıyısında kurulmuştur. Avrupa’nın en çok turist çeken başkentleri arasında yer alan şehir, dünyaca ünlü sanat galerileri, kanalları, birbirinden eğlenceli gece kulüpleri, farklı aromalarıyla kahve dükkanları, her vakit canlı sokak ve caddeleriyle turistlerin ilgi odağı olmayı başarmış bir şehirdir. Katılabileceğiniz etkinlik ve ziyaret edebileceğiniz en eğlenceli noktaları ile gece ve gündüz iki farklı hayatın yaşandığı şehir; Avrupa’nın eğlence başkenti Amsterdam.  

Amsterdam’da Tarih, Kültür ve Sanat

Kraliyet Sarayı

Amterdam’ın en önemli tarihi yapılarından biri olan Kraliyet Sarayı, şehrin merkezindeki Dam Meydanı’nda yer alıyor. 1655 yılında Belediye Binası olarak açılan yapı günümüzde Kraliyet Ailesi tarafından resmi törenler için kullanılmaktadır. Sarayın içinde bulunan eşyaların birçoğu Louis Napoleon’a aittir.

Begijnhof

1346 yılında yapılan manastır yeminleri olmadan rahibelik yapan Begijntjes Katolik kardeşliği için ibadethane olarak yapılmıştır. Avludaki yapıların bazıları günümüze kadar ulaşmamış olsa da, Het Houten Huis, Engelse Kerk, Begijnhof Şapeli ve Başrahibenin Evi varlığını sürdüren önemli yapılardandır.

Rijks Museum

Amsterdam’ın en ünlü ve önemli müzesidir. 1808 yılında Louis Napoleon tarafından kurulan müze dünyanın en büyük Flemenk sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Van Gogh Museum

Müze, dünyanın en kapsamlı Van Gogh koleksiyonunu barındırmaktadır. Gerrit Rietveld tarafından 1973 yılında inşa edilmiştir.

Anne Frank Evi

Anne Frank’in Hatıra Defteri’nden hatırladığımız, Anne Frank Huis ve ailesinin II. Dünya Savaşı sırasında iki yıl boyunca saklandığı ev, günümüzde müzeye çevrilerek, şehrin önemli noktalarından biri haline gelmiştir.

Oude Kerk

Şehrin en eski ve görkemli kilisesi olan Oude Kerk vitrayları, tavan resimleri ve gotik yapısıyla şehrin en dikkat çekici kilisesi özelliğini taşımaktadır.

Madame Tussauds Müzesi

Dünyaca ünlü balmumu koleksiyonuna sahip Madame Tussauds Müzesi’nde kraliyet ailesinden ünlü sanatçılara, tarihe damga vurmuş politikacılardan ünlü sporculara kadar birçok ismin balmumu heykeli bulunmaktadır.

Vondelpark

Göller ve küçük akarsuların bulunduğu, 100’ün üstünde ağaç türü, gül bahçesi ve geniş bitki yelpazesine ev sahipliği yapan park şehrin en geniş ve en popüler parkıdır. Park genelde geçlerin vakit geçirdiği büyük bir parktır.

Amsterdam Kanalları

Şehrin ünlü kanalları, olağanüstü güzellikleriyle UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almaktadır. Şehirde, 100 km’yi aşan 165 kanal bulunur. Düzenlenen kanal turları ile şehrin güzelliklerini keşfedebilmeniz mümkün olabilmektedir.

Kanal Evler        

Kanallarıyla ünlü şehirde kanal evler olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Şehirde ev fiyatlarının yüksek olması daha az konforlu olan bu evlere ilgiyi arttırmıştır.

Avrupa’nın Eğlence Başkenti Amsterdam’ın Gece Kulüpleri

Paradiso

Eski bir kiliseden gece kulübüne dönüştürülen Paradiso, ses ve akustiği sayesinde dünyaca ünlü sanatçıların konserlerinin yapıldığı popüler mekanlar arasında yer alıyor. Leidseplein Meydanı’nda bulunan gece kulübünde, ünlü Dj’lerin performanslarıyla eğlenebilirsiniz.  

Jimmy Woo

Şehrin popüler mekanlarından olan Jimmy Woo, dekorasyon ve ışıklarıyla oldukça etkileyici bir gece kulübü. Erasmus öğrencilerinin uğrak yeri olan kulüpte zaman zaman ünlü sanatçılar konser veriyor.

Melkweg

Gece hayatının merkezi olan Leidseplein’de yer alan Melkweg, eskiden süt fabrikası olarak kullanılan binada eğlence hizmeti vermektedir. İçinde sinema, tiyatro ve kafeler bulunan kulüpte, dans ve canlı müzik performansları sayesinde en çok tercih edilen gece kulüpleri listesinde yer alıyor.

Escape

Amsterdam’ın en büyük ve popüler mekanlarından biri olan Escape’de, en iyi techno, house ve pop müzik yapan Dj’lerin performansları eşliğinde eğlencenin doruğuna çıkabilirsiniz. Dj Tiesto, Todd Terry ve Kevin Saunderson gibi dünyaca ünlü Djler bu mekandan çıkmışlardır.

Red Light District

Red Light District,  Amsterdam’ın dünyaca ünlü eğlence bölgesidir. Şehrin halka açık legal genelevi, 14. yüzyılda şehre gelen denizci ve tüccarların talepleri üzerine kurulmuş. Meşhur Dam Meydanı’ndan yürüyerek ulaşabileceğiniz bölgede, yetişkin tiyatrosu, müze, sinema, barlar, erotik shoplar ve genelevler bulunur. Akşamları daha renkli olan bu bölgeden geçerken camlı bölmeler içindeki kadınları izleyen grupları görebilirsiniz. Bölge, çoğu erkek turistler için şehri ziyaret nedenlerinin başında gelse de eşleriyle ya da kız arkadaşlarıyla bölgeyi gezenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Bölge fuhuş ve uyuşturucu ile ünlü olmasına rağmen oldukça güvenli bir alan. Sokaklar gün boyu devriye atan polisler tarafından denetlenir ve her sokağı gören güvenlik kameraları vardır. 

Sokak şovları

Sokakta becerilerini sergilemek isteyenler Leidsplein, Dam, Rembrandplein gibi meydanların hareketli olmasının sebepleri. Gece kulübünden sonra eğlenceye devam etmek isteyenler sabah kadar hareketli bu meydanlara uğrayabilirler.

 

 

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.