• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Balkanlarda Osmanlı İzleri

Anasayfa » Haber & Duyuru

550 yıl boyunca Balkanlarda süren Osmanlı hâkimiyeti, siyaset, iktisat, kültür ve din alanında derin izler bırakmıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan ve yüzyıllardır ayakta kalan cami, medrese, saat kulesi, hamam ve köprüler Osmanlı hâkimiyetinin kültürünün bıraktığı izlerin en güzel örneklerinden.  Yapılan araştırmalar, Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlarda 15.787 adet mimari yapı inşa ettiğini ortaya koymuştur. Günümüzde bu eserlerin büyük kısmı yok olmuş, orijinal halini koruyan eserlerin ise sayısı oldukça azdır.

sultan murad türbesi

Sultan I. Murad Türbesi, Priştine-Kosova

Sultan I. Murad Türbesi diğer adıyla Meşhed-i Hüdavendigâr, Priştine’ye 6 km uzaklıkta Priştine-Vıçıtırn yolu üzerinde yer almaktadır. Osmanlı Devleti padişahlarından Sultan I. Murad’ın I. Kosova Savaşı’nda yaşamını yitirmesinin ardından bedeni Bursa’ya götürülmüş, iç organları ise savaşın yapıldığı meydana gömülmüş ve 14. Yüzyılda oğlu Yıldırım Beyazıd tarafından türbe haline getirilmiştir. Türbe, Balkanlardaki Türk ve Müslümanlar açısından oldukça önemlidir.

sinanpaşa camii

 Sinan Paşa Camii, Prizren- Kosova

Sinan Paşa Cami, Sufi Sinan Paşa tarafından 1615 yılında yaptırılmıştır. Bazı kaynaklara göre caminin yapımında kullanılan taşlar yıkık Aziz Archangels Manastırı’ndan sökülüp getirildiği iddiası ile 1939 yaşında Hristiyanlar camiyi yıkmak istemişler. Caminin 1952 yılında restore edildiği bilinmektedir. Cami bir dönem Doğu Dillerinde El Yazma Eserleri Müzesi olarak kullanılmış, 1992 yılında ise tekrar ibadete açılmıştır. Şehirdeki en yüksek minareli cami olmasının yanı sıra Kosova’da bulunan Osmanlı – Türk eserleri arasında en ünlülerinden biridir.

mostar köprüsü

Mostar Köprüsü, Mostar-Bosna-Hersek

Mostar, Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. Osmanlı Devleti’nin bölgeye gelmesiyle Neretva Nehri’nin üzerine kurulu eski ve güvenli olmayan zincir köprünün yerine 1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 30 m. unluğu, 4 m genişliği olan yeni bir köprü inşa edilmiştir. Katolik, Ortodoks, Yahudi ve Müslümanları birleştirerek kültürel bir simge görevi üstlenen köprü, iç savaş sırasında önce Sırplar tarafından tahrip edilmiş, sonra ise Hırvat tankları ile tamamen yıkılmıştır. 1997 yılında tarihi köprünün inşasına Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), IRCICA, Dünya Bankası ve UNESCO’nun desteğiyle yeniden başlanmıştır. Neretva Nehri’nin sularına gömülü köprünün devasa taş kütleleri sudan çıkarılmış fakat zarar görmüş olduğu için kullanılamamıştır. Nehirden çıkarılan taşlar günümüzde düzgün şekilde istiflenerek sergilenmektedir. Nehrin iki yakasında yaşayan Türk ve Hırvat halkları birbirine bağlayarak yüz yıllarca Balkanlar’ın en önemli simgesi arasında yer alan köprü 2005 yılında Mostar şehri ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer almaktadır.

taşköprü üsküp

Taşköprü, Üsküp-Makedonya

Taşköprü, Varna Nehri üzerinde Üsküp şehir merkezinden yer almaktadır. 1451-1469 yıllarında Osmanlı padişahlarından II. Murad zamanında yapımına başlanan köprü Fatih Sultan Mehmet’in himayesinde inşası tamamlanmıştır.  214 metre uzunluğa ve 6 metre genişliğe sahip köprü, katı taştan oluşan bloklarla yapılmıştır. Fatih Köprüsü veya Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olarak da adlandırılmaktadır. Üsküp’ün önemli simgelerinden olan köprü, 1955 yılındaki depremde zarar görmüş ve 1905 yılında onarılmıştır. Osmanlı Devleti’ne ait eser olması sebebiyle Makedonya tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. Taşköprü, şu an sadece yayalar tarafından kullanılmaktadır.

gazi hüsrev bey medresesi

Gazi Hüsrev Bey Medresesi, Saraybosna- Bosna- Hersek

Gazi Hüsrev Bey Medresesi, Saraybosna’daki tarihi Baş Çarşı’da yer almaktadır. Osmanlı Devleti zamanında, 1537 yılında Gazi Hüsrev Bey tarafından kendi adına yaptırılmıştır. Osmanlı Devleti’nin bölgeden ayrılmasından günümüze kadar eğitim kesintisiz olarak devam etmektedir. Balkanlar'ın en köklü eğitim kurumlarından olan medresenin bünyesinde cami, medrese, han, hamam ve aşevi gibi çok sayıda eser bulunmaktadır.

drama köprüsü

Drama Köprüsü, Drama- Yunanistan

Drama Köprüsü, İskeçe yolu üzerinde, Drama’ dan 17 km, İskeçe’den ise 67 km uzaklıkta yer almaktadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Rumeli'nin en büyük merkezlerinden bir tanesi haline gelen Drama şehrinde bulunan köprüyü kimin yaptırdığı tam olarak bilinmiyor. Cumhuriyet dönemi öncesinde Türk halkının okuma - yazma oranı düşük olması sebebiyle tarih ve günlük tutma alışkanlığı yerine halk arasında söylenen türküler tarihe ışık tutmaktaydı. Günümüze kadar gelen Drama Köprüsü türküsü de köprünün yapımı ile ilgili rivayetlere cevap verir nitelikte. Drama Köprüsü ile ilgili iki rivayet bulunmaktadır. İlki ve en yaygın olanı, Debreli Hasan’ın o dönemde yaşayan zengin toprak sahiplerinden ve tüccarlardan çaldığı paralarla fakirlere yaptığı yardımları ve bu köprüyü yaptırdığı. Diğeri ise yine aynı kişinin eski ve yıkılmış köprüyü tamir ettirdiği yönündedir.

gazi evrenos bey imarethanesi

Gazi Evrenos İmarethanesi, Gümülcine- Yunanistan

Gazi Evrenos İmarethanesi, Gümülcine şehir merkezine yakın Eski Cami’nin arkasında yer almaktadır. 1365-1385 yılları arasında yaptırıldığı düşünülen imarethane Osmanlı-Türk mimarisinin ilk örneklerindendir.  Avrupa’da günümüze kadar ayakta kalmış en eski Osmanlı Türk yapısı olması ve erken Osmanlı mimarisin tipik bir örneği olması ile ayrı bir öneme sahiptir. Gazi Evrenos, 14. ve 15. Yüzyıl boyunca Meriç Nehri’nden Adriyatik Denizi kıyılarına kadar ismini duyurmuş ünlü bir Osmanlı komutanıdır. Gazi Evrenos’un yaptırdığı birçok imar vardır. Bu yapılar arasında suyolları, imarethaneler, kurşun kubbeleriyle ünlü medreseler, mescitler, kervansaraylar gibi birçok yapı bulunmaktadır

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.