• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Barselona’da Gezilecek Yerler

Anasayfa » Haber & Duyuru

Akdeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan ve İspanya’nın Katalonya bölgesinde bulunan Barselona her yaştan gezgine hitap edebilecek bir şehir. Hareketli caddeleri, tarihi yapıtları ve turistik bölgeleri ile kendine hayran bırakan şehir, görülmesi gereken birçok noktaya ev sahipliği yapmaktadır. İşte Sizler için derlediğimiz Barselona’da gezilecek yerler...

La Sagrada Familia Bazilikası

Sagrada Familia Bazilikası, modern mimarinin öncülerinden sayılan Antoni Gaudi'nin 1882 yılında devraldığı fakat 1926 yılında yaşamını yitirmesi sonucu kalan bazilikadır. Halk arasında ‘Bitmeyen Kilise’ olarak anılır. Kilise yardımseverlerin desteği ile yapılmaktadır. Bazilikanın iç kısmını ayakta tutan kolonlar ağaç dalları şeklinde tasarlanmıştır. Yapının içine girildiğinde ormanda dolaşma hissi uyanır. Barselona’nın en ünlü ve önemli simge yapısıdır. La Sagrada Familia Bazilikası’nın üç anıtsal cephesi bulunmaktadır; Hz. İsa sevgisine adanan Çile Cephesi, Hz. İsa’nın doğumuna adanan Kutsal Doğum Cephesi ile hayat, ölüm ve Hıristiyanlık inancına adanan Zafer Cephesi. Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alan bazilikanın içini de gezmeyi düşünüyorsanız uzun kuyrukları gezi planınızda göz önünde bulundurmalısınız.

La Rambla Caddesi

La Rambla Caddesi, Barselona’nın en önemli ve turistik caddelerinden biridir. Port Vell ile Plaza de Catalunya arasında yer alan cadde çevresinde birçok önemli yapı yer alıyor. Cadde, cadde üzerinde gösteri yapan sokak sanatçıları, heykeller, sokak şovları, satıcılar sayesinde sürekli canlıdır. La Rambla’da dolaşan kalabalığın %90’ını turistler ve satıcılar oluşturmaktadır. Cadde boyunca bir sürü kafe ve dükkânlar bulunmaktadır.

Casa Mila

Ünlü mimar Antoni Gaudi tarafından, şehrin ünlü ismi politikacı Pere Mila için 1906-1970 yılları arasında yapılmıştır.  Casa Mila, diğer adıyla La Pedrera, Passeig de Gracia Bulvarı’nda yer almaktadır. Sıra dışı mimarisi ile oldukça dikkat çekici yapının en çok dikkat çeken bölümü ise çatısı.

Barselona Katedrali

Barcelona’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan Barselona Katedrali, La Rambla Caddesine yakın bir konumda yer almaktadır. Oldukça ihtişamlı ve farklı bir görüntüsü vardır. Katedralin olduğu yerde, Roma zamanında Roma tapınağı, Vizigot döneminde bir Vizigot Bazilikası ve 76 yıl süren Müslüman hakimiyetinde ise Ulu Camii bulunuyordu. Barselona Kontluğu, şehri Emevilerden geri aldıktan sonra camiyi yıkarak temellerinin üzerine 1298 yılında katedrali inşa etmeye başlamıştır.  Barcelona katedrali Romalılar zamanında öldürülen Eulalia of Barcelona adına yaptırılmıştır. Avrupa mimarisinden etkilenerek yapılan Neo-Gotik tarzda ön cephe oldukça dikkat çekicidir.

Poble Espanyol

Poble Espanyol, Montjuic Tepesi’nde yer alan açık hava müzesidir. İspanya’nın mimari güzelliklerini sergilemek için yapılmış olan köy, ülkedeki ünlü binaların daha küçük ölçekli kopyalarıyla oluşturulmuş. Köyde,  zamanın ünlü mimar ve sanatçıları tarafından yapılan İspanya’daki 117 ünlü binanın kopyası bulunmaktadır. Barselona’nın en çok turist çeken yerlerinden biri olan sergi, yapıldığı tarihte yalnızca altı ay durması planlanmış fakat beklenenden çok ilgi çektiği için sonrasında kalıcı hale getirilmiş.  

Park Güell

Barselona’da görülebilecek özel yerler arasında bulunan park peri masallarını andıran bir görüntüsü ile dikkat çekmektedir. Gaudi imzalı park yapım aşamasında toplu konut olarak düşünülmüş zamanla halka açık bir park haline getirilmiştir. Parkın içinde bulunan rengârenk mozaiklerle yapılan ağzından su akıtan kertenkele parkın en bilinen sembollerinden biri. Hansel ve Gratel masallarındaki evlerden esinlenerek kurabiye ve şeker şeklinde yapılan evler sayesinde şehri kuşbakışı görebilmeniz mümkündür. Ayrıca parkın içinde Barselona’daki önemli müzelerden olan Gaudi müzesini de görebiliriniz. Zamanında Gaudi’nin evi olan müzede ünlü mimara ait mobilyalar ve çizimleri sergileniyor. Benzerlerinden çok farklı olan park sayesinde şehrin gürültüsünden uzaklaşıp dinlenebilmeniz mümkün olabilmektedir.

Katalonya Ulusal Sanat Müzesi (Museu Nacional d’Art de Catalunya)

Barselona’nın dünyaca ünlü sanat müzesi, şehrin gösterişli saraylarından olan Palau Nacional’de yer almaktadır.  1929 yılında Dünya Fuarı sırasında inşa edilmiş, 1990 yılında ise İspanya’nın en önemli sanat müzelerinden birine dönüşmüştür. Barok öncesinden günümüze kadar binlerce resim ve heykelin sergilendiği müzede İspanya’nın gelmiş geçmiş tüm önemli sanatçılarının eserlerini de görmek mümkündür.

Tibidabo Tepesi

Barselona’nın Collserola bölgesinde bulunan tepe 512 metre yüksekliğe sahiptir. Etrafı sık ormanlarla çevrili olan tepe aynı zamanda şehrin oksijen kaynağıdır. Tepede lunapark, telekomünikasyon kulesi ve bir de kilise bulunur.  Tibidabo ismi İncil’de geçen bir ayete dayanır; şeytan Hz. İsa’yı kendi tarafına çekmek için tüm dünyayı ayaklarının altına sermiş ve ona ‘tibi dabo’ yani ‘sana sunacağım’ demiştir. Bu sahneyi tasvir eden Hz. İsa heykeli Tibidabo’da bulunan kilisenin tepesinde yer almaktadır ve tepeyi ziyaret edenlerin büyük çoğunluğu bu heykeli yakından görmek için gelmektedir. Ekstra adrenalin isteyen ziyaretçiler için tepede bulunan lunapark, deniz seviyesinden 500 metre yükseklikte unutamayacakları bir deneyim yaşamalarına fırsat sunmaktadır.  

Fundacio Joan Miro

Ünlü Katalan sanatçı Joan Miro’nun eserlerine ev sahipliği yapan müze, şehrin önemli sanat galerilerinden biridir.  1975 yılında kurulan müzede sanatçının çizimleri, resimleri ve heykellerinden oluşan eserler sergileniyor. Aynı zamanda film gösterimleri, konferanslar, geçici sergiler ve çocuk tiyatroları müze desteğiyle yapılmaktadır.

Mercat de La Boqueria

Dünyaca ünlü kapalı halk pazarı, La Rambla Caddesi üzerinde yer almaktadır. Pazarın kökeni 1200’lü yıllara dayansa da pazar yeri inşasına 1835 yılında başlanmıştır. 1600 metrekare alanda yaklaşık 27.000 çeşit ürün satılmaktadır. Barselona’yı ziyaret edenlerin favori yerlerinden biri olan ve dünyanın en büyük pazarlarından biri olarak kabul edilen pazar yerinde birbirinden güzel tropik meyveler ve lezzetli çikolatalar başta olmak üzere aradığınız her şeyi bulmanız mümkün olabilmektedir.

Nou Camp Stadyumu

F.C Barcelona’nın iç saha maçlarını oynadığı, Katalanların milli stadyumu olan Nou Camp Stadyumu, Avrupa’nın en büyük futbol stadyumudur. Özellikle futbolla ilgilenen ziyaretçilerin Barselona gezilerinden en çok keyif alacağı yerlerden biri olan stadyuma maç günleri dışında turlar düzenlenmektedir. Turda, stat etrafı, soyunma odaları, bazı tribünler, basın tribünü, oyuncu tüneli, futbol müzesi ve kupaların sergi alanını görmeniz mümkün olabilmektedir. 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.