• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bayburt'ta Gezilecek Yerler

Anasayfa » Haber & Duyuru

Doğal güzellikleri binlerce yıl öncesine dayanan tarihi ve kültürel dokusu ile Bayburt, gezilmeye değer yerlerden bir tanesidir. Bayburt'un doğal güzelliklerinden bahsedecek alırsak bunlar; Çoruh Nehri, Sırakayalar Şelalesi, Sultan Murat Yaylası, Kop Dağı Kayak Merkezi'dir. Parkları ise; Aslandağ Mesire Alanı, Yakup Abdal Tabiat Parkı, Kaleardı Şehir Parkı Demirözü Barajı'dır. Çırnağıl mağarası ve Buz mağarası da görülmeye değer yerlerdir. Müze olarak ta Kenan Yavuz Kültür Evi ve Baskı Müzesi de gezip görülmesi gereken müzeleridir. Kışın soğuklarında ise Bayburt AVM mağazasını gezme şansına sahipsiniz.

 

Çoruh Nehri 

 

Gezilecek yerlerin en başında şüphesiz Çoruh Nehri gelmektedir. Bir miras olarak değerlendirilebilen Çoruh Nehri, Turkiye'den doğmakta ve de Gürcistan’da bulunan denize dökülmektedir. Bu nehir toplamda 431 kilometre uzunluğundadır ve bu uzunluğun 410 kilometresi ise ülkemiz sınırlarındadır. Mescid Dağı’ndan doğmakta ve Artvin ili ile Bayburt ili üzerinden geçerek Gürcistan'a ulaşmaktadır. Çoruh Nehri'nin bir özelliği de tüm dünyadaki hızlı akan nehirler içinde en hızlı şekilde akan nehirlerden olmasıdır.  Yüksek debisi sayesinde 500 metre küpe kadar ulaşmakta ve bu sayede nehir üzerinde üç ayrı baraj bulunmaktadır. Çoruh Nehri üzerinde bulunan barajlar ise Muratlı, Boçka ve Deriner barajlarıdır. Nehir'in yaklaşık 100 kilometrelik bir alanında da rafting ve kano su sporları yapılabilmektedir. Bu rafting yapılan alanlarda ayrıca kamp kurma imkânına da sahipsiniz. Ancak kamp kurmadan önce elektrik su gibi imkanlardan mahrum olacağınızı ve de doğal ortamında yaşayan yabani hayvanlarla da karşılaşabileceğinizi unutmamanız ve buna göre tedbirinizi de almanız gerekir. 

�oruh Nehri ile ilgili görsel sonucu"

Sırakayalar Şelalesi

 

Gezmek amacıyla bir şehre geldiğinizde eğer varsa mutlaka şelalesini görmek istersiniz. Çünkü şelaleler doğal güzelliklerin başlarında yer almaktadır. Artık o su sesinin verdiği huzur ve dinlendirici özelliğinden midir yoksa insanı stresli şehir hayatından bir nebze de olsa uzaklaştırdığı için midir bilinmez ama şelaleler her zaman görülmeye değer yerlerden bir tanesi olmuştur. Sırakayalar Köyü'nde yer almakta olan bu şelale Bayburt Merkezi'ne sadece 16 kilometre uzaklıkta bir yerdedir ve mutlaka burayı gezenler için uğranması gereken bir yerdir. 

Sırakayalar Şelalesi ile ilgili görsel sonucu"

Aydıntepe Yaylası 

 

Bir nebze de olsa şehirlerdeki kalabalıktan uzaklaşıp doğayla iç içe olmak isteyenler için yaylalar vazgeçilmez yerlerdendir. Yemyeşil doğası ve tertemiz havası ile şifa arayanlara adeta şifa dağıtmaktadır. Bayburt'ta bulunmakta olan Aydıntepe Yaylası da bu doğal güzelliklerden bir tanesidir. Kışın gelin gibi karla kaplanırken, yazın ise yemyeşil doğasıyla karşınıza çıkmaktadır. 

Aydıntepe Yaylası ile ilgili görsel sonucu"

Nisan ayına kadar kar ve buzla kaplı bu yayla temmuz ayından itibaren gidip görülmesi gereken bir yerdir. Kışın içerisinde bulunan gölette tamamen buz tutmaktadır. Dilerseniz buraya şenliklerin düzenlendiği zamanlarda da gelebilir ve dilerseniz de bu alanda konaklamak amacı ile kamp kurarak konaklayabilirsiniz.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.