• Yetişkin (18 ve üstü)
 • Çocuk (2-11)
 • Bebek (2 yaş altı)

Bayramı Yurtiçinde Geçirmeniz İçin 10 Neden

Anasayfa » Haber & Duyuru

Bayram tatilleri, çalışanlar için dört gözle beklenen dönemlerden bir tanesidir. Ülkemizde birkaç günle birleştirilerek uzatılan tatillerde haliyle bu dönemi daha da çekici hale getirmektedir. Fakat tatil dönemlerinde yurt içinde mi zaman geçirsek, yoksa yurt dışında yeni yerleri mi keşfetsek ikilemi içinde kalabilirsiniz. Bizlerde bu durumda biraz daha karşılaştırma yaparak da bayram tatilinizi yurt içinde geçirmeniz için 10 nedeni sıraladık.

 1. Kur Farkından Doğan Maddi Açık

Gayet net bir açıklama aslında, yurt içi tatillerinde Türk Lirası geçerliyken yurt dışında artık hangi ülkeye gittiyseniz dolar veya Euro kullanmak zorundasınız. Ülkemizde ki kur miktarlarına göre de bu durum fazlasıyla bütçenizi zorlamaya yetecek ve tatil dönüşünde kabarık faturalarla ne yapacağınızı düşünmenize neden olacağından en iyisi güzel yurdumda da bayramda gidebileceğiniz kültürel olarak da eğlence hayatı bakımından da sizi tatmin edebilecek yerlerden birini seçebilirsiniz.

 1. Pasaport ve Vize İşlemleri

Ülkemizde öncelikle pasaport almak için bir sürü işlem yapmanız gerekmektedir. Özel kurumlardan belgeler almak bir yana birde pasaport için ödenmesi gereken ücrette azımsanacak bir tutar değil. Pasaport çıkartmak için vereceğiniz parayla 3 gece 4 gün tatil yapabilirsiniz. Pasaportunuz varsa bu durumda da vize çıkartma işlemleri ve vize harçları da fazlasıyla başınızı ağrıtacak ki birde vize çıkmama ihtimali de var ki, önceden alınan uçak biletlerinin, yapılan rezervasyonların da iptal olmasıyla tatilde harcayacağınız paranın boşa gitmesi ve zaman kaybı.  Bu durumda ne yapıyoruz, kısa olan bayram tatilinde hiç böyle aksiyonlara girmeden en güzelinden yurt içinde tatil yapabileceğimi bir yer tercih ediyoruz.

 1. Hava Değişimi ve Hastalık

Ne var ki yıl boyunca hastalanmadım bana bir şey olmaz demeyin. Hava değişimi bağışıklık sisteminizi oldukça etkilemekte ve hasta olma riskini arttırmaktadır. Bu nedenle de kısa olan bayram tatilini yurt dışı da hem de hasta olarak geçirmemek için yurt içini terch etmeniz için on numara bir neden daha. Yurt içi tatilinde de hastalanabilirim diyebilirsiniz fakat dilini bildiğiniz ve dermanını daha kolay bulabileceğiniz ülkenizde olmanın verdiği güvenin yanı sıra, evinize kolaylıkla dönmenin vereceği güvende göz ardı edilmemeli.  Bu nedenle de hastalıkta ve sağlıkta en iyisi yurt içi tatilini tercih etmeniz de fayda var.

 1. Yolculuk Süresi

Gidiş-Dönüş uçakla seyahat etmeniz durumunda bile saatler sürek yolculuklar tatilden yorgun dönmenize neden olabileceği gibi birde yurt dışında gittiğiniz ülkeye göre jetlag etkilenerek bütün bünyenizi alt üst edebilirsiniz. Hadi gittiniz orda bir değişim ve alışma süreci sonrasında birde dönüşte aynı şeyleri yaşamak tatile çıkmasaydım daha az yoruldunuz diyebiliriz. Fakat yurt içi uçuşlarında en uzak mesafeyi bile en fazla 2 saatte gidebilirsiniz. Hava değişimi ve jetlag gibi bir sorun da ortada olmayacak ve yolculuk sırasında geçireceğiniz süreyi de evinizde dinlenerek veya tatile gittiğiniz yerde eğlenerek geçirebilirsiniz.

 1. Erken Rezervasyon Olanakları

Dünya’nın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de hem otellerde hem de uçak biletlerinde erken rezervasyon yapıldığı durumlarda neredeyse ayrı fiyatına konaklama ve seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yurt dışında da böyle bir imkan var tabi ki fakat bu durumda kur farkı ortaya girdiğinden yurt dışında tek kişilik tatil fiyatına yurt içinde çok daha iyi bir tatil geçirebilirsiniz.

 1. Uçak Bileti Fiyatları

Yurt dışı uçak bileti fiyatları USD veya Euro üzerinden satışı yapılmaktadır. Erken rezervasyon seçenekleriyle bir nebze ucuz olsa da yine de gideceğiniz yere göre de oldukça pahalıya gelen uçak bileti fiyatları da kısacık tatilinizde sorun olabilir. Bütçe açısından sorununuz yoksa bu seçeneği göz ardı edebilirsiniz fakat ailenizle beraber yurt dışına tatile giderken yine de düşünmeniz gereken önemli bir faktör.

 1. Bavul Kısıtlaması ve Hazırlanması

Bütün hava yolları nereye uçarsanız uçun, Business Class sınıfında olsanız dahi bavul kısıtlaması uygulamaktadır. Ücretsiz olarak taşınabilecek eşyalarınızın en fazla 40 kg kadardır. Belirtilen ağırlıktan fazla olması durumunda hava yolları ek ücret talep etmektedir. Ek ücretler bazen sıkıntı olabilmektedir. Fakat bu yurt içi uçuşlarında da geçerli fakat yurt dışı tatillerinde aman ne olur ne olmaz ihtiyacım olur mantığıyla evdeki duş başlığını bile çantaya koyma hissi ciddi sıkıntı oluşturmaktadır. Gittiğini ülkede çok kullandığınız ürünleri bulamamanız veya ihtiyacınıza göre istediğinizi bulamama durumunuz olabilir diye düşünebilirsiniz bu nedenle de yanınıza alacaklarınız açısından sıkıntı yaşayabilir ve kısa süreli olan bayram tatili için boyunuz kadar bavul hazırlamanız ve dönüşte de o bavulu boşaltmak için fazlaca vakitte harcamanız gerekebilir. Tatil gibi tatl için ve eziyet çekmemek için en kolayı neyi nerde bulabileceğinizi bildiğiniz, dilini de iyi anlayabildiğiniz yurt içi tatil seçmenizi öneririz.

 1. Aileyle Beraber Tatil Zorluğu

Çocukların bizler gibi bütün gün boyunca kumsalda yatmak veya müzelerde gezmek gibi bir tatil anlayışları yok.  Kısa olan bayram tatillerinde eşiniz ve çocuğunuzun da beklentilerini karşılayabilmek için en doğrusu yurt içinde rahat edebileceğiniz, herkesin beklentisini karşılayacak bir yer seçmenizdir.  Bayramı yurtiçinde geçirmeniz için 10 neden arasında herkesin mutluluğu için en önemli nedenlerden birisidir.

 1. Yurt Dışı Tatillerinde Konaklama Sorunu

Yurt dışı tatillerinde konaklama ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Önceden rezervasyon yaptırsanız dahi uluslararası bir işlem gerçekleştirmenizden dolayı bazı aksaklıklar olabilir ve geceyi de dışarda geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Dilini bilmediğiniz, bilseniz bile turist gözüyle bakıldığından normalden daha fazla ödemek zorunda kalacağınız yerlerde de konaklamak zorunda kalabilirsiniz. Tur firmasıyla beraber gittiğinizde bu olasılık azalmış olsa da kalabalık bir grupla gezmek veya yemek yeme aşamasında bayram tatilinden beklediğiniz huzur ve eğlenceyi tam olarak sağlayamayabilirsiniz. Bu nedenle de bildiğiniz yerlere gitmeniz veya bilmeseniz bile dilini iyi anlayabildiğiniz yerler için özellikle bayramı yurt içinde geçirebilirsiniz.

 1. Maceraperestler ve Eğlence Severler

Yeni yerler keşfetmek isteyebilirsiniz. Bayramı evde oturmak istemiyorsanız fakat düşük bütçenizle de tatile gidebilmek için dahi çadır kurabileceğiniz, butik otel veya pansiyonlarda kalarak da oldukça ucuza ve güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Amsterdam gibi Red Light Sokağı bulunmasa da ülkemizde de Erdek, Antalya, Kaş, Burgazada, Cunda Adası gibi sessiz sakin ve bir o kadarda eğlenceli yerler mevcut. Hiç olmazsa İstanbul’un renkli ve hareketli gece hayatının tadını çıkarabilirsiniz. Bayramı yurt içinde geçirmeniz için 10 nedenden birisini seçerek erken rezervasyon seçenekleriyle de ucuza uçak biletinizi satın alabilir ve yurt doya doya bir tatil geçirebilirsiniz.

 

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.