• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Berlin’de Gezilecek 5 Yer

Anasayfa » Haber & Duyuru

Berlin, Almanya’nın başkentidir. Spree ve Havel nehri çevresine kurulu şehir, 1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından birleştiriliş ve yeniden düzenlenerek başkent olarak ilan edilmiştir.  Tarihsel olarak da bir çok olaya ev sahipliği yapan Berlin, doğal güzellikleri, köprüleriyle ve mimari yapılarıyla da oldukça dikkat çekmektedir. Berlin ziyaretlerinizde gezilecek 5 yer arasında öncelikle Berlin Duvarı yer almaktadır. Sonrasında Müzeler Adası, Reichstag (Parlamento Binası), Breitschmmeidplatz ve Ku’damm Caddesi, Tiergarten yer almaktadır.

berlin duvarı

Berlin Duvarı

Utanç Duvarı olarak da isimlendirilen Berlin duvarı 1961 yılında yapılmaya başlanmış 46 kilometre uzunluğunda olan Berlin’i ikiye bölmek ve Doğu Almanya’dan Batı Almanya’ya kaçışları engellemek amaçlı yapılmıştır.

Doğu Almanya’dan 270.000 kişinin Batı’ya geçmesinden kaynaklı bir gecede örülen duvar, mayınlar, gözcüler ve köpekler ile güçlendirilmiştir.

Doğu Almanya’dan kısa sürede 270.000 kişi Batı’ya kaçtığından dolayı 1 gecede örülen duvar sonrasında gözcüler, köpekler ve mayınlı bölgelerle güçlendirilmiştir. 1990 yılına kadar yıkılmadan kalan Berlin Duvarı, Doğu Almanya’nın ülke vatandaşlarına diğer ülkeye gidiş hakkı vermesinden sonra yıkılmıştır. Günümüzde Berlin Duvarı yerinde kalıntılar ve Berlin Duvarı anısına yapılan anıtlar yer almaktadır. Açık hava müzesi olarak ve tarihi önemi itibariyle de Berlin’de gezilecek beş yer arasında Berlin Duvarı’nı görmelisiniz.

müzeler adası

Müzeler Adası

Adından da anlaşılacağı gibi müzelerin yer aldığı bir yer olan ve Bergama Müzesi olarak da bilinen Müzeler adası, birçok farklı eserin görülebileceği bir yerdir. Zeus Atları, Babil’in İstar Kapısı gibi oldukça önemli eserlerin de yer aldığı Müzeler Adası Berlin’de gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Reichstag

Reichstag (Parlamento Binası)

Berlin’in simgelerinden biri olan Parlamento Binası, ayrıca şehrin en ünlü yapılarından birisidir.  Farklı mimarisiyle dikkat çeken Reichstag’ın en tepesinden de şehrin büyüleyici manzarasını görebilirsiniz. Adolf Hitler dönemine kadar Avrupa Parlemantosu’nun toplandığı yer olması sebebiyle de oldukça dikkat çekicidir. Son düzenleme ve restorasyon çalışmasından sonra binanın üzerine eklenen Cam Kubbe’de oldukça dikkat çekici ve görülmeye değerdir.

Kurfürstendamm

Kurfürstendamm Caddesi

Kurfürstendamm Caddesi, Paris’in ünlü Champs Elysees’si örnek alınarak ve hatta bu caddeyle yarışmak amacıyla yaptırıldığına dair söylentilerinde olduğu bir caddedir. Şehrin merkezi olarak da kabul edilen farklı sanat etkinliklerin sergilendiği, kaykaya binen gençlerin yer aldığı oldukça hareketli bir cadde olan Kurfürstendamn Caddesi, Alman devlet adamı Bismarck tarafından yaptırılmıştır. Kurfürstendamn Caddesi ’de Berlin’de gezilecek beş yerin arasında şehrin hareketli hayatını hissetmek isteyenler için özellikle yer almaktadır.

Tiergarten

Tiergarten

Hayvanat bahçesi olarak bilinse de Dünya’nın en geniş ve büyük kent parklarından biri olan Tiergarten, doğal güzelliği ile dikkat çekmektedir. Ağaçların içinde yer alan yürüyüş yolları ve içinde yer alan içinde Zoologisher Garten ismiyle hayvanat bahçesi ile Avrupa’nın en büyük ve 14 bin hayvana ev sahipliği yapmasıyla bilinmektedir. Doğaya ve yeşile düşkünseniz, şehrin yoğunluğundan da kaçıp biraz huzur bulmak isterseniz Tiergarten kesinle Berlin’de gezilecek beş yer arasında yer almaktadır. 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.