• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bilecik Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Ülkemizdeki konumu sayesinde bölgeler arası yeryüzü şekilleri ile iklimin değiştiği bir geçiş noktası olan Bilecik, antik çağlardan bu yana pek çok büyük uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır. Coğrafi konumu sayesinde tarih açısında oldukça önemli bir yere sahip olan Bilecik, İnönü savaşlarının gerçekleştiği Bozüyük ilçesi ile bir cihan devleti olan Osmanlı Devleti’nin temellerinin atılmış olduğu Söğüt bölgesine ev sahipliği yapmaktadır. Nar üretimi konusunda bölge birincisi olan Bilecik, aynı zamanda verimli toprakları sayesinde patlıcan, ceviz, kiraz, sivribiber, karpuz, buğday ve mısır gibi tarımsal ürünlerin üretiminde de adından söz ettirmektedir. Tarımsal faaliyetlerinin yanı sıra madencilik, ormancılık, tahta, mermer ve seramik işlemeciliği konusunda da gelişmiş olan Bilecik, göletleri, geniş ormanları, dereleri ve mesire alanları ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

 

Bilecik’te Gezilmesi Gereken Yerler

 

Bilecik, Şeyh Edebali Türbesi ve Ertuğrul Gazi Türbesi gibi manevi yerlere ev sahipliği yapmasının yanı sıra Uzunçam Yaylası ve Kınık Şelalesi gibi doğal güzelliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Manevi yerleri kadar doğal güzellikleriyle de adından söz ettirmeyi başaran Bilecik, köklü tarihi sayesinde Antik Çağ’dan bugüne uzanan pek çok uygarlığında tarihi kalıntılarını barındırmaktadır. Osmanlı Devleti’nin izlerinin sıklıkla rastlandığı şehirde Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı, Orhan Gazi Camii, Metristepe Zafer Anıtı, Kömursu Yaylası, Merdivenli Kaya ve İnönü Şehitliği gibi yerler mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

 

Bilecik’te Kış Turizmi Merkezi Kömursu Yaylası

 

Bilecik’in en ünlü olan ve ünü kadar önemli olan Kömursu Yaylası’nın gelecek dönemlerde yapılacak düzenlemeler ile kış turizmi merkezi haline getirilmesi planlanmaktadır. Ancak günümüzde trekking ile yayla turizmi amacı ile kullanılan Kömursu Yaylası, dört adet kaynak suyuna ev sahipliği yapmasının yanı sıra kavak, karaçam, ardıç, köknar ve kayın gibi ağaçlar ile çeşitli çiçekler ile bezeli bir bitki örtüsüne sahiptir.

 

Söğüt’ün Gözdesi Ertuğrul Gazi Türbesi

 

Osman Gazi tarafından yaptırılan ve Söğüt’te bulunan açık mezar, Sultan I. Mehmet’in emri ile türbe haline getirilmiş ve Sultan II. Abdülhamit tarafından 1886 yıllarında onartılarak, bir de türbe yanına çeşme eklenmiştir.  Söğüt, Ertuğrul Gazi Türbesi’nin yanı sıra Ertuğrul Gazi Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Ertuğrul Gazi Müzesi’nin en dikkat çekici özelliği ise ahşap işçiliğidir. Müzede Yörüklere ait etnografik eşyalar ile eserler sergilenmekte ve ayrıca Osmanlı, Roma ve Bizans dönemlerine ait, el dokuma kilimler ile halılar, arkeolojik eserler ve silahlar da sergilenmektedir.

ertuÄ?rul gazi türbesi ile ilgili görsel sonucu

Arkeolojik Sit Alanı Olan Merdivenli Kaya

 

Merdivenli Kaya, birinci derece arkeolojik sit alanı olarak 2009 yılında tescil edilmiş ve Roma dönemine ait dini içerikli bir yapı kalıntısı olarak bilinmektedir. Defineciler tarafından tahrip edilmiş olan Merdivenli Kaya’nın bir kısmı ise toprak altındadır.

 

Osmanlı’nın Manevi Kurucusu Şeyh Edebali’nin Türbesi

 

Orhan Gazi tarafından yaptırılmış olan Şeyh Edebali Türbesi’nin orijinal kubbesi, işgal yıllarında tahrip olmuş ve bu nedenle de türbenin üzeri kiremit çatı ile örtülmüş durumdadır.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.