• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bingöl Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Bingöl, Doğu Anadolu Bölgesi’nde gezip görülmesi gereken birçok yere sahip bir şehirdir. Tarihi çok eski zamanlara dayanan yerleşim birimleri arasındadır ancak tarihsel ya da kültürel açılardan herhangi bir şehir kalıntısına ulaşılmamıştır. Bingöl öncelikli olarak tam bir üniversite eğitimi sunan şehirlerdendir. Evliya Çelebi’ye göre şehre bu ismi Büyük İskender vermiştir. Büyük İskender'in vücudundaki dayanılmaz ağrılara çare bulunamazken buradaki sudan içip sağlığına kavuşması ile birlikte göller şehri olması nedeniyle Bingöl adını verdiği söylenmektedir. Doğal güzellikleri ve doğa noktaları büyüleyicidir.

 

Yüzen Ada

 

Yüzen Adalar bir krater gölüdür. Birbirinden bağımsız 3 adacık şeklindedir. Adacıklar rüzgâr etkisi ile hareket edebilmektedir ve koruma altındadır. Şimdiye kadar görülmemiş bir tabiat olayına sahip bir yerdir.

Yüzen Ada bingöl ile ilgili görsel sonucu

Bingöl çok fazla adı duyulmasa da aslında ziyaretçilerine yaylaları, dağları, kamp ve dağcılık gibi etkinlikleri, doğa sporlarına olan bağlılıklar ile son derece etkileyici bir şehirdir. Özellikle Yüzen Ada'sı kış turizminde kayak merkezleri mutlaka görülmesi gereken yerleri arasındadır. Yolçatı Kayak Merkezi aralık ayından itibaren sezonun başladığı profesyonel ya da amatör sporculara cevap verebilecek niteliktedir. Yükseklik 1900 metreye kadardır. Buban bacaları dış kuvvetler etkisiyle oluşmuş doğal güzelliklerdendir. Burası gezip görülesi yerler arasında pek fazla bilinmese de mutlak görülmesi gereken yerler arasındadır.

 

Zağ Mağarası 

 

Sarp bir kayalıkta bulunmaktadır. Mağara tamamen insan eliyle yapılmıştır. M.S. 5 yy. uzanan bir tarihi vardır. Özellikle Hristiyan topluluklarının yaşam ve ibadet yerleri olarak kullanılmıştır. 

ZaÄ? MaÄ?arası ile ilgili görsel sonucu

Bingöl Ovası 

 

Bingöl ovası harika doğa manzarasına sahip yerlerinden biridir. Özellikle bahar ayları yemyeşil bir ova ve rengarenk çiçeklerle misafirlerini kucaklar. Bingöllüler tarafından her bahar burası ziyaret edilir.

Bingöl Ovası ile ilgili görsel sonucu

Hesarek Kayak Merkezi

 

Kış turizminin hareketlendiği bu dönemlerde özellikle kayak pistiyle dikkat çekicidir. Özellikle hafta sonları kayak için gelinebilmektedir. Kayak merkezleri özellikle yabancı turistler için ön plandadır.

 

Bingöl'de Güneşin Doğuşu 

 

Bingöl'de güneşin doğuşunu izlemek olmazsa olmaz bir durumdur. Güneşin doğuşunun en güzel göründüğü şehirlerden biridir. Kale Tepesi adlı noktasından yaz aylarında güneşin doğuşu en güzel haliyle ziyaretçilerini büyüler özelliktedir. Sadece bu görüntü için Bingöl ziyaret edilir.

 

Bingöl merkeze bağlı kaplıcalar başta sağlık olmak üzere çok çeşitli hastalıklara olumlu cevap verebilecek avantajlara sahiptir. Dolayısı ile kaplıcalar sağlık turizmi açısından önem arz eder. Bir şehri tanımak ve bilerek gezmek için o şehrin doğasını ve içeriğini yani dokusunu tanıyabilmek gerekir. Bunun için de yaylalara uğramak gerekir. Bingöl halkı zamanını yaylalarda çok fazla geçirir. Bir yayla gezisi yaparak özellikle Şerafettin Dağlarında yaşamın nasıl olduğunu deyim yerindeyse keşfetmek Bingöl gezisi için doyasıya bir yolculuk olacaktır. Tercih kayak merkezlerinden yana olacaksa acemiler ve profesyoneller olarak ayrılmış pistlerde bunun keyfi çıkarılabilir. Ya da kar teleferiği ile kar manzarası tadı çıkarılır.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.