• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bir Doğa Masalı Kapadokya

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Bir Doğa Masalı Kapadokya

Kapadokya, Orta Anadolu Bölgesi’nde Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri ile çevrilidir. Kapadokya’nın en önemli özelliği, peri bacalarıdır. Peri bacaları, sönmüş volkanik dağlardan olan, Hasan Dağı ve Erciyes Dağlarının püskürttüğü lavlarla oluşmuştur. Zamanla, kayalaşan bu yapılar, rüzgârlarla aşınarak, dünya harikası farklı şekiller oluşturmuştur. Kapadokya, farklı medeniyetlere de ev sahipliği yapmıştır. En bilinen ismi, “Güzel Atlar Diyarıdır”. Tarihteki önemi, ilk Hıristiyanlığın geliştiği yer olması bakımından öne çıkar.

Kapadokya’nın Tarihteki Yeri ve Önemi

Kapadokya’nın Tarihteki Yeri ve Önemi

Kapadokya, özellikle Hıristiyanlığın ilk kabulü sonrasında öne çıkan yörelerden biridir. O dönemlerde, dinlerini korkarak yaşayan Hıristiyanlar, en güvenli bölge olarak, Kapadokya’yı görmüşlerdir. Sürekli kaçmak zorunda kalan Hıristiyanlar, bu yörede yer altı şehirlerinde yaşamışlar ve ibadetlerini yapmışlardır. Peri bacaları, o dönem Hıristiyanları için, yaşam ve ibadethane olarak kullanılmıştır. Peri bacalarından rahatlıkla, yaşanacak evler yapılabilmektedir. Tüf kayalarının en önemli özelliği, elle şekil verilebilecek yapıda olmasıdır. Bu sayede, ev şekli verilebildiği gibi, oda ve mutfaklar da içerisinde oyularak yapılabilmektedir. Savunma mekanizmasını geliştiren Hıristiyanlar, haberleşme aracı olarak ta güvercinlerden yaralanmışlardır. Kaçmaya ve savaşmaya hazır olan o dönem insanları, bu yüzden yörede at yetiştiriciliğine önem vermiştir. Sonraki yıllarda yörede, Selçuklulara ait izler de görülür. Külliye ve camilerde bu izleri bulmak mümkündür.

Kapadokya’da gezilip, görülecek yerler arasında, Üçhisar, Göreme, Avanos, Ihlara Vadisi, Güzelyurt, Gaziemir, Avanos gelmektedir. Bu yörelerde kalınacak oteller de yöreye özgü yapılardır. Taş binalar, yöreye özgü kaya evler, otel ve pansiyon olarak kullanılmaktadır. Göreme Açık Hava Müzesi’nde eski yaşayışa ait ev, kilise gibi ibadethaneleri görmek mümkündür. Kiliselerdeki, freskler ilgi çekicidir. Hıristiyanlığa özgü kutsal semboller, duvar ve tavan işlemelerinde geniş yer bulur.

Göreme’de ilk yerleşim, Roma medeniyetlerine kadar dayanmaktadır. Kilise ve çok sayıda şapeli görmek mümkündür. Göreme’de yürüyüş dışında yapılacak bir diğer etkinlik de balon turudur. Balon ile yapılacak tur, Kapadokya’nın güzelliklerinin kuş bakışı görülmesine olanak sağlayacaktır. Burada önemli bir husus, balon turu yapmadan önce rezervasyon yapılmasıdır.

Kapadokya’nın İklimi ve Doğal Güzellikleri

Kapadokya’da Gezilecek Görülecek Yerler

Kapadokya, iklim olarak karasal bir yapıya sahiptir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar oldukça soğuk ve yağışlıdır. Yörenin bu özelliğinden ötürü, kültür turları için önerilecek dönemler, ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Yürüyüş için, sıcak yaz ayları uygun olmayacaktır. Lezzet açısından da kebapları öne çıkar. Salataları ve testi kebabı tercih edilecek lezzetler arasındadır. Kapadokya, doğal güzellikleri açısından da dünyanın sayılı harikalarındandır. Rüzgârlarla, uzun seneler sonucu başkalaşan tüf kayalıkları, farklı şekillerde yer alır. Şapkalı ve sıralı peri bacaları, çok farklı şekillerle, yöreyi güzelleştirir. Yörede bağcılık, halı dokumacılığı ve çanak, çömlek yapımı, başlıca geçim kaynakları arasındadır. İpek halıları ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir.  

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.