• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bitlis Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Tarihi yerleri ve doğal güzellikleri bir arada bulunduran Bitlis, Krater gölü ve Nemrut Dağı başta olmak üzere gezilmeye değer yerlerden bir tanesidir. Tarih boyunca bir sürü medeniyete ev sahipliği yapmış olan Bitlis, Doğu Anadolu'da bulunan güzel bir şehirdir. Van, Ağrı, Siirt, Batman ve Muş illeri ile komşu olan Bitlis, tarihi yapısıyla tıpkı bir açık hava müzesini andırmaktadır. Çünkü bu kentin geçmişi 7000 yıl öncelerine kadar dayanmaktadır. Bitlis Kalesi, Süphan Dağı, Nemrut Krater Gölü, Hizan Camii, Bitlis Ulu Camii, Rahta Kervansarayı, Ahlat Müzesi, Emir Ali Kümbeti, Ahlat Mezarlığı, Şerefiye Camii ve Külliyesi gezilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

 

Bitlis Kalesi

 

Bitlis il merkezinde bulunan Bitlis Kalesi, şehrin tarihine de ışık tutan bir yerdir. Bitlis Kalesi, sol bir yamaçta bulunmaktadır. Tahmini olarak milattan önce 312 yılında yapıldığı, kaynaklarda bulunan verilerden bilinmektedir. Leys Bedlis tarafından Büyük İskender'in emriyle yapılmış olan kale, manzara olarak da muhteşem bir yapıya sahiptir. Kalenin etrafında savunma hedefinin bulunmamasının sebebi ise zaten sarp kayalıklara yapılmış olmasından kaynaklıdır. 

bitlis kalesi ile ilgili görsel sonucu

Nemrut Krater Gölü 

 

Nemrut Krater Gölü dünyada bulunan ikinci krater gölüdür. Dolayısı ile ülkemizin de en büyük krater gölü unvanı ile anılmaktadır. Yaklaşık olarak 10 kilometre çapında olan gölün derinliğinin ise 155 metre olduğu belirlenmiştir. Bitlis iline uzaklığı ise 26 kilometre olan Nemrut Krater Gölü, Tatvan iline ise 15 kilometre uzaklıktadır ve ismini de o zamanların Babil Kralı olan Nemrut'tan almıştır. Nemrut Krater Gölü muhteşem bir harika bir doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında özellikle de yaz ve bahar aylarında kendisini ziyarete gelenlere adeta bir görsel şölen sunmaya devam etmektedir. Göl tabii ki bahar aylarında ve yaz aylarında ziyaret edilmeli ve doğal maviliği ile etrafında bulunan yemyeşil alanı mutlaka görülmelidir. Zaten en çok ziyaretçi akımı da bu aylarda olmaktadır.

Nemrut Krater Gölü ile ilgili görsel sonucu

 Emir Ali Kümbeti 

 

Emir Ali Kümbeti kitabesi Rus harbinde kırılmıştır. Bundan dolayı da yapılış tarihi tam olarak bilinmemektedir. Ancak üzerinde bulunan mimari yapıya bakıldığında tahmini olarak 14. Yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Ahlat Kümbetleri içerisinde Emir Ali Kümbeti farklı bir plan ole yapılmış olmasıyla dikkat çekmektedir. Bundan dolayı da Emir Ali Kümbeti, eyvanlı kümbetlerine benzemektedir. 

Emir Ali Kümbeti ile ilgili görsel sonucu

Şerefiye Camii ve Külliyesi 

 

Şerefiye Camii ve Külliyesi Bitlis Merkez’de bulunmaktadır. Büyük yapısıyla karşımıza çıkan Şerefiye Camii ve Külliyesi gerek imareti gerek hamamı ve türbesi ve de medresesi ile bir bütün oluşturmaktadır. Şerefiye Külliyesi’ne ulaşın, merkezde olduğu için daha kolay olmaktadır. Camii inşaatında kırmızı kesme taş kullanılmıştır. Camii’nin minberinde bulunan ağaçtaki işçilik de özellikle görülmeye değerdir. Bu özellikleri ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.