• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bozcaada Bağbozumu Festivali

Anasayfa » Haber & Duyuru

bozcaada

Bozcaada, Ege Denizinin kuzeydoğusunda yer alan Çanakkale iline bağlı bir ilçedir. Bitki örtüsünün büyük bölümünü bağların oluşturduğu ilçenin en büyük geçim kaynağı üzüm ve şarap üretimidir. Kuzey rüzgarlarının hakim olduğu adada dünyanın en lezzetli üzümlerinden olan çavuş üzümü ve diğer üzüm çeşitleri yetişmektedir. 

Bağbozumu demek, şenlik demek, mutluluk demektir. Her kültürün bağbozumunu karşılama ve kutlama anlayışları farklı olsa da ortak olan şey kutlama, umut ve berekettir. Bahar mevsiminde daha çok karşılaştığımız bu tür festivallerde farklı yörelerde ürünlerin hasat zamanlarına denk getirilmiş ve buna göre şekillenerek anlam kazanmıştır.

 Bağbozumu şenlikleri Yunan mitolojisine kadar uzanmaktadır. O zamanlarda hasat yapılan üzümler şarap tanrısı Dionysos adına düzenlenmekteydi.  Bütün yıl boyunca emek verilen bağların ürünleri, kutlamalar toplanır, pekmez ya da şarap yapılırdı. Tabi kutlamalar bu kadarla kalmaz, yemekler yapılır, yenip içilir, şarkılar söylenip dans edilirdi. Bu kadar eski bir tarihe ve derin anlama sahip bağbozumu sadece üzüm toplamak değil, bereketi, birlikte olmayı ve coşkuyu da temsil etmektedir.

Bozcaada Belediyesi tarafından 16 yıl önce düzenlenmeye başlayan festival, Eylül ayının ilk haftasında gerçekleştirilmektedir. Şarap Fabrikaları, Bozcaada Kaymakamlığı ve BOZTİD’in katkılarıyla gerçekleştirilen festival iki gün sürmektedir.

 Festival,  adada bulunan 6 adet şarap üreticisinin kendi bağlarında sembolik olarak düzenledikleri bağbozumuyla başlıyor.  Festivale katılmak isteyenler, bağ işçileriyle beraber traktöre binilip bağlara doğru, yani üzümlerin toplanacağı, hasat edileceği bölgelere doğru yola çıkılmasıyla başlıyor.

bağbozumu

 Bütün bir yılın mahsulü üzümler,  eski günlerde olduğu gibi eşek, at arabası ve traktörlerle müzik eşliğinde festival alanına getiriliyor. Şarap yıllandıkça güzelleşir anlayışının da hüküm sürdüğü festivale de bu tür eski geleneklerde hatırlanmış ve atalarından kalan bu tür etkinliklerle tekrardan canlandırmak da festivalin bir parçası.

Festival süresi boyunca kale içinde konserler, yarışmalar, resim sergileri, tavla ve futbol turnuvaları düzenleniyor. Yapılan yarışmalarda adanın genç kızları arasından üzüm güzeli ve o senenin haşatının en güzel çavuş üzümü seçiliyor.

Festival sırasında üzüm tadım etkinliklerinin yanı sıra şarap tadım olanakları da sunması nedeniyle, her yıl Bozcaada Bağbozumu festivali oldukça hareketli ve kalabalık geçiyor. Sadece yöresel halkın değil farklı şehirlerden insanlarda bu festivale katılmak için Bozcaada’yı ziyaret ediyor. 3 gün 2 gece sürek festivallerin tam tarihi ise Bozcaada belediyesinin resmi web sitesinden yayınlanmakta.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.