• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bükreş’te Bir Hafta Sonu

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Hem ekonomik, hem de güzel bir Avrupa şehri görmek isteyenlerdenseniz küçük bir hafta sonu kaçamağı ile soluğu Bükreş`te alabilirsiniz. Dambovita Nehri’nin eşlik ettiği oldukça planlı bir şehir olan Bükreş’te gündüz gezeceğiniz tarihi mekânlar, harika kafeler ve restoranlar, gece hayatına renk katan kulüpler sayesinde unutulmaz bir hafta sonu yaşayacaksınız. Her yaş grubundan olan gezgin için zevkli zaman geçirebileceği şehri biraz daha yakından tanımak istiyorsanız yazının devamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

Parlamento Binası’nı ziyaret edin

Bükreş’in en gösterişli mimarisi olan Parlamento Binası ihtişamlı duruşu ile sizi etkileyeceğinden eminiz. Parlamento Binası Romanya’da hüküm süren komünist sisteminden geriye kalan yapılar arasında. Sarayın en etkileyici unsurlarından biri de 1000 odadan ibaret olması ve toplamda 480 adet ve kristallerle süslenmiş avizeler tarafından aydınlatılması. Nükleer saldırılara karşı dayanıklı olan binada kaçış tünelleri en çok ilginizi çekecek noktalardan biri olacak. Saat 10 ile 4 arasında zamanınızı Parlamento Binası’nın keşfine ayırabilirsiniz.

Victoriei Caddesi’nde yürüyüş yapın

Bükreş’in tarihini doya doya hissetmek için yaşanmışlıkla dolu 2.7 km boyunca uzanan Viktoriei Caddesi’nin tamamını gezmek için en az 1 gününüzü ayırmanızı tavsiye ediyoruz.  Eski evler, binalar, duvarlar sanki sizin için tarihe ışık tutacak. Burada bulunan Ulusal Tarih Müzesi ve Ulusal Sanat Müzesi’ne uğrayarak daha derinlemesine bilgiler alabilirsiniz.

Enfes Romanya içkilerinden tadın

Dünyanın 13. en büyük şarap üreticisi olan Romanyalılar bu ince ve aromalı içkiyi 1400 senedinden beri hazırlıyorlar. Bükreş’te bir akşam yemeğinde mutlaka lezzetli şaraplardan tatmayı unutmayın. Ayrıca su, şeker, maya ve mürver çiçeğinden yapılan özel Socata isimli içeceği de mutlaka denemelisiniz. Biralarını merak ediyorsanız, Ursus, Timişoreane, Silva en ünlü markalar olsa da ev yapımı biraları da damağınızı tatlandıracak.

Çişmigue Bahçeleri’nde doğanın renklerinin tadını çıkarın

Şehrin kalabalığı, binaların gölgesi, arabaların çokluğu bazen insanda doğaya dönmek, bütünleşmek hissi uyandırıyor. Böyle anlarda soluğu Bükreş’in merkezinde bulunan Çişmigue Bahçeleri alabilirsiniz. 12 adet Rumen yazarın büstü ve birkaç tane yapay göl bulunan 1847 senesinde yapılan bahçelerde dolanırken ruhunuzu dinlendireceksiniz.

Zafer Takı’nın ihtişamını seyredin

1878 senesinde Osmanlı`dan bağımsız olmanın ilanı şerefine yükseltilen Zafer Takı, dayanıksız olması nedeni ile birkaç defa daha inşa edilmiş ve bu gün görünen şeklini almış. Özellikle akşam gezintilerinizde harika ışıklandırma sistemi ile sizi büyüleyeceğinden eminiz.

Yöresel mutfağı keşfedin

Bir ülkenin kültürünü tanımak istiyorsanız ilk önce damak tatları, mutfağı ile tanışmanız gerekiyor. Rumen mutfağında Yunan, Türk, Rus ve Bulgar etkilerini görmek mümkün. Chiftele olarak bilinen domates sosu ve püreyle sunulan kızartılmış köfte aslında damak tadınıza hiç yabancı gelmeyecek.  Domuz, dana ve koyun etinden yapılan, marketlerde ve kafelerde bulabileceğiniz Mititei ise Rumenlerin en sevdikleri lezzetler arasında bulunuyor. Eğer vejetaryenseniz o zaman patlıcan, soğan, domates, mantar ve biber karışımından yapılan Zakuska sipariş vererek yöresel mutfağı deneyebilirsiniz. 

Cotroceni Sarayı’na uğrayın

1895 senesinde yapılan ve ilk kez Kral 1. Carol tarafından kullanılan, Cotroceni Sarayı günümüzde Romanya Cumhurbaşkanının resmi ikametgâhı. Ziyaretinizin hafta sonu olmasından dolayı endişelenmeyin çünkü saray Pazar günü de açık oluyor ve 9.30 ile 5.30 arasında dilediğinizce bu tarihi sarayı keşfe çıkabilirsiniz. Sarayın bünyesinde bulunan Ulusal Cotroceni Müzesi ise gerçekten görülmeye değer.

Renkli gece hayatında bolca eğlenin

Stres atmak, dinlenmek, müziğin tadını çıkarmak ve doyasıya dans etmek istiyorsanız Bükreş gece hayatı tam da size göre diyebiliriz. Özellikle seyahati hafta sonuna denk gelenler şehrin merkezindeki çok sayda bulunan gece kulüplerine uygun ücretler karşılığında girebilir ve doyasıya eğlenebilirler. Unirii meydanında bulunan gece kulüpleri içinde özellikle Bamboo kulübü turistlerin en çok tercih ettikleri arasında. 

Romanya Ulusal Köylü Müzesi’nden yöresel hediyelikler alın

Kısa gezi maceranızı her zaman hatırlamak için sıradan olmayan ve kendine has güzellikleri ile fark yaratan çeşitli ürünleri Romanya Ulusal Köylü Müzesi’nden elde edebileceksiniz.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.