• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Burdur Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Burdur Göller Bölgesi olarak adlandırdığımız Akdeniz Bölgesi’nde yer alan hem yüz ölçümü hem nüfus olarak birçok ilimize göre küçük ve sakin bir şehirdir. Burdur’un hâkim olduğu karasal iklim koşulları nedeniyle kışları soğuk ve sert, yazları sıcak ve kuraktır. Bu sebeple Burdur’a yapacağınız gezi mutlaka ilkbahar aylarının sonu ve yaz mevsimi olmalıdır. Bu mevsim de ilde bulunan birçok festivali görüp gezinizi daha keyifli geçirebilirsiniz.

Burdur ile ilgili görsel sonucu

Burdur’da bulunan Burdur Gölü, İnsuyu Mağarası, Sagalassos, Kremna gibi antik kentler, Arkeoloji Müzesi, Ulu Camii, Taş Oda Konağı Müzesi, Salda Gölü gezip görebileceğiniz doğal güzelliklere sahip yerlerdir. Burdur merkez ve il olarak küçük bir yapıya sahip olması nedeniyle gezeceğiniz yerlere ulaşım rahat olacaktır. Burdur’un doğal güzellikleri tarihten bugüne kadar korunmuş ve hala korunmaktadır. Büyük bir keyifle yapacağınız bu gezi de görmeniz gereken en güzel yapılar en güzel haliyle sizlere kucak açacaktır.

 

Ulaşım

 

Burdur çevresinde bulunan illere çok uzak olmaması sebebiyle rahat bir ulaşıma sahiptir. Ulaşım olarak otobüs ve uçak kullanabilirsiniz. Uçak olarak en yakın havaalanı Isparta ilinde bulunmaktadır. Otobüs seferleri sık olan Burdur’da rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Salda gölü, Sagalassos Antik Kenti, İn Suyu Mağarası, çevresinde bulunan ilçelerde olduğu için buralara giden köy minibüslerini kullanıp ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir içinde ise şehir içi otobüsleri ve taksi kullanarak müzelerini ve merkezde bulunan gölünü rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

 

Konaklama

 

İlin küçük olması sebebiyle konaklama olarak otelleri kullanabilirsiniz. Oteller şehir merkezinde olup gezineceğiniz yerlere ulaşıma kolaylık sağlayacaktır. İlçelerde ise küçük butik oteller mevcut olup konaklama için de sizlere avantaj sağlayacaktır.

 

Burdur Mutfağı

 

Göller bölgesi olarak adlandırılan bu bölgede geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olması sebebiyle burada yaygın olarak sebze ve et tüketilmektedir. Halk kendi bahçelerinde yetiştirdiği sebze ve meyveleri pazarda satarak geçimini sağlamaktadır. Bu nedenle burada genelde Burdur’a özgü kebap çeşitleri, balık çeşitleri sizlere sunulacaktır. Burdur’a gidip ceviz ezmesi yemeden dönmemelisiniz. Ayriyeten Yeşilbaşköy ilçesinde bulunan balık tesisleri ve yaz aylarında yetiştirilen kirazları Burdur halkı için en önemli geçim kaynağıdır. Bu tatlar başka yerde bulamayacağınız şekilde siz değerli misafirlerin ziyaretleri sırasında sunulacaktır.

 

Burdur Gece Hayatı

 

Burdur küçük bir il olması sebebiyle gece hayatı çok gelişmemiştir. Fakat sokaklarda bulabileceğiniz birkaç bar ve kulüp bulunmaktadır. Bunun dışında yaz aylarında yapılan ziyaretlerde kiraz festivalleri bulunmaktadır. Bu festivallere çeşitli sanatçılar davet edilerek halk kendi yöresine ait oyunlar sergileyerek sizlere muhteşem geceler yaşatacaktır. Festivallerde gördüğünüz danslar yapılan oyunlar Burdur’a özgü olup halkın burada geçim kaynağını da sağlamaktadır. Ayrıca eylül aylarında göl festivalleri bulunmaktadır. Bu festivallere katılarak göl üzerinde yapılan şovları izleyerek gezinizin en güzel dakikalarını geçirebilirsiniz.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.