• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Burgazada'da Kafa Dinlemek İçin 7 Neden

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Monotonluğa uyandığınız sabahlara kısa sahil yürüyüşleri, kafede kısa bir kahve molası artık çözüm olmuyorsa İstanbul’dan biraz uzaklaşma vakti gelmiş demektir. Sizi hayatınızın o kısır döngüsünden kurtaracak, biraz nefes olacak yeri fazla uzakta aramanıza gerek yok. Burgazada hemen yanı başınızda size el sallıyor. Kalkın ve tek düze yaşamın inadına bir hafta sonu kaçıp Burgazada’ya gidin. Onca yer dururken neden Burgazada, derseniz de işte cevaplar:

İstanbul’un En Sessiz Yeri

Stresli bir iş gününden sonra eve dönerken trafiğe takıldığınızda bir uzaklaşma isteği uyanır ama hal bu ya mesai saatleri size izin vermez. O yüzden uzakları yakın yapan ve İstanbul’un en sessiz, en şirin köşesi Burgazada zihninizde bir Hızır gibi doğar. Varlığıyla İstanbul’un trafiğinden, stresinden lekelenmiş şanını bir Battal Gazi gibi kurtarır. Çünkü arabaların burada vızır vızır geçmesine, kornolar çalmasına imkân yoktur. Faytonlar, bisikletler, keyifli ve sakin insanlarla mutlu hayvanlar vardır.

Hem Yakın Hem Ekonomik

Ulaşım o kadar kolay ve ucuz ki İstanbul ilçelerinde çalışmaya devam edenler bile burada ikamet edebiliyor. Her sabah işlerine adadaki huzurlu evlerinden ayrılarak gidiyorlar. Eminönü, Bostancı, Kadıköy, Beşiktaş gibi semtlerden veya diğer adalardan motorlarla ve vapurlarla Burgazada’ya ulaşmanız seçtiğiniz güzergaha göre maksimum 1 saat sürüyor. Adaya tek yön gidiş İstanbul kart ile tam 5,20 TL ve öğrenci 2,60 TL ama aktarma yapıyorsanız tam 3,50, öğrenci 1,20 TL.

Plajları nefis

Tatillerde kabalıktan nefes alamayacak gibi oluyor ve keşke evde kalsaydım, diyorsanız ya da evden ada manzarasına bakıp iç geçiriyorsanız buraya gelip koylarından İstanbul manzarasını izleyebilir ve sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz. Bir süre daha sıcaklığını koruyan Burgazada’nın plajlarında sonbaharda şöyle bir kafa dinlemek için uzanabilirsiniz. Kalpazankaya Plajı ve Madam Martha Koyu gibi noktalardan masmavi Marmara’ya kendinizi bırakıp suyun o dayanılmaz hafifliğini hissedebilirsiniz. Üstelik kamp kurup bu mutluluğun süresini dilediğinizce uzatabilirsiniz.

Nostaljik

Bina yığınlarının arasından kaçıp geldiğiniz bu ada, eski mahalle hatıralarının bir fotoğrafı gibi bozulmadan kalmış durumda. Her şeyin daha anlamlı ve değerli olduğu düşünüldüğü yılları yaşayamayanlar için doğal yaşam simülasyonu adeta. Fayton sesleri, bisikletli insanlar ve tertemiz havasıyla bozulmamış ilişkileri müjdeliyor sanki. Müstakil evleri, taş sokakları ve mis gibi çiçek kokuları size özlemini duyduğunuz günleri verecek.

Öze dönüş

Bir siyasetçi, bir iş insanı, tanınmış bir yazar veya sanatçı, her kim olursa olsun herkes dış dünyanın dikte ettiği hayattan uzakta kendi özünü yaşayabiliyor burada. Buranın havasını solumak öyle bir dinginlik veriyor ki Burgazada bu hissin bağımlısı olan nicesini çoktan adalı yaptı bile. Eleştirilme ve yargılanma endişesi olmadan herkesin sokaklarında özgürce yürüyebileceği ve özel zevklerine vakit ayırabileceği ortam sağlayan adaya geldiğinizde kısa bir an da olsa bir kuş gibi özgür olabilirsiniz.  

Kucaklayan yapısı

Alevilerin de yaşadığı tek ada olma sıfatıyla tüm dinlere ve ırklara yuva olan Burgazada’da hoşgörü esas tema haline gelmiş. Her tür ibadet yerinin olduğu adada kimse kimseye parmakla işaret etmiyor, ötekileştirmiyor. Bu yüzden siyasi, sosyal ve psikolojik tabuların olduğu dünyadan kopabileceğiniz izole bir an vadediyor Burgazada. Yurtdışından görücüye gelen de çok olduğu için adada karma bir yapı oluşuyor. O yüzden hoşgörülü ve sakin bir ortamda siz sadece çayınızı yudumlayın.

Çünkü Sait Faik Abasıyanık

Adaların ölmeyen bir büyüsü var ve var olduğundan beri aşıklarını peşinden sürüklüyor. Sait Faik Abasıyanık da onlardan biri. 1900’lerin ilk kısmına sığan ömrünün son demlerinde dönem dönem geldiği adanın büyüsüne bırakıp buraya yerleşiyor Sait Faik. Öykülerine basamak olan bu ev, ölümünden sonra müzeye dönüştürülüyor. Siz de evini ziyaret ederek Sait Faik’in hayatına şöyle bir bakabilir ve edebiyatın o huzur veren kollarına kendinizi bırakabilirsiniz. Hatta bir köşede oturup kuş cıvıltılarıyla Son Kuşlar’ı okuyabilirsiniz.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.