17 Nisan'a kadar tüm yurt dışı uçuşlar iptal edildi. Ayrıca yurt içi uçuşlara yalnızca özel izin sahipleri bilet alabilirler. Ayrıntılı bilgi için lütfen 0212 221 1 221
  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Çankırı Gezilecek Yerler

Anasayfa » Haber & Duyuru

Çankırı İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve Türkiye'de en önemli kaya tuzu rezervine sahip olan tek şehirdir. Ankara'nın yanı başında, leblebisi ile ünlüdür. Çankırı'nın tarihi M.Ö.7000’li yıllara uzanmaktadır. Yaylaları, termal kaynakları ile öne çıkmış bir şehirdir. Çankırı Kurtuluş Savaşı esnasında da bir merkez konumunda olmuş ve Cumhuriyet'in ilanı ile birlikte şehir olmuştur. Çankırı her zaman doğal parkları ve ziyaret alanlarının fazlalığı nedenleriyle ilgi çekici olabilmeyi başarmıştır. Kış turizmi, termal turizm gibi farklı farklı etkinlikleri imza atmış özelliği de var olduğundan bu şehirde gezilmek istendiğinde adresler çeşitlidir.

 

Tuz Mağarası 

 

Şehir merkezine yakın olması nedeniyle Hititler dönemine uzanan bir tarihi vardır. Çankırı Türkiye'de en büyük kaya tuzu rezervine sahiptir. Turizm için çok önemli bir alandır. Tuz mağarası özellikle astım hastaları için tavsiye edilen bir yer olduğundan ziyaretçi akını fazladır.

Tuz MaÄ?arası çankır ile ilgili görsel sonucu

Çankırı camileri, türbeleri, parkları, mağaraları ve müzeleri ile yılın her zamanında hem yerli hem yabancı turist akınına uğrar. Tarihinde çok fazla medeniyete ev sahipliği yapmış olmasından dolayı önemli bir yerleşim merkezi unvanını da taşımaktadır. Ayrıca şehrin doğal güzellikleri de konuşulmaya ve görülmeye layıktır. Tarihi ve kültürel yapısı ile özellikle şehir hayatından kaçmak isteyenler için ideal bir yerdir. Tuz Mağarası, Tabiat Anıtları, Çankırı Müzesi, Ilgaz Dağı listede görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

 

Çankırı Müzesi

 

Çankırı müzesinde ilk zamanlar 3 adet eserin korunmaya alınmasıyla başlamış daha sonra bu eser sayısı yükselmiştir. Müzede sikkeler, arkeolojik eserler, etnografik eserler ve fosiller bulunmaktadır. Çeşitlilik sebebi ile gezip görülmeye değer bir alandır.

�ankırı Müzesi ile ilgili görsel sonucu

Çankırı'da İç Anadolu Bölgesi’ne özgü bir iklim hâkim olduğundan yağış çoktur. En çok kışın ve bahar aylarında yağış görülür. Çankırı demek ormanlar, kamp alanları, bisiklet alanları, fotoğrafçılık ve avcılık, termal kaynaklar, kültürel değerler, sevecen insanlar, karlarla kaplı dağlar demektir. Çankırı ziyareti seçmek demek; doğayla baş başa kalmak ve şehir hayatından uzaklaşmak istemek demektir.

 

Ilgaz Kayak Merkezi

 

Burası Ilgaz Milli parkı içindedir. Kayak sezonu aralık ayı itibari ile başlar ve Nisan'a kadar da sürer. Ilgaz Kayak Merkezi gerek Çankırı halkı gerek misafirleri için keyif verici bir yerdir ve en önemli turizm noktalarından biridir. Buradaki kar kalınlığı 2,5 metreye kadar yükselmektedir.

Ilgaz Kayak Merkezi ile ilgili görsel sonucu

Çankırı höyükler, kaya mezarları, türbeler, mağaralar, göletler, camiler ve yaylaları ile huzur verici bir şehirdir. Özellikle yaylaları yaz aylarında ziyaretçiler tarafından sıkça tercih edilir. Şehrin 500 yaşında olduğu tahmin edilen meşe ağacı adeta bir semboldür. Yaylaları havası, dağ ve göl manzarası ile büyüleyici özelliktedir. Kamp ya da fotoğrafçılıkla ilgilenenler için bu alanlar ideal seçimler olacaktır. Çankırı'da Çavundur Kaplıcaları şehre ziyarete gelenler için ilk uğrak yerdir. Burası en önemli termal turizm noktasıdır.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.