• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Çeşme’de Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Ülkemizin tatil cenneti köşelerinden olan Çeşme hem doğası hem de tarihiyle kültür ve yaz turizmini bir arada yaşayabileceğiniz yerlerden. Bu güzel ilçenin mutlaka görmeniz gereken yerlerini sizler için derledik.

Çeşme Kalesi

Yapımı 1508 senesinde gerçekleştirilmiş olan Çeşme Kalesi 2. Bayezid’in emriyle inşa edilmiş. Çeşme’nin merkezindeki Cumhuriyet Meydanı yakınlarında bulunan Çeşme Kalesi bünyesinde Çeşme Arkeoloji Müzesi de bulunuyor. Müze içerisinde bir dönem silahlar sergilense de bugün Erythrai Antik Kenti’nden çıkartılan bulgular da ziyaretçilerin ilgi odağında.

Altınkum Plajı

Çeşme’nin merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta yer alan Altınkum Plajı 500 metre uzunluğundaki kumsalı ve denizinin temizliğiyle tatilciler tarafından oldukça fazla tercih ediliyor. Plajı adını kumsalında bulunan altın rengi kumlardan alıyor. Plajın suyu Çeşme’de bulunan diğer plajların aksine yılın büyük bir çoğunluğunda dalgasız ve soğuk.

Erythrai Antik Kenti

Erythrai adı Yunan dilinde kırmızı kent anlamına geliyor. Bu ismin ise bölgede yer alan kırmızı topraklardan ötürü olduğu düşünülüyor. Ildırı sınırları içerisinde bulunan antik kentin 12 İyon kentinden biri olduğu biliniyor. Buradan çıkan buluntular ise Çeşme Arkeoloji Müzesi içerisinde ziyaretçilerini bekliyor.

Ilıca Plajı

İçerisinde bulunan sıcak sudan dolayı sonbahar aylarında dahi denize girilebilen Ilıca Plajı hem serinlemek hem de şifa bulmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Plajın denizinin içerisinde sıcak suyun olduğu noktada doğal bir havuz oluşturulmuş. Denizin içerisinde bulunan ılıcası ile Ilıca Plajı dünya üzerinde nadir bulunan bir özelliğe sahip.

Ayayorgi Koyu

Çeşme merkezine olan 1 km uzaklığıyla Çeşme’nin en çok tercih edilen plajlarından olan Ayayorgi Koyu ilk görüşte hayran olunacak yerlerden. Koy içerisinde oldukça yoğun bulunan eğlence mekanları ile Ayayorgi Koyu geceleri farklı bir canlılığa bürünüyor. Dalgasız ve temiz deniziyle Ayayorgi Koyu’nda kulaç atmanın keyfine varacaksınız.

Dalyan

Son yıllarda gittikçe kalabalıklaşmasına rağmen halen tipik bir Ege köyü siluetindeki Dalyan doğayla iç içe bir tatil geçirmek için ideal noktalardan. Dalyan’da hem beach clublarda hem de ücretsiz halk plajlarında masmavi sularda kulaç atmanın keyfine varabilirsiniz. Bunun yanında taptaze deniz ürünlerini tadabileceğiniz restoranları da mevcut. Özellikle Kocakarı Plajı içerisinde bulunan restoranlara mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Delikli Koy

Alaçatı ile Ovacık arasında bulunan Delikli Koy adını, plajda bulunan kayanın üzerinde oluşmuş bir delikten alıyor. Turkuaz denizi ve sessizliğiyle insana huzur veren mekanlardan olan Delikli Koy özellikle kampçılar tarafından yoğun ilgi görünüyor. Bunun yanında özellikle gün batımında fotoğraf severler için harika manzaralar ortaya çıkıyor.

Germiyan Köyü

Çeşme’ye uzaklığı 23 km olan bu köy gastronomi meraklılarının uğrak noktalarından. Slow Food hareketine katılan ilk köyümüz olan Germiyan Köyü’nün nüfusu tamamıyla Türkmenlerden oluşuyor. Germiyan Köyü içerisinde tamamıyla buraya has olan lezzetlerden tadarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Eşek Adası

Çeşme kalkışlı tekne turlarıyla ulaşabileceğiniz Eşek Adası temizliğinin yanında sualtı ve üstü birçok spora yapma imkanı sunmasıyla da dikkat çekiyor. Eşek Adası, adını zamanında buraya bırakılan ve zamanla çoğalan eşeklerden alıyor. Bugün koruma altına alınan bu sevimli canlılardan ötürü adada konaklama izni yok. Yunanistan ile problemli adalarımızdan olan Eşek Adası’nda bulunan ve 60 metrelik derinliğe sahip olan yarık dalış severlerin ilgisini çekiyor.

Çeşme Çarşısı

Çeşme’den ayrılırken hediyelik eşya arayışına girdiyseniz Çeşme Çarşı’sı içerisinde birçok irili ufaklı dükkân sizleri bekliyor. Çarşı içerisinde açılış tarihi 1945 olan Rumeli Pastanesi’nde Çeşme’ye özgü birçok lezzeti satın alabilirsiniz. Özellikle sakızlı dondurma, kurabiye ve sakız reçelinin tadına bakmalısınız.

Kervansaray

Bugün konaklama tesisi olarak hizmet veren Kervansaray Kanuni döneminde inşa edilmiş. Osmanlı mimarisinin inceliklerini görebileceğiniz Kervansaray iki katlı ve görkemli bir yapı. Başarılı bir restorasyonla tarihi dokusu korunan Kervansaray Çeşme Kalesi’ne yakın oluşuyla avantajlı gezi duraklarından.

Sakız Adası

Kapı vizesiyle girebileceğiniz Sakız Adası’na en az 1 gününüzü ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Çeşme Limanı’ndan kalkan teknelerle ulaşabileceğiniz Sakız Adası’na sabah 11.00’de gidip akşam 17.00’de ayrılabilirsiniz.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.