• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Çeşme’nin En Güzel Plaj ve Koyları

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Türkiye’nin en meşhur tatil bölgelerinden biri olan Çeşme, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlıyor. Ege Denizi’ne kıyısı olan ve İzmir şehir merkezine yaklaşık 90 kilometre uzaklıktaki Çeşme, oldukça güzel bir konuma sahip. Eski çağlarda liman olarak kullanılan bölge, birçok işgale uğradı ve Çaka Bey döneminde ilk kez Türk hâkimiyetine geçti. Günümüzde deniz, kum ve güneşiyle tatilcilerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.  Şimdi tüm detaylarıyla Çeşme’yi yakından tanıyalım.

Ilıca Plajı

Beyaz kumları, termal olanakları ve donanımlı konaklama tesisleriyle yaklaşık 2 kilometre uzunluktaki Ilıca Plajı, göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahip. Çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırladığı için birçok konaklama imkânına da sahipsiniz. Otel ve pansiyonların birçoğunda termal su bulunuyor. Dünyanın en iyi 7 plajı arasına giren Ilıca Plajı’nda, çocukların yararlanabileceği çok sayıda olanak mevcut.

Altınkum Plajı

Yarımadanın güneyinde bulunan plaj, büyüleyici bir güzelliğe sahip ve merkeze yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Açık denizlere bakmasında dolayı suyu biraz soğuk, fakat rüzgâr almıyor. Adını altın sarısı kumlarından alan Altınkum Plajı, dünyanın sayılı güzellikleri arasında.

Pırlanta Plajı

Çiftlikköy’de bulunan Pırlanta Plajı, rüzgârı ve dalgalı deniziyle bilinir. Bu özelliğinden dolayı, sörfçülerin en sevdiği mekânlar arasında yer alıyor. Denize adımınızı attıktan sonra, yaklaşık 300 metre ileriye kadar kumdan oluşan bir zemine sahip olması, ziyaretçilerin burayı sevmesinin en büyük sebebi.

Boyalık Plajı

Ilıca Plajı’na benzerliğiyle dikkat çeken Boyalık Plajı, doğal yapısıyla ziyaretçilerini ağırlıyor ve sakin bir tatil geçirme fırsatı sunuyor. Plajda esen poyrazın, sizi sürekli zinde tutacağından emin olabilirsiniz. Üstelik plajın yakınında bulunan beach kulüpler de eğlence düşkünlerinin vazgeçilmezi olmuş durumda.

Dalyan

Kocakarı Plajı olarak da anılan Dalyan, yarımadanın kuzeybatısında yer alıyor. Balıkçılıkla uğraşanların en çok tercih ettiği yerler arasında. Ayrıca romantik bir yemek için, balık restoranları son derece kaliteli bir hizmet sunuyor.

Alaçatı Çark Plajı

Altınkum Plajı’nın devamında yer alan Alaçatı Çark Plajı, tropikal plajları anımsatan bir güzelliğe sahip. Esen hafif rüzgârlar, gün boyu güneşlenmeye olanak sağlıyor. Plajın yanında bulunan koya, dünyanın her yerinden meşhur sörfçüler geliyor. Aynı zamanda da eğitimini alabileceğiniz sörf okulları mevcut.

Ayayorgi Koyu

Merkeze oldukça yakın mesafede bulunan Ayayorgi Koyu, Çeşme’nin hatta İzmir’in en popüler eğlence noktalarından birisi olma özelliğine sahip. Üzerinde güneşlenebileceğiniz çimleri, göz kamaştırıcı yemyeşil limon bahçeleriyle bu cennet gibi koyu mutlaka görmelisiniz.

Eşek Adası

Adını, adada bulunan sevimli eşeklerden alan Eşek Adası, yat turlarını sevenler için kaçırılmayacak bir yer. Doğal coğrafyası, su altı ve su üstü sporları yapmak için oldukça elverişli bir yapıya sahip. Bahar aylarında, başınızı döndürecek katırtırnakları, kekik ve nergislerin kokusunu, iyice içinize çekin.

Paşa Limanı Koyu

Çeşme’de görülmeye değer bu doğa harikası koy, henüz tatilci ve günübirlikçilerin dikkatini çekebilmiş değil. Rüzgârlı havalara meydan okurcasına durgun olan denizi ve hayal dünyanızı genişletecek manzarasıyla, huzurlu bir tatil yapmak isteyenler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Tekke Plajı

Deniz, kum ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz Çeşme’nin merkezindeki en kayın plaj Teke Plajı. Diğer bölgelere göre oldukça küçük olan plaj, hafta sonları yerli halkın akınına uğruyor. Ailecek denize girilebileceğiniz sayılı plajlardan biri olduğunu belirtmek gerek.

Mavi Koy

Akvaryum Koyu olarak anılan Mavi Koy, ufak bir tekne veya sandaldayken suyun altını rahatlıkla görebileceğiniz tertemiz sularıyla meşhur. Deniz gözlüğü kullanarak yüzeyden 20 metre aşağısını rahatlıkla görebildiğiniz bu cennet koyda, havalar ısınmaya başladığında farklı eğlence ve aktiviteler düzenleniyor.

Alaçatı Piyade Koyu

En fazla tercih edilen plajlardan birinin bulunduğu Piyade Koyu, serin sularda yüzmeyi sevenler için kaçırılmaz bir fırsat. Gündüzleri su sporlarıyla uğraşabilir, akşamları ise türlü eğlence aktivitelerine katılarak veya gece kulüplerine giderek unutulmaz bir deneyim kazanabilirsiniz.  

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.