• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Çikolatanın Kalbi Brüksel

Anasayfa » Haber & Duyuru

Brüksel, Belçika’nın başkenti olmasının yanı sıra Avrupa’da oynadığı önemli rol ile Avrupa Birliği’nin de başkenti sayılmaktadır.  Kurutulmuş eski bir bataklık olan şehir, Senne Irmağı’nın üzerinde Willebroek ve Charleroi kanallarının üzerinde kurulmuştur. Şehrin gece gündüz her zaman hareketli olan meydanı Grand Place, Gotik tarzın en iyi örneklerinden Hotel de Ville, Brüksel’in en ünlü simgesi Manneken Pis,  sıra dışı tasarımı ile Atomium gibi etkileyici yapılara sahip şehir, çikolata kokan sokaklarıyla sizi etkisi altına alıyor. Tüm dünyaya ihraç edilen pastacılık ve tatlı yapımında kullanılan çikolatalar Brüksel'de üretiliyor. Son derece gösterişli kutularda sunulan taptaze Brüksel çikolataları, sevdiklerinize götürmek için şık hediye seçenekleri arasında yer almaktadır. Şehirde pek çok yerde bulunan çikolatacı ve tatlı dükkânlarına rastlamanız mümkündür. Bir şehir olmanın ötesinde aynı zamanda çikolatanın kalbi Brüksel!

Çikolata Tarihi

Çikolata tarihi, yaklaşık 4000 yıl önceye,  Maya ve Aztek Kabilelerine dayanmaktadır. Avrupa kakaoyu Kristof Kolomb ile, çikolatalı içeceği ise Hernando Cortés ile tanımıştır. Çikolatayı icat eden ise 15. yüzyılda, 15. Louis’in kakaodan bir karışım hazırlama ve satma hakkını verdiği David Chaillou’dur. Hollandalı çikolata yapımcısı Conrad J. Van Houten, Antoine Brutus Meiner, Joseph Storrs Fry ve İsveçli Daniel Peter gibi isimlerin de çikolata çeşitleri ve makineleriyle ile ilgili çeşitli katkıları olmuştur. Çikolata, uzun yıllar boyunca seçkin kesime hitap etmiş, geniş kitlelere ulaşması ise ancak Sanayi Devrimi’nin ardından gerçekleşmiştir.

Godiva Chocolatier

Godiva Chocolatier, 1926 yılında Pierre Draps tarafından kurulmuştur. 2007 yılında Ülker Grubu tarafından satın alınan marka, 84 ülkede 450'den fazla butik mağazası ile hizmet vermektedir. Seçkin çikolata üreticisi olan Godiva, çikolata dışında truf, kahve, bisküvi, kakao, meyve şekerlemesinden oluşan zengin bir ürün listesine sahiptir.  Belçika Kraliyet Sarayı’nın resmi tedarikçisi olan çikolata markası,  özenle saklanan formülü, yetenekli çikolata ustaları ve kullanılan doğal malzemelerin tazeliği ile dünyanın en prestijli çikolataları arasında yer almaktadır. Sezonluk özel ürün ve ambalajları ile hem damak hem de göz zevkinize hitap etmektedir.

Leonidas Chocolatier

Leonidas Chocolatier, 1913 yılında Amerikan- Yunan uyruklu Leonidas Kestekides tarafından kurulmuştur. Yaklaşık 50 ülkede 800’e yakın butik mağaza ile hizmet veren çikolatacı, dünyaca ünlü olmasının yanı sıra şehirde yer alan iki önemli çikolata fabrikasından biridir. Çikolatanın yanı sıra şekerleme, pralin ve dondurmanın da bulunduğu ürün listesi, ünlü koleksiyonları ile Leonidas markasının yaygınlaşmasında etkili olmuştur. Kişiye özel paketlerin yapıldığı mağazalarda, çikolataları bir hafta içinde tüketmeniz önerilmektedir.

Pierre Marcolini

Pierre Marcolini, ilk butik mağaza ve üretim yerini 1995 yılında Grand Place’de kurmuştur. 30’un üzerinde butik mağazası olan çikolata üreticisinin, Londra, Tokyo, Paris ve Brüksel üretim yeri bulunmaktadır. Üretimde Venezuela, Madagaskar, Ekvator ve Meksika’nın en iyi kakao çekirdeklerini kullanan çikolatacı, çikolata paketlerinin üzerine hangi ülkeden gelen kakao çekirdeğini kullandığını yazmaktadır. Daily Telegraph tarafından ‘Dünyanın En Büyüleyici Çikolata Dükkânı’ ilan edilmiştir. Grand Place’de yer alan butik, siyah rengin hakim olduğu ve çikolataların değerli elmaslar gibi sergilendiği vitriniyle dikkat çekmektedir.  Sezona özel üretilen çikolata koleksiyonu ile Pierre Marcolini, her zaman yeni ve keşfedilmeyi bekliyor.

Neuhaus Chocolatier

Neuhaus, İsviçreli bir göçmen olan Jean Neuhaus tarafından, 1857 yılında Galerie de la Reine’ de kurulmuştur. Brüksel’deki lüks çikolata sektörünün liderlerinden biri olan Neuhaus,  50 ülkede 1,500'den fazla satış noktasına sahiptir. Çikolata üreticisi, Belçika Kraliyet Ailesi üyelerinin şerefine geliştirdiği ve adını ailenin üyelerinden alan Baudouin, Fabiola, Albert ve Paola çikolataları ile itibarını perçinlemiştir. Farklı konseptleri ve birbirinden lezzetli çikolatalarıyla, en çok tercih edilen Brüksel çikolata markalarının başında yer alan çikolatacının, Passage du Nord’un içinde butik mağazası bulunmaktadır.  Özel kutuları ile göze hitap eden markanın, fazla gramajlı ve indirimli çikolata almak isteyen çikolata severler için Vlezenbeek’te bir de outlet mağazası bulunmaktadır.

 

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.