• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Çin’de Görülmesi Gereken 8 Yer

Anasayfa » Haber & Duyuru

Çin, Dünya’da en kalabalık ülkelerden birisi olmasının yanında doğal ve tarihi güzellikleriyle de dikkat çekmektedir. Teknolojik alanda ki hızlı gelişimi de ülkenin sosyo ekonomik yapısını da etkileyerek turizm açısından da çekici bir yer haline getirmiştir. İş amaçlı ziyaretlerin yanında turistik gezi amaçlı da gerçekleştirilen seyahatleriniz de Çin’de gezilmesi ve görülmesi gereken 8 yeri sizler için derledik.

çin seddi

Çin Seddi, Pekin

Dünyanın yedi harikasından biri unvanına sahip Çin Seddi, Moğol ve Türk boylarının akınlarına karşı yapılmış dünyanın en uzun savunma duvarıdır. Yapımı MÖ. 221 yılına kadar uzanan yapıda 2000 yıl boyunca, 1 milyon kişi settin yapımına katkıda bulunmuştur. Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanan duvarın bugün ayakta kalan kısmı Ming Hanedanı zamanından kalan 2500 kilometrelik kısımdır. Setin duvar yüksekliği 4 ila 6 metre olup set boyunca siperlik, okçu delikleri, 9 kilometrede bir fener kulesi ve 200 metrede bir gözetleme kulesi bulunmaktadır. 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine dahil edilmiştir. Çin seddinin en yüksek bölgesi Pekin’in Heita Dağı’ndadır. Set üzerinde görülmeye değer birçok tapınak ve yer yer saraylar bulunmaktadır. 1400’lü yıllardan sonra yaşamış olan Ming Hanedan krallarına ait 13 mezar da bulunmaktadır. Dik ve sarp yamaçlar arasında kısa teleferik hatları düzenlenmektedir. Kademeli savunmaya olanak verecek şekilde birkaç sıra halinde yapılan setler zaman zaman dik ve sarp yamaçlara yapılmıştır. Beijing’den, Mutianya ve Badaling bölgelerine teleferikle ulaşmanız mümkünken Simaite bölgesini ziyaret etmek için iyi bir kondisyona sahip olmanız gerekmektedir.

Qin TerraCotta

Qin TerraCotta Savaşçıları ve Atları Müzesi, Xi'an

Qin TerraCotta Savaşçıları ve Atları Müzesi ilk Çin imparatoru Qin Shi Huang’ın mezarını korumak amacıyla toprak ve bronzdan yapılan askerler, atlar, hizmetkarlar, savaş malzemeleri ve at arabalarından oluşan heykellerdir. Qin hükümdarlığından önce ölen hükümdarın hizmetkarları, savaş malzemeleri, özel eşyaları hatta eşleri ile beraber gömülürmüş. Qin Shin Huang öldüğünde kendisi için askerleri ve hizmetkarlarının öldürülmesini istememiş, bunun yerine toprak ve bronzdan heykellerinin yapılarak beraber gömülmesini istemiştir. Terracotta Ordusu ilk olarak 1921 yılında bir çiftçi tarafından bulunmuş olsa da çiftçinin korkup yeniden gömmesiyle ancak 1974 yılında resmi kayıtlara geçmiştir. Xian yakınlarında bulunan ve kazı çalışmaları hala devam eden mezar kompleksi,  20. yüzyılda ortaya çıkarılan en önemli ve görkemli kazı niteliğinde olup 66 kilometrelik alanı kapsadığı düşünülmektedir. Savaş malzemeleri, at arabaları, atlar ile askerlerden oluşan yeraltı müzesinde 7000’in üzerinde parça bulunmaktadır.

Tiananmen

Tiananmen Meydanı, Pekin

Pekin’de 1417 yılında Ming ve Qing hanedanları döneminde inşa edilmiştir. ‘Yasak Şehir’e ana giriş kapısı vazifesini görmek üzere inşa edilen meydan yangınlar sonucu hasar görmüş ve1651 yılında Qing hanedanı zamanında restore edilmiştir. 1989 yılında Tiannanmen Katliamının yaşandığı meydan feodal dönemde ‘Yasak Şehir’in dışında imparatorluğa ait bir meydandı ve sıradan halkın meydana girişi duvarlarla yasaklanmıştı.  Aynı zamanda ‘Ulusun Kapısı’ olarak da anılan meydan, günümüz şehirleri arasında en büyük şehir meydanı ünvanına sahiptir.

yasak şehir

Yasak Şehir, Pekin

Yasak Şehir, Pekin’de bulunan, 1406 yılında inşa edilmeye başlanmış, yaklaşık 500 yıl imparator ve hizmetlilerine ev sahipliği yapmış Çin imparatorluk sarayıdır. Dünyanın ayakta kalan en büyük saraylarından biri olan yapı, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları listesine alınmıştır. Yasak Şehir'in çevresinde Zhongnanhai, Behiai Parkı ve son Ming imparatorunun ayaklanan ordunun sarayı basması sonucunda intihar ettiği yer olarak bilinen Jingshan Parkı bulunmaktadır.

Yungang

Yungang Taş Mağaraları, Datong

Çin’in kuzeyindeki Datong kentinin 16 kilometre batısındaki Wuzhou dağının güney eteğinde bulunmaktadır. Yapımına 453 yılında başlanan taş mağaralar topluluğunda, 45 ana mağara, 252 hücre, 51 bin taş heykel bulunmaktadır. Heykellerin en büyüğü 17 metre, en küçüğü ise yalnızca birkaç santimetredir. Yungang Taş Mağaraları topluluğu, dünyaca tanınmış taş oyma sanatı hazinelerinden biridir. 2001 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları listesine alınmıştır ve heykeller Çin’deki Budizm sanatının ilk dönemindeki eserlerinden biri olarak değerlendirilmiştir.

Victoria Zirvesi

Victoria Zirvesi, Hong Kong

Hong Kong Adası'nın batı yarısında yer alan Victoria Zirvesi, 552 metrelik yüksekliği ile adanın en büyük tepesidir. Her yıl yaklaşık 7 milyon kişi tarafından ziyaret edilen tepeye, Peak Tramvayı ile ulaşmanız mümkün olabilmektedir. Gündüz gökdelenleri ve Victoria Limanı’nı, akşamları ise binaların ışıklarının yanmasıyla ortaya çıkan muhteşem manzarayı görebilmeniz mümkün olabilmektedir. Tepede bulunan ve en çok ziyaretçi alan noktalardan biri olan Peak Kulesi’nden inanılmaz fotoğraflar çekebilir ve balmumu heykellerin bulunduğu Madame Tussauds Hong Kong Müzesi’ni gezebilirsiniz. Ayrıca kulede bulunan mağaza, restoran ve kafelerde güzel vakit geçirebilirsiniz.

Giant Panda Breeding Research Base

Giant Panda Breeding Research Base,Chengdu

Nesli tükenen dev pandaları korumak amacıyla 1987 yılında kurulan merkez, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olmakla beraber, dev pandalar için araştırma ve ıslah hizmeti vermektedir. Çin’in sadece Sichuan, Shaanxi ve Gansu eyaletlerindeki dağlık alanlarda yaşayan dev pandalar Yaban Hayatını Koruma Kanunu ile korunmaktadır. Merkez içinde ilk gözünüze çarpan pandaların ana besin kaynağı olan bambular oluyor. İnsan boyutlarında olan dev pandaların ortalama ağırlıkları ise 65-110 kg. Her ne kadar sevimli görüntüleri olsa da pandaları ziyaret edenlere yapılan bazı uyarılar bulunmaktadır. Öğleden sonra uykuya dalan pandaları ziyaret etmek için erken saatleri tercih etmenizi öneririz.

Yiheyuan

Yiheyuan Yaz Sarayı, Pekin

Pekin’de turizm ve kültür parkı olarak hizmet veren Yiheyuan Yaz Sarayı, 290 hektarlık bir alanda kurulmuştur. 1750 yılında kraliyet aileleri için lüks bir dinlenme yeri olarak yapılmıştır. Ülkenin en büyük ve en iyi korunan imparatorluk bahçesi olarak kabul edilen yazlık saray, Çin’in sanat tarihinde önemli bir yer tutuyor. 1998 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesine alınan yaz sarayı, Wanshou Shan (Ömür Tepesi), Kunming Gölü ve saraylar olmak üzere üç bölgeden oluşuyor. Wanshou Shan’ın arka kısmı doğal güzelliği ile dikkat çekerken ön kısmında ise görkemli salonlar ve eğlence mekanları bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.