• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Çocuklarla Tatil Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Öneriler

Anasayfa » Haber & Duyuru

Büyük yada küçük fark etmez, çocuğunuzla beraber seyahate çıkmanız tek bir birey olarak değil de her şeyi iki kişilik olarak düşünmenizi gerektiren bir durum. Kendi ihtiyaçlarınız kadar çocuğunuzdan tatilde ki ihtiyaçları oldukça önemlidir.  Tatilinizde herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına çocuklarla tatil yaparken dikkat etmeniz gerekenler.

çocuk bavulu

Bavulunuzu Hazırlamak

Bavul hazırlamak, elinize geçen duş başlığını bile bavula atmaktan oluşmadığını öncelikle belirtelim. İhtiyaçlarınız için liste hazırlamanız ilk işiniz olmalı böylece ihtiyaçlarınızı ve ihtiyacınız olamayanları da rahatlıkla görebilirsiniz. Çocuğunuzla da seyahat ederken bütün oyuncaklarını almak istemesi sizi zor duruma sokabilir bu nedenle de çocuğunuzun bavulunu da sizin hazırlamanız daha iyi olacaktır. Tabi ki de çocuğunuzun da ne giymek istediğini dikkate alarak. Tatilinizin liderlik savaşıyla geçmesini istemiyorsanız onunda düşünce ve isteklerini dikkate alarak eşyalarını seçmelisiniz.

Bavul hazırlarken yapılan en büyük hatalardan biriside nasıl olsa gittiğim yerde de bunlardan vardır düşüncesiyle bazı eşyalarınızı almamak olacaktır. Özellikle ilaçlar bu kategoride oldukça önemlidir.  Çocukların bünyelerinin büyüklere göre daha hassas olmasından kaynaklı daha çabuk hastalanabilirler. Soğuk algınlığı, ateş düşürücü gibi ilaçları bavulunuza koymanız çocuklarla tatil yaparken rahat ve kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

otel seçimi

Otel Seçimi

Otel seçimi veya konaklayacağınız yer sizin istekleriniz kadar çocuğunuzun da beklentilerini karşılayacak şekilde olmalı. Tatil anlayışınız deniz, kum ve güneş olabilir ama çocukların daha hareketli ve eğlenceli zaman geçirmek isteyeceklerdir. Bu nedenle de gideceğiniz otele ve yere göre iyi bir araştırma yapmanız faydalı olacaktır. Bunun için internet üzerinden daha önce oraya giden ziyaretçilerin yorumlarından da faydalanabilirsiniz. Çocuğunuzun da eğlenceli vakit geçirmesi için gerekli aktiviteleri de otellerin web sayfasından ulaşabilir böylece çocuklara da uygun bir otel olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

kaybolmaya-karsi-tedbir

Kaybolmaya Karşı Tedbir

Çocuklar keşfetmeye meraklı ve isteklidirler hele ki hiç bilmedikleri bir yerde aniden gözden kaybolabilirler. Bu durumda tatilde çocuğunuzu kaybetmenin endişesi ile bütün tatiliniz de zehir olabilir veya çocuğunuzu bir dakika dahi göz önünüzden ayırmadığınızda da fazla baskıcı olarak tatili kendinize ve çocuğunuza zehir edebilirsiniz. Konakladığınız yerde veya herhangi başka bir durumda da çocuğunuzun ceplerine her zaman adresiniz, telefon numaranızın bulunduğu bir not koyun ve çocuğunuza da sizi kaybettiği veya göremediği durumlarda görevli kişileri göstererek onlardan yardım istemesini öğretin. Böylece bir aksilik olduğu durumlarda daha rahat olursunuz.

seyahat yöntemi

Seyahat Yöntemi Seçimi

Birçok şehre farklı yollardan ulaşım mevcut fakat çocukların uzun saatler oturmaktan sıkılacağı ve yolculuk sırasında huysuzlanacağından gideceğiniz yere en uygun seyahat yöntemini seçmeniz gerekmektedir. Kara yolları ile seyahatte uzun saatler oturmak zorunda olunması sizi ve çocuğunuzu rahatsız edeceğinden daha tatiliniz başlamadan stres topu haline gelebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için de genelde uçakla seyahat etmenizi öneririz. Uçakla seyahatlerinizde de çocuğunuzun tuvalet ve dolaşma isteğini göz önünde bulundurarak genelde cam kenarı yerine koridor tarafında yer alan koltukları seçmeniz de sizin için daha rahat olabilir.

yedek şarj

Yedek Şarj Aletleri

Durum ne olursa olsun ilgisi çabuk dağılan çocuklarla seyahat etmek oldukça zor ve sıkıntılıdır. Uçak yolculuklarında dahi birkaç saat sabit olarak oturmasını istemeniz durumunda telefonlarınız veya oyuncakları yardımınıza yetişecektir. Fakat bu durumda şarjınız çabuk biteceğinden kaynaklı sorun yaşamamak ve iletişim kurmanız gereken durumlarda çaresiz kalmamanız için yedek bir şarj aleti veya batarya bulundurmanız çocuklarla tatil yaparken dikkat etmeniz gerekenler arasında yer almaktadır.

tatil arkadaşı

Tatil Arkadaşı Seçimi

Tatile yalnız çocuğunuzla gitmek yerine yanınızda arkadaşlarınızla beraber tatile çıkmayı planlıyorsanız arkadaş seçiminize oldukça dikkat etmelisiniz. Tatilde çocuğunuz olduğundan daha kısıtlı davranmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle de arkadaşlarınızdan uzak kalabilir, arkadaşlarınızın kendisini bakıcı olması için çağırmışsınız gibi hissetmesine neden olabilir veya dışlanabilirsiniz. Bu durumla karşılaşmamak için çocuğunuzla beraber tatile çıkarken size önerimiz çocuğu olan arkadaşlarınızla beraber tatile çıkmanız. Böylece hem çocuğunuz yalnız kalmayarak kendisine bir oyun arkadaşı bulmuş olacağından sizi daha rahat bırakacağı ve gerçekleştireceğiniz aktivitelerde de birbirinize daha kolay uyum sağlayarak birbirinizi anlayacağınız arkadaşlarınızla tatile çıkmış olmanın verdiği rahatlıkla huzurlu zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca çocuklar konusunda da size yardımcı olabilecek ve sizin de yardım olabileceğiniz bir arkadaşınızın olması çocuklarla tatil yaparken oldukça önemli bir konu.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.