• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Dalış Meraklılarının Mutlaka Gitmesi Gereken 9 Yer

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

  Bali, Endonezya

 

Su altında kalmış kentleri keşfetmek, balık çeşitlerini birebir evlerinde görmek isteyen adrenalin tutkunları dalış sporu ile çok fazla yakından ilgileniyor. Deniz altındaki huzuru doya doya tatmaları, deneyimlerine yenilerini eklemeleri için, bu yazımızda onları en iyi dalış destinasyonları nerelerde bulunuyor kısaca bilgilendirmeye çalışacağız.Birbirinden ünlü dalış merkezlerine ev sahipliği yapan Bali, zor ve profesyonel dalışları sevenlerin ilk adreslerinden biri oluyor. Çünkü birbirinden derin hendekler karşınıza çıkacak. Her mevsim dalış için elverişli oluyor ancak en çok tercih edilen aylar kasım ve nisan ayları aralığı oluyor. Eğer birden fazla balık çeşidi arasında dalmayı seviyorsanız da mutlaka haziran ve eylül ayları arasındaki dönemi tercih etmelisiniz. Dünyanın en ünlü batık gemilerinin de burada bulunduğunu hatırlatalım.

  Fernando de Noronha, Brezilya

Brezilya’nın en güzel ve en iyi dalış merkezlerine sahip olan bu şahane yer, haziran ve ekim ayları arasında su sıcaklığının ideal olması sebebi ile çok tercih ediliyor. Çok fazla balık çeşitliliği bulunan bu bölgede pek çok sivil toplum kuruluşları da deniz canlılarının devamlılığı için çalışmalar yürütüyor.

   Kızıl Deniz, Mısır

Kızıl Deniz, Avrupa ve Karayip Adaları’nda bulunan pek çok dalış merkezlerine göre çok uygun fiyatlara dalış yapılabilen bir yer. Hem unutulmaz plajlarının hem de doyasıya dalış keyfini yaşamak isteyenlerin tercihleri arasında yer alan Kızıl Deniz’in Peninsula diye adlandırılan bölgesinde ise tropikal mercanlar arasında şahane bir dalış sunuyor.

Tobermory, Canada

İnsan dostu köpekbalıkları arasında kim dalış yapmak istemez ki. Su sıcaklığının soğuk olmasına rağmen dünyanın her bir köşesinden dalış severleri ağırlayan Tobermary, batık gemiler ile de ünlü. Yirmiden fazla batık gemi ve balıklar arasında şahane bir dalış serüveni yaşamanıza olanak sağlayacak.

   Papua Yeni Girne

Hem tüplü hem de tüpsüz dalışların dalına varabileceğiniz Papua Yeni Girne’de 2. Dünya Savaşı’na ait pek çok batık gemi ile karşılaşacaksınız. Bu gemilerin yanında küçük denizaltılarına da rastlamanız mümkün. Aynı zamanda binlerce deniz canlısına ev sahipliği yapan bu şahane denizde köpekbalıkları da bulunuyor. Avusturya ve güney Pasifik bölgesindeki dalgıçları için bu yer gözde konumda. Dalış için gittiğinizde muhtemelen gördüğünüz çoğu kişi ya Avusturyalı ya da Güney Pasifikli çıkacaktır.  

   Morehead City, Kuzey Carolina, ABD

Son yıllarda popüler olmaya başlayan bu dalış bölgesi, yine pek çok balık çeşitliliğine ev sahipliği yapması sebebi ile tercih ediliyor. Yaz aylarında dalış için daha ideal olan yer, eski ticaret ve savaş gemilerinin kalıntılarına da ev sahipliği yapıyor. Özellikle yaz aylarında berraklaşan su ile bu çok fazla olan gemiyi turlamak isteyen her dalış sever buraya akın ediyor.

  Cozumel, Yutacan Yarımadası, Mexico

Karayipler’in en büyük adası olan bu yerde dalış yapmaktan çok büyük bir zevk alacaksınız. Saatlerce sudan çıkmak istemeyecek ve 3000 feet derinliğe kadar inebilme şansı tanıyan sularda resmen mutluluktan dans edeceksiniz.  Çok tercih edilen bir tatil bölgesi olması nedeni ile hem doya doya tatilinizi yapacak hem de bol bol dalış etkinliklerine katılabileceksiniz.

   Phuket, Tayland

Çok fazla ve dalışa elverişli yeri bulunan Tayland’da Phuket Adası vazgeçilmeziniz olacak. Hem doğal güzelliği hem suyunun mükemmelliği nedeni ile her gün dalmak isteyebilirsiniz. Nisan ve ekim aylarında dalışlar için en uygun zaman oluyor ve isterseniz tekne yardımı ile diğer adalara geçiş yapıp oralardan da dalabiliyorsunuz. Ancak uygun fiyatlı olsun ama Tayland’da olsun derseniz Ko Tao bölgesini dalış için seçmenizde fayda var. 

   Catalinas Adaları, Costa Rica

Costa Rika’nın birden fazla dalış bölgesi buluyor ve çoğunda yaklaşık 123 balık türü, 35 çeşit mercan ve 140 adet yumuşak deniz incisine rastlayabiliyorsunuz. Buraların en güzel özelliği de şaşırtıcı ancak her dönem su sıcaklığının aynı seviyelerde olması oluyor. O sebeple istediğiniz herhangi bir dönemde dalış için gidebilir ve suyun tadını çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda Punta Gorda adasına geçerek, buraya özgü Fulya Balığı’nı da görebilirsiniz. 

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.