• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Denizli Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Denizli eşsiz bir doğal görünüme sahiptir. Tarihi zenginlikleri ile de oldukça beğenilen bir şehirdir.  Ziyaretçilerini büyüleyen bu şehirde gezilecek sayısız yer vardır. Tarihi milattan önceki dönemlere dayanan bu şehir adını efsaneleri ile de duyurmuştur. Sahip olduğu mağaralar bugün dünyanın her yerinden oldukça merak edilir. Ev sahipliği yaptığı medeniyetleri ile de oldukça köklü bir tarihi dokuya sahiptir. Gezmek için gelenler Denizli’de birçok farklı gezilecek adres bulabilir.

 

Pamukkale Travertenleri

 

UNESCO’nun dünya kültür miras öğeleri arasına aldığı Pamukkale Travertenleri doğal yapısı ve tarihi dokusu ile görenlerin ağzını adeta açık bırakır. İnsan eli değmeden kendiliğinden doğal olaylar ile şekillenen bu yapı yüzyıllar öncesinden günümüze kadar bozulmadan gelmeyi başarabilmiş ender yapılardan bir tanesidir. Sayısız turistin buraya her yıl geldiği ve buradan gitmek istemediği bölge halkı tarafından dile getirilir. Menderes Nehri Vadisi’nde yer alan bu travertenler termal su anlamında da son derece zengindir. 100 dereceye kadar su sıcaklığı bulunan bu travertenlerde 17 farklı su çıkış kaynağı yer alır. Hayran bırakan yapısı sayesinde Türkiye’de önde gelen ziyaret noktaları arasında yer alan bir adrestir.

Pamukkale Travertenleri ile ilgili görsel sonucu

Akhan Kervansarayı

 

Denizli’de gezilecek bir diğer adres Akhan Kervansarayı’dır. Bu kervansaray, Anadolu Selçuklulara ait Anadolu’da kalan son kervansaray olma özelliğine sahiptir. Şehir merkezinden yaklaşık olarak 8 km uzaklıkta ye alır. Tonozlar ile örtülen yapıda iki adet kitabe yer alır. Asimetrik özelliklere sahip olan yapıda restoran, kafe ve otel bulunur. Gelen ziyaretçiler bu yapının dışını gezdikten sonra içeride bir şeyler yeme ve konaklama şansına sahip olur.

Akhan Kervansarayı ile ilgili görsel sonucu

Bağbaşı Kent Ormanı

 

Doğa severlerin büyük merakla geldiği bu orman uçsuz bucaksız bir orman özelliğine sahiptir ve gelenleri kendisine hayran bırakır. 129 hektar alan üzerine kurulan bu yer birçok farklı ağaç türüne ev sahipliği yapar. İçinde tarihi manastır şelalesi, spor yapma alanları, yürüyüş alanları gibi birçok farklı bölüm de yer almaktadır. Orman içerisinde yer alan teleferik sayesinde ormanı tepeden gezmek ve güzellikleri tepeden görmek mümkün olur. Günün birçok saati açık olan teleferik misafirlerin yoğun ilgisi ile karşılaşır.

BaÄ?baÅ?ı Kent Ormanı ile ilgili görsel sonucu

Karahayıt Kaplıcaları

 

Karahayıt beldesi içerisinde y er alan kaplıcalar şifalı suları ile oldukça büyük bir ilgi görür. Termal su çıkış noktası olan bu alan Denizli geneline termal su aktarımı yapar. Karbondioksit oranı az olan bu su bu özelliği ile diğer termal sulardan farklıdır. Bu bölgeden çıkan suyun yapılan araştırmalar sonucunda şifa kaynağı olan su olduğu tescillenmiştir. Bu kaplıcalarda yer alan su hem duş suyu hem de içme suyu olarak kullanılabilmektedir. Bu özelliği ile de oldukça yoğun bir ilgi görür. Bölgede yer alan bir önemli madde ise çamurdur. Şifa arayan birçok hasta buraya gelerek çamur banyosu yapar ve dertlerine çare arar.

Karahayıt Kaplıcaları ile ilgili görsel sonucu

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.