• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Diyarbakır Havalimanı

Anasayfa » Havalimanları

Diyarbakır Havalimanı

Ülke / Şehir: Diyarbakır / Türkiye

Açılış Tarihi: 1952 

Şehir Merkezine Uzaklık: 10 km

Ulaşım: Taksi, otobüs, minibüs havaalanı servisleri ve araç kiralama gibi ulaşım alternatiflerini kullanarak ? Diyarbakır Havalimanına ulaşabilirsiniz.

Havalimanı Kodu: DIY

Havalimanı Tel: 0(412)233 27 19

Havalimanı Adresi: Ağaçlı geçit Mahallesi, Diyarbakır Yeni Hava Limanı Bağlar/ Diyarbakır

 

?Diyarbakır Havalimanı Hakkında

Diyarbakır hava alanı ülkemizin Güneydoğusunda konumlu olan Diyarbakır hava limanı uluslararası sivil- askeri kategorisinde hizmet veren hava limanlarından biridir. Diyarbakır hava limanı yürürlükteki yaz tarifesine göre 7/24 sat boyunca uçuş hizmeti sunmaktadır. 2008 yılında ILS kullanmaya başlayan hava limanı bu sayede düşük görüş şartlarının neden olduğu uçuş, iptallerini en aza indirerek, yolcularına problemsiz bir uçuş hizmeti sunmayı başarmıştır. 2016 yılında hizmete açtığı yeni terminal binası ise 6 tane körüğe sahip olmasını yanı sıra körük dışında 4 uçağa da uçuş hizmeti verebilme kapasitesine sahiptir. Toplamda 10 tane uçağın ulaşabileceği bir büyüklüğe sahip olan Diyarbakır hava alanı geliş- gidiş yolcu katlarının ayrı bölümleri dahilide yaklaşık 61,480 m2 sahip, iç hatlar terminali bulunmaktadır Antalya, Adana, Bursa, Ankara, Sabiha Gökçen havalimanı, İstanbul Atatürk Havalimanı Van ve İzmir gibi farklı illere yapılan uçuş seferleri İç hatlar terminalinden yapılmaktadır. Dış hatlar terminalinde ise Umre ve hac zamanlarından Suudi Arabistan’a ve Lefkoşa ile Erbil gibi ülkelere karşılıklı aktarması uçuş hizmeti sağlıyor.

Ulaşım konusunda herhangi bir sorun bulunmuyor. Şehir merkezine 10 km mesafede olan Diyarbakır hava limanından şehir merkezine ulaşım minimum 15 dakika sürüyor. Limana ulaşmak için kara yolu ulaşım araçları arasında yer alan otobüs, minibüs, havaalanı servisleri ve araç kiralama firmalarında özel araçlar kiralayabilirsiniz. Diyarbakır şehir merkezinde en popüler ulaşım araçları belediyelerin düzenli olarak sefer yaptıkları belediye otobüsleri minibüsler olmaktadır. Bu araçlar havaalanı başta olmak üzere Diyarbakır şehrinin her kesimine belirli saatlerde sefer yapmaktadır.

Diyarbakır havalimanı geniş yolcu trafiğine sahip olup, günde 50 kalkış 50 tane de iniş seferleri yapmaktadır. 1952 yılında beri faaliyet gösteren hava limanının yolcu kapasitesi yıllık 5 milyondur.  Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesini en köklü tek hava alanı olan Diyarbakır hava limanı, yolcularına ucuz bilet ile seyahat edebilme imkânı sunuyor. Ayrıca havaalanına iniş yapıldığında ya da hava alanına ulaşım sağlamak istediğinde ulaşım alternatifleri sayesinde yolcular hiçbir şekilde ulaşım aracı sıkıntı yaşamamaktadır. Hızla yenilenen büyüyen be genişleyen Diyarbakır havalimanı, yurtdışı ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde adeta bir köprü görevi yapmaktadır. Günden güne genişleyen ve genişleyen terminali sayesinde Avrupa ve Doğu Anadolu bölgesine düzenlediği uçuş seferleri sayesinde de turizme büyük bir katkı sağlamıştır. Ayrıca havalimanında 1038 araç kapasiteli otopark ile 6 köprü bulunmaktır.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.