• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Doğanın Mucizesi: Şavşat

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Yeşilin kaç tonu olabilir ki hakikaten? Ya da maviyle birleştiğinde ortaya nasıl bir renk çıkar? Bu soruların yanıtlarını gözlerinizle görmek istiyorsanız rotanızı Şavşat’a çevirmelisiniz. Artvin’in doğa harikası bu sevimli ilçesi, İsviçre’nin köyleriyle yarışıyor adeta. Kartpostallara yakışacak görüntüsüyle Şavşat, tıkı Sığacık gibi 2015 yılında Cittaslow ağına katılmış. Hayatın ne kadar sakin olabileceğini, stresten arınmanın aslında ne kadar kolay olduğunu Şavşat’ta deneyimliyorsunuz. ‘Nasıl bir rota belirlemeliyim?’ diyenlere Şavşat ile tüm bilgileri bu yazımızda derledik.  

Gezilecek Yerler

Kelime anlamı ‘kara orman’ olan Şavşat’ın alametifarikası Karagöl. Ormanın tüm yansımasını yüzeyinde görebileceğiniz bu göl, Sahara Karagöl Milli Parkı içerisinde yer alıyor. Ağaçların yeşille kurdukları bağı, iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz. Suyun yüzeyine yansıyan gökyüzündeki bulutlarsa dokunsanız sizle gelecek gibi. Kendi kartpostalınızı yaratmak istiyorsanız burada mutlaka fotoğraf çekmelisiniz. Ormanın içlerine doğru yürüdüğünüzde soluduğunuz temiz hava, ciğerlerinize doğru yol alırken sanki içerde yeniden temizleniyor hissi bırakıyor. Sahara Karagöl Milli Parkı’nın diğer bölümünde ise Sahara Yaylası ile tanışıyorsunuz. Eğim değerlerinin oldukça yüksek olduğu bu yaylada ladin, göknar ve sarıçamlarla arkadaş oluyorsunuz. Şavşat’ta tanışmanız gereken bir diğer yayla ise Arsiyan. Sahara’da görmediğiniz farklı renkleri burada keşfediyorsunuz. Yeşilin hemen yanında biten sarı cennet çiçekleri, kokusuyla size bir şeyler anlatmak istiyor. Kulak verdiğinizde ise sizi gölleriyle tanıştırmak istediğini anlıyorsunuz. Postanın Gölü, Boğa Gölü ve Yüzen Göl ile merhabalaşıp, Çimli Göl ve Kalp Gölü ile birlikte hayallere dalıyorsunuz.

Mucizeler diyarından tarihe doğru yolculuk yapmak isteyenler için rotamızı Söğütlü Mahallesi’ndeki Satlel Kalesi’ne çeviriyoruz. İçerisinde şapel kalıntıları bulunmadığı için hangi dönemde inşa edildiği bilinmese de geri kalanlar, köklü bir geçmişe sahip olduğunu hissettiriyor. Tarihin bize emanet ettiği Tibeti Kilisesi’nin ise günümüze ulaşan herhangi bir kitabesi bulunmuyor. Ama yazılı kaynaklara göre 899 yılında yaptırılmış olduğu varsayılıyor. Kilise, iç ve dış cephedeki süslemelerle geçmişin izlerini bugüne kadar taşıyor. Şavşat, doğanın bütün mucizelerini bünyesinde barındırırken yalnızca sakinliği vadetmiyor. Aynı zamanda şifa da oluyor. Çoraklı Köyü içerisinde bulunan şifalı maden suları, romatizmal hastalıkları olanlar için birebir. Stresinizden arınmanın yanında hastalığınızı da Şavşat’ta bırakabilirsiniz.

Yapılacak Aktiviteler

Şavşat’ta, Sahara Karagöl Milli Parkı’ndaki Laşet Deresi kenarındaki Sahara Pancarcı Şenlikleri’ne katılabilirsiniz. Temmuz ayında düzenlenen bu şenlikle yerel halkla tanışabilir, türlü eğlencelerinde hoş vakit geçirebilirsiniz. Bunun dışında bir de Milli Park’ın içerisinde bir kır gazinosu bulunuyor.

Yeme İçme

Doğu Karadeniz’in enfes lezzetleriyle tanışmak için doğru yerdesiniz. Sebze yemekleriyle ünlü Şavşat’ta ebegümeci ve yaban semizotunu mutlaka denemelisiniz. Yerel yemekleri tadabileceğiniz en doğru mekân, Laşet Restoran diyebiliriz. Karnınızı doyururken bir yandan da doğanın güzelliklerine tanıklık edeceksiniz. Şavşat, aynı zamanda süt ve süt ürünleriyle de bir hayli popüler. Uzadıkça uzayan peynir kuymağının tadını başka hiçbir şeyde bulamayacaksınız. Şavşat Lokali’nde peynir kuymağının yanı sıra kaymak kuymağına da şans vermelisiniz. Karadeniz’e kadar gitmişken meşhur laz böreği, hınkal ve katmerden denememek olmaz. Şavşat Lokali’nde tüm bu yöresel yemeklerden tadabilirsiniz.

Konaklama

 

Şavşat gezinizde her an doğanın içinde olmak istiyorsanız kalacağınız yeri de buna göre belirleyebiliyorsunuz. Her odasından Şavşat manzarasını izleyebileceğiniz Green Valley Hotel, bunun için iyi bir alternatif. Sabah kuş sesleriyle uyanacağınız bu otel, merkeze 2 km uzaklıkta konumlanıyor. Doğanın içinde kendi evinizde yaşamak nasıl olurdu diye merak ediyorsanız, Şavşat’ta bunun da cevabı hazır. Laşet Motel’den kiralayacağınız bir bungalov ev ile hem bu merakınızı gideriyorsunuz hem de huzurun merkezinde konaklıyorsunuz.  

Ulaşım

 

Şavşat’a bazı şehirlerden düzenlenen otobüs seferleriyle ulaşabiliyorsunuz. Hava yolunu tercih edecekler için mesafeler ise şu şekilde:

Şavşat-Kars Havalimanı: 137 Km.

Şavşat-Trabzon Havalimanı: 305 Km.

Şavşat-Batum Havalimanı: 166 Km.

Kendi aracıyla Şavşat’a ulaşmak isteyenler için mesafeler;

Artvin-Şavşat: 71 Km.

Ankara-Şavşat: 1070 Km.

Bursa-Şavşat: 1386 Km.

İstanbul-Şavşat: 1388 Km.

Trabzon-Şavşat: 305 Km.

Samsun-Şavşat: 651 Km.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.