• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Doğu Karadeniz’e Yeşile Yolculuk Macahel ve Kaçkarlar

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Macahel

Sürekli olarak yağmuru, serin havası ve muhteşem doğasıyla insanları büyüleyen ve yeniden canlanmanızı sağlayan bir bölge. Her yeri farklı güzel olan Doğu Karadeniz gezileri içinse en uygun zaman yılda sadece iki aydır. Ağustos ve Eylül aylarında ziyarete en uygun olan bu bölge ikliminin yanı sıra coğrafi olarak da hareket etmenizi sağlayan bir yapısı var. Bol yürüyüşlü bir gezi olan Doğu Karadeniz gezilerinde, el değmemiş bir yer olan Macahel Vadisi en dikkat çekici yerlerindendir.

Kaçkar dağları ise bölgenin üç tarafını çevreleyerek adeta her şeyden uzak doğa içinde huzurlu bir yeşillik arasında kendinizi bulmanızı sağlamaktadır. Bir tarafı Gürcistan 'dan Doğu Karadeniz de şehir hayatına dâhil olmak istediğinizde kolayca ulaşabileceğiniz gibi vadiler de dikkat çekmektedir. Gürcistan sınırı ise şehrin Camii köyünün hemen 50 metre ötesinde başlıyor ve sadece kimlikle de gidilebilen bir yer olmasından dolayı da bu hat üzerindeki gidiş, gelişlerde oldukça yoğun. Doğanın huzurlu kollarından birkaç saatlik yolculuk sonrasında koparak şehrin hengamesine ve hareketli hayatına dahil olabileceğiniz kendisine özgü kültürüyle de dikkat çeken Gürcistan’da felekten bir gece çalabilirsiniz.

Doğu Karadeniz’in Bilinmeyen Yeri Macahel’e Gidiş

Trabzon Havalimanı’nda direk uçuşlarla hizmet veren birçok hava yolu bulunmaktadır. Bulunduğunuz şehirden veya seyahat etmek istediğiniz rotaya göre uçak bileti sorgulaması yaptıktan sonra Trabzon uçak biletinizi ucuzauc.com web sitesi üzerinden oldukça uygun fiyata satın alabilirisiniz. İstanbul’dan Trabzon Havalimanına vardıktan sonrasında ise 2,5 saat süren bir otobüs yolculuğu yapmanız gerekmektedir. Borçka’ya oradan da Macahel’in merkez köyüne varabilirsiniz. Macahel’in merkez köyünün adı Camili’dir.  Diğer köyleri de görülmeye değer ender güzelliklerle donatılmışlardır.  Diğer köyleri olan Maral, Efeler, Kayalar, ayrıca Gorgit Yaylası, Beyazsu, Maral Şelalesi’ne servisler veya köyler arasında hizmet veren araçlarla ulaşım sağlanabilmektedir. 

Macahel’in bütün köylerini gezebilmeniz için zaman ayırmanız şart. Doğal güzelliklerinin yanı sıra coğrafyası nedeniyle de Maral Şelalesi ve Gorgit Yaylası’nı keyifle iki günde gezebilirsiniz. Fakat iki günde gezmek için programınızı biraz sıkıştırmanız gerekiyor. Bunun nedeni ise Gorgit Yaylası’nın 1700 metre yükseklikte yer alması ve dereler, tepeler ve ormanlardan geçerek yaklaşık olarak 4 saat sonunda Gorgit Yaylası’na ancak varabilmeniz. Çok fazlaymış diye düşünmeyin doğaseverler için emin olun bu kadar zahmet çekmenize değecek bir güzelliğe sahip.

Macahel Konaklama

Macahel’in merkez köyü olan Camili ve diğer köylerde de insanlar evlerini pansiyon olarak dekore etmiş ve gelen kişileri de ev rahatlığında ağırlamaktadırlar. İnternet üzerinden veya telefonla arayarak önceden rezervasyon yaptırmanız özellikle Ağustos ve Eylül aylarında ki ziyaretleriniz için oldukça önemli.

kackarlar

Doğu Karadeniz Kaçkarlar

Macahel’den sonra Doğu Karadeniz’in en çok bilinen ve doğal güzelliğiyle de dikkat çeken bir başka yeri Kaçkar Yaylası, Fırtına ve Ayder Yaylalarına da gidebilirsiniz. Kaçkar dağlarının eteklerinde yer alan birbirine paralel bu vadiler birbirini kıskandıracak güzelliktedir.

Kaçkarlar Gidiş

Kaçkarlara direk olarak Trabzon’dan otobüs veya Macahel’den Kaçkarlara giden araçlarla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Fırtına Deresi üzerinden ve görkemli köprülerden geçerek gidebileceğiniz bu güzergahta, yol üstünde Zil Kalesi Palovit Vadisi ve şelaleri görebilirsiniz.

verçenik

Kaçkar Zirvesi Verçenik ve Konaklama

Verçenik, doğa sporlarına meraklıların da sıkça ziyaret ettiği bir yerdir ve Kaçkarların ikinci büyük zirvesidir. Dağın zirvesine çıkmak isteyenler için Çad’da konaklayabilirsiniz. Çad’da zirveye çıkmak isteyenlere ev sahipliği yapan şirin bir işletme olan iki adet pansiyondan birinde konaklayabilirsiniz. Burada da yine önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz. Çad’da konaklayabileceğiniz pansiyonlar Toşi ve Cancık isimli pansiyonlardır.

Çad’dan sonra Verçenik’te iki farklı güzergah bulunmaktadır. Bunlardan biri Verçenik Yaylası, diğeri ise Kapılı göller bölgesidir. Verçenik yaylası 2650 rakımda yer alan ve hala hayvancılıkla geçimini sağlayan kişilerin yaşadığı bölgedir. Araç yolunun bittiği noktadan sonra iki saatlik dere kıyısından yapılan bir yürüyüş sonrasında Kapılı Göller bölgesine ulaşabilirsiniz. Doğanın eşsiz güzelliğine tanık olabilirsiniz.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.