• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Doğu Timor

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Başkent                        : Dili

Nüfusu                          : 1.066. 409

Yüzölçümü                   : 15ç 007 km²

Para Birimi                   :  ABD Doları

Resmi Dil                      :Tetum/ Portekizce

Telefon Kodu                : +670

Saat Farkı                      : (UTC+9) Türkiye zamanı Doğu Timor’a göre 4 gün 7 saat ileridir. 

Konsolosluk Bilgileri    : Türk Konsolosluğu bulunmamaktadır. Cakarta Büyükelçiliği görev bölgesinin kapsamındadır.

Kıta                                 : Asya

Vize Durumu                  : Kapıda Vize/ 30 Gün

Doğu Timor Hakkında

Doğu Timor, demokratik Cumhuriyet ülkesidir. Güneydoğu Asya’da Timor adasının doğusunu ve Aecussi-Ambeno bölgesinde kapsamaktadır.  Endonezya ile komşu olan Batı Timor, ülkenin tek komşusudur.

Kişi başı milli gelir düzeyi çok düşük olmasından dolayı Asya’nın ve Dünya’nın en fakir ülkesidir.

Doğu Timor, Malay takımadalarına bağlı olarak bir ada ülkesidir ve bu takımadalarından en büyüğüdür.

Doğu Timor’da  iki resmi dil konuşulmaktadır. Bunlar Portekizce ve Tetum dilidir. Halk arasında Tetum dili yaygındır fakat yaygın olarak kullanılan 15 farklı Endonezce dili de ülkede konuşulan dillerdendir.

En yoğu Katolik nüfusuna sahip Asya’daki ikinci ülke olan ülke de % 0,3 bir kesimi de Müslümandır. Ayrıca Protestan, Hinduizm ve Budizm inancına sahip azınlıklarda bulunmaktadır.

Doğu Timor’da Şehir içi Ulaşım?

Doğu Timor’da otobüsle veya dolmuş benzeti minibüslerle şehir içinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca taksilerle de ulaşım sağlanabilmektedir. Şehir içi ulaşımda uluslararası ehliyetiniz varsa motosiklet veya araba kiralayarak da gezebilirsiniz. Doğu Timor’da minibüslerde ve otobüste gideceğiniz yere göre biletinizi araç içinde ödeyebilirsiniz. Taksileri de ortak olarak paylaşımlı şekilde kullanabilirsiniz. Eğer tek başınıza taksiye binecekseniz taksimetreyi açması veya gideceğiniz yere göre binmeden önce pazarlık yapabilirsiniz.

Doğu Timor’da Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Doğu Timor’da tropikal iklim görülmektedir. Yağışın az olduğu ve sıcaklığın en uygun olduğu zaman Haziran ve Ekim ayları arasındaki zamandır.

Doğu Timor’a gidebilmek için havayolunu tercih edebilirsiniz. Endonezya veya Bali üzerinden aktarmalı uçuşlarla Türkiye’den ulaşım sağlanabilmektedir. Seyahat rotanıza göre Doğu Timor’a direk 

veya aktarmalı olarak gerçekleştirilen bütün uçuşlara ucuzauc.com web sitesinden uçak bileti sorgulaması yaparak ulaşabilirsiniz. Sorgulama sonrasında biletinizi anında web sitesinden satın alabilirsiniz.

Doğu Timor’a seyahatlerinizde rotanızı belirlemek ve gerekli düzenlemeleri yaparak transferinizin konforlu bir şekilde gerçekleştirilmesi için müşteri temsilcimizle de iletişime geçebilirsiniz.

Doğu Timor’da Nerede Kalınır?

Doğu Timor 13 bölgeden oluşmaktadır. Dili başkent bölgesi olarak en gelişmiş yerlerden birisidir. Konaklamak için Dili’de bulunan pansiyonları tercih edebilirsiniz. Ayrıca Doğu Timor’da sahil kesiminde bulunan butik otellerde de konaklayabilirsiniz. Bütçenize ve beklentilerinize göre size en uygun yeri bulabilmeniz için tur hizmetleri operatörümüzden destek alabilir ve rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

Doğu Timor’da Gezilecek Yerler

Doğu Timor’da gezebileceğiniz yerler genel olarak ülkenin tarihini anlatan müzeler, kiliseler ve parklarıdır. Ayrıca sömürge döneminden kalan anıtlarda yine görülmesi gereken yerler arasındadır. Halk pazarları burada yaşayan insanların geleneklerini görebileceğiniz farklı yerlerdir. Sahil kesiminde ise plajlarında keyifli zaman geçebilirsiniz.

Doğu Timor’da Yemek kültürü

Doğu Timor, Portekiz ve Endonez mutfağından etkilenmiştir. Baharatlardan fesleğen en çok kullanılmaktadır. Balık ve domuz en çok tüketilenler arasındadır. ayrıca mısır pirinç ve kök sebzeler  de yemek kültürlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Kök sebzelerle yapılan yemeklerin temeli Asya ülkelerine dayanmaktadır. Asya ülkelerinden de izler taşıyan yemek kültüründe tropik meyveler ve bunlardan yapılan dondurmaları da tadabilirsiniz.

Doğu Timor’da Eğlence ve Festivaller

Doğu Timor’da düzenlenen festivaller çoğunluğu dini kutlamalardır. Dini kutlamaların dışında kalan etkinliklerde

1.  Mart

  • Doğu Timor Yemek ve Kültür Festivali

2.  Haziran

  • Barış Festivali

3.  Ekim

  • Ramelau Kültür Festivali

Doğu Timor’da Alışveriş

Doğu Timor’da alışveriş yapmak için butik dükkânları tercih edebilir veya yerel pazarlara gidebilirsiniz. Takıdan, kıyafete kadar birçok hediyelik eşya alabileceğiniz Doğu Timor’da bu bölgeye özgü yöresel kıyafetlerden veya şapkalardan satın alabilirsiniz.   Yöresel kıyafetlerinde yer alan takılarda hediyelik olarak satın aşabilecekleriniz arasında ilk sıralardadır.

Doğu Timor’da Bilmeniz Gerekenler

Tropikal iklim etkisinde olan Doğu Timor’da hava sıcak ve nemlidir. Kurak dönem ve yağmurlu dönem olmak üzere iki mevsim bulunmaktadır. Kasım ve Mayıs ayları arasındaki dönem yağmurlu dönem ve Haziran ile Ekim arası 6 aylık dönemde kuru dönemdir.

Doğu Timor tarihte Endonezya tarafından sürekli olarak baskı altına alınmaya çalışmıştır ve çok ciddi zulümlerle karşılaşmışladır. Bu nedenle de Endozenya söz konusu olduğunda ortaya istemsiz bir gerginlik çıkmaktadır. Bu konuda hassas davranmanızı ve burada yaşayan halka ülkelerinin Endonezya’ya bağlı olup olmadığı konusunda soru sormamanızı öneririz. Genel olarak siyasi sohbetlerden uzak durmanız en iyisi.

Doğu Timor seyahat edecekseniz Umuma Mahsus Pasaport sahiplerinin vize alması gerekmektedir. T.C vatandaşlarına özel olarak da 30 günlük sınır kapısında vize verilmektedir.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.