• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Dört Mevsim Tek Adres: Cunda Adası

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Yolunuzu Ege’ye düşürüp,  tatlı bir kaçamak yapmak istediğiniz her an sizi tüm sakinliği ve huzuru ile karşılamaya hazır cennetten bir köşe var: Cunda Adası. Yaz ya da kış, güz ya da bahar, yılın hangi döneminde olduğunuz hiç fark etmez. Balıkesir ilinin Ayvalık İlçesi’ne bağlı Cunda Adası, hem binlerce turiste ev sahipliği yapıp hem bakir kalabilen nadir destinasyonlardan biri.

Cunda Hakkında

Alibey Adası olarak da bilinen Cunda Adası, Ege’nin şirin ilçesi Ayvalık’ta bulunan 22 adadan biri. İlçeye Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü ile karayolu bağlantısı bulunan ada; Ayvalık takım adaları içinde yerleşime tek açık olanı. Türk ve Rum kültürlerinin birlikte yer aldığı Cunda’da, nüfusun büyük bölümü Midilli ve Girit göçmenlerinden oluşuyor.

Gezilecek Yerler

Tatil için Ayvalık’ı tercih edenlerin mutlaka günübirlik ziyaret ettiği ada, konaklama alternatifleri yönünden de oldukça zengin. Adadaki durak noktaları bir gün içinde gezilebileceği gibi, birkaç güne yayılarak da keşfedilebilir.

Cunda sahili, adada gezilecek yerlerin başında geliyor. Sahil boyunca sıralanan balık restoranları, kafeler, hediyelik eşya dükkanları ve seyyar tezgahlar adaya canlılık veriyor. Doğa ile bütünleşmek ve adanın tüm manzarasına hakim olmak isteyenler için ise Aşıklar Tepesi doğru adres. Ünlü iş adamı Rahmi Koç’un adaya kattığı değerler arasında yer alan Rahmi Koç Müzesi ve müzeye bağlı Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı adada mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında. Kitaplık aynı zamanda eski bir kilise olduğundan Agios Yannis Kilisesi adıyla da biliniyor.

Yapılacak Aktiviteler

Bölgede yer alan onlarca koyu gezmenin en keyifli yolu, ada sahilinden hareket eden teknelerle tura katılmaktan  geçiyor. Bu sayede bir saati aşkın süreyle berrak Ege Denizi’nin tadını çıkarabilirsiniz. Adayı arabayla değil yürüyerek gezmeyi tercih etmelisiniz, bu sayede ara sokaklardaki Rum mimarisi örneklerini kaçırmazsınız. Eğer seyahatiniz cumartesi gününü de içeriyorsa, mutlaka pazar alanını ziyaret ederek yöreye has lezzetlerden tatmalısınız.

Yeme İçme

Cunda adası denilince ilk akla gelen lezzet lokma tatlısı. Bu lezzetin adaya yayılan davetkar kokusuna yenilmemek pek mümkün değil. Tatlı alternatifi olarak kızartılmış dondurma da deneyebilirsiniz. Sahil boyu sıralanan balık restoranların en ünlüsü ise Bay Nihat. Burada mutlaka papalina balığını denemelisiniz. Asıl adı çaça olan bu küçük, kılçıksız balık ada sularında yetişiyor.

Son lezzet durağı ise her zaman Taş Kahve olmalı. Adanın en keyifli mekanında Türk kahvenizi yudumlamadan Cunda’dan dönmeyin.

Konaklama

Cunda’yı gerçek anlamda yaşamak için mutlaka restore edilmiş konaklardan birinde kalınmalı. Fikretbey ya da Ziyabey konaklarından birini tercih edebilirsiniz. Çocuk kabul etmeyen bir tesis arayanlar içinse Hotel Erol ideal bir seçim. Ulaşım kolaylığı nedeniyle Ayvalık ya da Sarımsaklı’da konaklayıp gün içinde adayı gezmek de mümkün.

Alışveriş

Sahil boyunca uzanan Cunda Çarşısı’nda tüm hediyelik ihtiyaçlarınızı bulabilirsiniz. Takı, aksesuar, magnet gibi klasiklerin yanında zeytinyağı ve sabun gibi yöresel ürünleri de çantanıza atmayı unutmayın. Deniz kabuklarıyla yapılan biblolardan satın alarak, deniz kokusunu evinize taşıyabilirsiniz.

Eğlence ve Gece Hayatı

Cunda gece hayatı yönünden çok hareketli bir ada değil. Sakin ve huzurlu bir tatil arayanların tercih ettiği adada akşam eğlencesi için fasıl mekanlarını veya Moshos Taverna’yı ziyaret edebilirsiniz. Club müzik arayanlar adanın gözde mekanı Du Bakalım’a uğrayabilir, ancak insanların aile boyu eğlendiğini gördüğünüzde şaşırmayın! Cunda’da haziran ayında Ultimate Cunda adlı spor festivali, temmuz ayında ise müzikseverleri buluşturan Cunda Müzik Günleri var. Bunun dışında Nisan’da Ayvalık merkezinde yapılan Tiyatro Festivali ve ekimdeki Zeytin Festivali’nin de birer bölümü mutlaka Cunda’da geçiyor.

Ulaşım

Cunda adasına, Ayvalık’tan 15-20 dakika aralıklarla kalkan otobüs ve taksi dolmuşlarla gidebilirsiniz. Özel aracınızı kullanıyorsanız Ayvalık’tan sonra 8 kilometre daha ilerleyip boğaz köprüsüyle Cunda’ya bağlanabilirsiniz.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.