• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Dünya’da ki Kedi Kafeler

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Eski zamanlardan beri farklı davranışları ve özel yetenekleriyle ve hatta şifacı özellikleriyle insanların yakınlarında yer alan kedilere ait ve tamamen kedilerin ihtiyaçlarını gözeten kafeler olduğunu söylesek eminiz ki çok mutlu olursunuz. 1998 yılında ilk olarak Tayvan sonra Japonya, İngiltere’de açılan kedi kafelere sırasıyla Londra, Paris ve Madrid açılan kafelerde eklenerek gün geçtikçe bu güzel akım yaygınlaşmaktadır.

Bu yazımızda da Dünya’da açılan ilk kedi kafelerden söz etmeye devam ediyoruz.

Lady Dinah’s Cat Emporium – Londra

Lady Dinah’s Cat Emporium – Londra

Londra’da hatta Avrupa’da bağış toplanarak ilk açılan kafe özelliği taşıyan Dinah’s Cat Emporium, 2014 yılında açılmıştır.  Alice harikalar diyarından esinlenerek bu hikâyede ki Alice’in kedisinin adını alan bu kafe de Japonya’da ki gibi kendi ülkesine yakışır bir şekilde İngiliz kültürü özelliklerini taşımaktadır. Klasik İngiliz kültürünü yansıtan bu kafe de kedilerle beraber 5 çayını içebilirsiniz eğer önceden rezervasyon yaptırırsanız. Yoğunluktan dolayı önceden rezervasyon yaptıranız gerekmektedir. Herkese hizmet vermek için içerde geçireceğiniz zamanı 90 dakika ile sınırlandıran görevliler zaman sonuna yaklaşırken kibarca size bilgi vermektedir.

Le Café des Chats – Paris

Le Café des Chats – Paris

Her ülkede açılan kedi kafelere bir yenisi daha eklenirken, Fransa gibi sanata düşkün duygusal insanların geri kalacağını düşünemezdik. Le Café des Chats ismiyle Fransa’nın Paris kendine hizmet vermeye başlayan bu kafe, sokak kedilerinden sosyal ve hem kafe sakinleriyle hem de misafirleriyle iyi zaman geçirebilecek bir cennet olarak hizmet veriyor Kediler için bu kafe huzurun merkezi. Kafe girişinde ellerinizi dezenfekte etmenizi isteyen görevliler ayrıca kurallar hakkında da küçük bilgilendirmelerle burada yaşayan kediciklerin bütün rahatlığını düşünüyor. Uyuyan kedilere dokunmanın yasak olduğu ve kesinlikle eve götürülmesine izin verilmiyor. Eğer bir kedi istemiyorsa onu zorla sevmek veya dokunmak, kızdırmak mı, kafeden kibarca ayrılmanızı istemeleri için geçerli bir sebep.

La Gatoteca – Madrid

La Gatoteca – Madrid

İspanya’da da, Londra’da ki gibi bağışlarla açılan bir kedi evi olarak hizmet veriyor. Günümüzde de bağışlarla işletilmeye devam edilen bu kafe, hem kedilerin bakımını, kedilerle insanların doğru bir biçimde bir araya gelmelerini ve kedilerin sahiplendirilmesi gibi görevleri de üstleniyor. Bunun yanı sıra kediler hakkında doğru bilgilere ulaşılabilmesi için kediler hakkında atölyeleri konferanslar ve kedilerle beraber yoga dersleri düzenleniyor. Kafe ücretleriyle diğer kafelerden biraz daha farklı olarak yeme – içme ücreti değil kedilerle geçirilen zamana göre ücretler belirleniyor.

İspanya2nın ilk kedi kafesi olan La Gatoteca zaman geçirmek isterseniz rezervasyon yaptırmanız gerektiğini hatırlatalım. Dilerseniz kafeye bağış yapabilir veya hediyelik eşya bölümünden hediyelikler alarak da kafe bütçesine de destek olabilirsiniz.

Cafe de Kedi – Eskişehir/ Naftalin- İstanbul

Cafe de Kedi – Eskişehir/ Naftalin- İstanbul

Dünya’nın dört bir yanında başlayan bu kedi kafe akımında Türkiye’nin geri kalmamış ve Eskişehir’de ilk olarak Cafe de Kedi ismiyle hizmet vermeye başlamıştır. Kedi kafe eksiğini gidermeye çalışan bu kafe 2017 yılında kapanmış olması oldukça üzücü. Gelirlerini hem kafede yaşayan kediler hem de sokak kedileri harcayan bu kafe çalışanlarının hala bu geleneğe devam etmiyor olması üzücü.

İstanbul’da da tam olarak kedi kafe olarak hizmet vermese de nostaljik dizaynıyla dikkat çeken Naftalin Cafe’de oldukça sıra dışı bir özelliğe sahip. Kedilerin de insanlar gibi rahatlıklarına önem veren bu kafe de masaların üstünde eve sobanın etrafında kedilerle beraber zaman geçirmeniz mümkün. Kafe içinde yaşayan kedilerin yanı sıra sokak kedilerine de bakan bu kafenin nostaljik havasında kediler ile beraber keyifli zaman geçirebilirsiniz. Kedilere kötü davranılması masaüstünde uyuyan bir kedinin rahatsız edilmesi veya kaldırılması gibi davranışların hoş karşılanmadığı bi kafe.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.