• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Dünyadaki En İlginç Doğal Yapılar

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Dünyanın her yerinde çeşitli doğal yapılar ile göze çarpan ve bu doğal yapılar sonucunda birçok manzaraya ev sahipliği yapan sonsuz güzellikle olan birçok yer vardır. Bu doğal yapılar dünyanın her yerine yerleşmiş keşfedilmeyi bekleyen noktalardır. Eşsiz doğal yapıları gördüğünüz zaman etkisinden bir süre daha çıkamayacaksınız. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken dünyanın en ilginç yapıları şu şekildedir;

Büyük Mavi delik Belize

Büyük Mavi delik Belize

Belize’de yer alan ve görenleri şaşkınlığa çeviren bu mavi delik ve göz alıcı çukur tamamen kendi kendine oluşan doğal bir yapıdır. Mavi delik, yeraltı kaynaklarının kireç taşını çözmesi ile ortaya çıkarak günümüze kadar ulaşıyor. 125 metre derinliğe sahip olan bu delik tüplü dalış yapmayı severlerin gözde yerlerindendir. Dilerseniz hem bu deliği ziyaret edip hem de dalış yapabilirsiniz.

Plitvice Gölleri Hırvatistan

Plitvice Gölleri Hırvatistan

Hırvatistan’a uğradığınız zaman aklınızı yerinden oynatacak bir güzellikte olan Plitvice gölleri tamı tamına 16 gölden ibaret. Her bir göl basamak ve şelaleler ile birlikte birbirine bağlanarak yolunu bulunuyor. Şelale ve göllerin üstünde köprü görevi gören ahşap yürüyüş yolları da ortama ayrı bir hava katıyor. Bu yürüyüş yolu üzerinde dolaşarak muhteşem manzaraları kendiniz görme fırsatı elde edebilirsiniz.

Uçan Gayzer Nevada- Amerika Birleşik Devleti

Uçan Gayzer Nevada- Amerika Birleşik Devleti

Bundan tamı tamına 40 yıl kadar önce Uçan Gayzer’in bulunduğu nokta çöle dönüşmüş bir alanken jeotermal enerji kaynaklarını delen işçiler sayesinde kaynak toprak altından gün yüzüne çıkarak minerallerin yükselmesi ile birlikte bu formu oluşturmuştur. Farklı bir doğa harikası olan bu noktayı ziyaret edebilirsiniz.

Zhangye Danxia- Çin

Zhangye Danxia- Çin

Çin’de bulunan Zhangye Danxia milyonlarca yıl önce oluşup bu şekli aldığı düşünülmektedir. Kumtaşı olarak anılan bu doğa harikasında taşlar üzerinde farklı desenler mevcuttur. Renkli bir görüntü sağlar. Oldukça ilgi gören bu yapı Çin’in en gözde yerlerindendir.

Çizgili Buz Dağları- Antarktika

Çizgili Buz Dağları- Antarktika

Antarktika da yer alan kendi kendine oluşan buz dağları duruma göre renk olarak da beyaz ve mavi renklerde olabilmektedir. Kıta tamamen diğer yerlerden farklı olduğu gibi doğal yapısı da farklıdır.

Cehennem Kapısı- Türkmenistan

Cehennem Kapısı- Türkmenistan

Türkmenistan da yer alan ve yıllardan beri sönmeyen bir ateşe sahip olan bu cehennem kapısı oldukça farklıdır. Doğalgaz kaynaklarının araştırıldığı sırada tesadüfen keşfedilen bu nokta metan gazının çevreye zarar vermemesini önlemek adına ateşe verilmiştir. Bu ateş o gündür bugündür hiç sönmemektedir.

Salar De Uyuni Gölü – Bolivya

Salar De Uyuni Gölü – Bolivya

Dünyanın en büyük tuz gölü olarak bilinen Salar de uyuni gündüz olduğu zaman gündüz ışığı ile birlikte ayna gibi parlıyor. Tam anlamıyla bir gölü andıran yapısı ile üzerinde yürümeye başladığınız zaman tuz üzerinde yürüyüş yaptığınızı direkt olarak anlayabilirsiniz.

Pamukkale Denizli

Pamukkale Denizli

Pamukkale Travertenleri Pamukkale’nin turizm açısından gözde mekânlarındandır. Pamuksu bir görünümü ile görenleri mest etmektedir.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.