• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Dünyanın En Doğal 10 Parkı

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Doğallığı sevenler için hazırladığımız bu içerikte Dünya üzerinde yer alan en güzel parkları sıraladık.

Zion Milli Parkı, Utah – ABD

Zion Milli Parkı, Utah – ABD

Zion Milli Park, kaya tırmanışının yapıldığı bej, pembe ve kırmızı renkli kumtaşı falezlerinin bir araya gelerek yarattıkları fantastik görüntüyle büyüleneceğiniz bir yerdirı. Doğa mucizesi kemerler ve kanyonlar arasındaki patika yollarda yürürken her adımda başka bir keşif heyecanı yaşayacağınız, Virgin Nehri’nin bambaşka bir güzellik kattığı Springfield – Utah’da bulunmaktadır.

Banff Milli Parkı, Banff – Kanada

Banff Milli Parkı, Banff – Kanada

Banff Milli Parkı, Calgary’nin batısında, Alberta eyaletinde bulunan, Kanada’nın en eski milli parkıdır.  Bu prkın en büyük güzelliği bir buzul gölü olan Peyto Gölü’nün inanılmaz turkuaz rengi, ren geyiği,  boz ayı ve kurt gibi hayvanlarla karşılaşabilecek oluşunuzdur. Milli parkta, kuş gözlemciliği yapabilmenin yansıra; yürüyüş, tırmanma, rafting gibi birçok doğa sporlarına ait deneyimi de yaşayabilirsiniz.

Fuji-Hakone-Izu Milli Parkı, Honshu – Japonya

Fuji-Hakone-Izu Milli Parkı, Honshu – Japonya

Yaklaşık olarak 300 yıldır volkanik bir faaliyette bulunmasa da, bilim adamları Fuji’nin her an patlayabileceğini söylediği, Japon halkının eski çağlardan beri kutsal saydığı ve taptığı, açık havalarda Tokyo’dan görülebilen, tepesi her zaman karlı, Japonya’nın en yüksek dağı Fuji Dağı. Kaplıcalar ve 1000’den fazla volkanik ada, etrafındaki ormanlık alan ve pek çok sayıdaki göl Fuji-Hakone-Izu Milli Parkı’nı Japonya’nın en çok ziyaret edilen milli parkı yapıyor.

Fiordland Milli Parkı, Fiordland – Yeni Zelanda

Fiordland Milli Parkı, Fiordland – Yeni Zelanda

Fiordland Milli Parkı, sayısız bitki ve canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Adaları, buzulları, gölleri ve ormanlarıyla kartpostallık kareler barındırmaktadır.  Milli park içindeki Milford Boğazı’nda tekneyle çıkılabilecek ve derin buzulların erimesiyle oluşan şekilleri izleyebileceğiniz,  yaklaşık iki saat süren bu geziye katılabilirsiniz. Ayrıca parkın kuzeyinde 2000 metreyi aşan zirveleri ve kayalıklardan akan pek çok şelaleyi de görmek mümkün.

Munzur Vadisi Milli Parkı, Tunceli – Türkiye

Munzur Vadisi Milli Parkı, Tunceli – Türkiye

Munzur Vadisi Milli Parkı, il merkezinden 8 kilometre uzaklıkta, Yukarı Fırat Havzası’nın en üstünde yer almaktadır. Munzur  Dağları’na kadar uzanan Munzur Vadisi Milli Parkı; gölleri, kanyonları ve şelaleleriyle  ziyaretçilerini karşılıyor. Zengin biyolojik çeşitliliğin olduğu milli parkta, alabalık, dağkeçisi, vaşak gibi sadece yöreye özgü olan canlılar da görmeniz mümkün.

Galapagos Adaları Milli Parkı, Puerto Ayora – Ekvador

Galapagos Adaları Milli Parkı, Puerto Ayora – Ekvador

Galapagos Adaları daha önce gördüğümüz hiçbir yere benzemiyor. Koruma altında olan alanlara giriş yasak, serbest bölgeleri de rehberle gezmekte fayda olduğunu hatta zorunlu olduğunu belirtelim.Volkanik kayaları, ormanları bir yanda, çölleri ve sahilleri diğer yandan bizi karşılarken bu bölgelerde yaşayan, dev kara kaplumbağaları, denizaslanları, deniz iguanaları, ispinozlar görmeniz mümkün.

Machu Picchu Milli Parkı, Aguas Calientes – Peru

Machu Picchu Milli Parkı, Aguas Calientes – Peru

Dünyanın en yüksek ülkelerinden biri olan Peru’da bulunan Machu Picchu antik kenti adeta bulutların üstünde kurulmuş bir kent gibi. Harç malzemesi olmadan nasıl böyle mükemmel şekilde dizildikleri anlaşılmayan, Yaklaşık 100 ton ağırlığında olan taşlar kent duvarlarında kullanılmış, Yüzyıllardır ayakta duran kentin gizemi halen çözülebilmiş değil. hayvan çeşitliliği de göz ardı edilemez Machu Picchu Milli Parkı amazon ormanlarıyla kaplı.

Kruger Milli Parkı, Skukuza – Güney Afrika

Kruger Milli Parkı, Skukuza – Güney Afrika

Safari yapmak isteyenlerin ilk durağı, Afrika kıtasının en büyük milli parkı olan Kruger Milli Parkıdır. Safari için burayı tercih edebilirsiniz. Bufalo, gergedan, çita, su aygırı, aslan, antilop, fil, zürafa, ceylan safaride görebileceğiniz hayvanlardan bazıları. Rehber eşliğinde 150’ye yakın memeli türünü gözlemleyebileceğiniz bu milli parkta ayrıca, kuş türlerinin zenginliğiyle de başınızı sürekli gökyüzüne çevirmenize sebep olan milli parktır.

Lake District Milli Parkı, Lake District – İngiltere

Lake District Milli Parkı, Lake District – İngiltere

Baştan belirtmeliyim ki İngiltere’ye gelip de sadece Londra’yı gezip dönerseniz pişman olursunuz. İngiltere’nin en derin gölü ve en yüksek dağını da içinde bulunduran, İngiltere’nin doğal güzellikleri arasında görülmesi gereken yerlerin başında Lake District Milli Parkı geliyor. Bu milli parkta yapılabilen su sporlarını denemeye vaktini olmadığında bile, harika manzaranın tadını yürüyerek çıkarabilmek için dahi ziyaret etmenizi öneririz.

Manuel Antonio Milli Parkı, Puntarenas – Kosta Rika

Manuel Antonio Milli Parkı, Puntarenas – Kosta Rika

Manuel Antonio Milli Parkı, Pasifik’in güzelliğine hayran bırakan eşsiz yerlerden birisidir. Bir yanda yağmur ormanlarının yeşilliği bir yanda beyaz kumlu huzurlu ve keyifli zaman geçirmeniz için bütün olanakları ve manzarasını sizlere sunuyor.  Birden çok yürüyüş rotası var Manuel Antonio Milli Parkı’nda, maymunların yolculuğunuza eşlik ettiği, farklı rotalar farklı yerleri keşfetmenizi sağlıyor. Ayrıca Manuel Antonio Plajı, denize girmek için tercih edilebilir.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.