• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Dünyanın En Sevilen Festivalleri

Anasayfa » Haber & Duyuru

Dünyanın birçok ülkesinde değişik amaçlarla çok renkli festivaller düzenlenmektedir. Aslında birçoğunun çıkış noktası dini birer ritüel olsa da zamanla bu gelenekler festivale dönüşmüştür. Dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen en popüler festivalleri sizin için derledik.

Las Fallas, İspanya

Las Fallas, İspanya

Her sene Mayıs ayında İspanya’nın Valensiya şehrinde düzenlenen festival, bölgedeki kasaba ve şehirlerden on binlerce insanın katılımı ile gerçekleşmektedir. Festival,  rivayete göre kukla yapan marangoz San Jose’nin atölyesinin çıkan yangında kül olmasından sonra Valensiyalıların dev kuklalar yaparak bu olayı anmasıyla başlamıştır. Festivalde kullanılan devasa kuklalar sayesinde festival zamanı şehir, dev bir tiyatro sahnesini andırıyor. Şehrin çeşitli noktalarında sergilenen kuklalar, boyutları ve renkleri ile her yaştan insanın ilgisini çekmektedir. Festival boyunca her gün saat 14.00’da Ayuntamiento Meydanı’nda Mascleta adı verilen yüksek sesli ve sis salan bir çeşit gündüz hava fişeği atılıyor. Dört gün süren festival sonunda kuklalar festivalin son gecesi yakılıyor. Kuklaların yakılmasından sonra her sene bir tanesi Las Fallas Müzesi’nde sergilenmek üzere yanmaktan kurtuluyor.

St. Patrick’s Günü, İrlanda

St. Patrick’s Günü, İrlanda

İrlanda’nın koruyucu azizlerinden olan Aziz Patrick anısına, her yıl 17 Mart tarihinde kutlanmaktadır. Festival günü, İrlanda Cumhuriyeti ve bazı ülkelerde resmi tatil günüdür. Simgesi yeşil yonca yaprağı olan ve hemen herkesin yeşil renkli kıyafetler giyerek katıldığı festival önceleri dini bir etkinlik olmasına rağmen zaman içinde ulusal ve kültürel bir festivale dönüşmüştür. Çeşitli dans gösterileri yapılan festivalde, kutlamalar çok renkli ve eğlenceli geçmektedir. Ayrıca değişik kostümleriyle insanların oluşturduğu kortej, festivali daha da eğlenceli bir hale dönüştürmüştür. Yeşil bira ve yeşil yiyeceklerin fazlaca tüketildiği festival gecesinin sloganı ise “17 Mart’ta herkes İrlandalı”dır.  

venedik karnavalı

Venedik Karnavalı, İtalya

Venedik Karnavalının nasıl başladığına dair rivayet şöyledir: 1348’de Venedik nüfusunun yarısının ölümüne sebep olan veba salgını sonrasında hayatta kalan insanlar yaralarını saklamak için uzun kıyafetler giymeye ve maskeler takmaya başlamışlardır. Zamanla maskelerin şekilleri değişmiş, renklenmiş ve günümüzde kullanılan ‘Venedik Maskesi’ adını almıştır. Önceleri bir hafta olarak kutlanan karnaval, ülkeye sağladığı ekonomik katkıdan dolayı Şubat ve Mart aylarını kapsayan üç hafta olarak uzatılmıştır.  Karnaval süresince şehrin sakinleri ve turistler birbirinden renkli maskelerle ve kıyafetlerle Venedik sokaklarını şenlendirir. Karnaval için her yıl farklı bir tema seçilerek şehirdeki tarihi mekanlar ve düzenlenen balolar bu temaya uygun olarak hazırlanır. Karnavala katılanlar da temaya göre kostüm seçimlerini yapar. Karnaval süresi boyunca Saint Marco meydanında çeşitli etkinlikler ve yarışmalar yapılır.

La Tomatina Festivali, İspanya

La Tomatina Festivali, İspanya

İspanya’da yaklaşık 70 yıldır devam eden La Tomatina olarak bilinen Domates Festivalinin 1945 yılında kasaba kutlamaları sırasında kasaba halkından birinin kent konseyine domates atması ile başladığı biliniyor. Festival zaman zaman yasaklansa da yapılan düzenlemeler ve kurallar ile yerel bir kutlama olmaktan çıkıp uluslararası bir festivale dönüşmüştür.  Her yıl Ağustos ayının son çarşambasında yapılan festival için Bunol kasabasında bir araya gelen katılımcılar, başlama topunun patlamasıyla 60 dakika boyunca birbirlerine domates atarak eğleniyorlar. Kamyonlarla getirilen domateslerin meydanda bulunan insanların üzerine fırlatılmasıyla başlayan domates savaşı sırasında önemli iki kural var; ‘domatesleri ezmeden atma’ ve ‘domatesten başka bir şey atma’. Domates savaşı sonrasında Bunol sokaklarını domateslerden arındırmak ise yine katılımcıların görevi.

Oktoberfest, Almanya

Oktoberfest, Almanya

Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen bu festival her yıl Eylül ayının son günlerinde başlar ve ekim ayının ilk günlerine kadar sürer. Yaklaşık 6 milyon kişinin katıldığı festival, Münih Belediye Başkanı’nın büyük ahşap bira fıçısına çeşme çakması ile başlar ve bundan sonra su gibi bira tüketilir. Bu kutlamalar için özel olarak mayalanan Oktoberfest birası tat ve alkol bakımından biraz yoğundur. Mass denilen bir litrelik özel bardaklarda sunulur ve ilk mass Bavyera Başkanına ikram edilir. Festival için geleneksel Alman kıyafetleri giymek zorunda olmasanız da hoş bir kıyafetle katılmanızı öneririz. Bierzelt adı verilen çadırlarda yemek ve bira servis edilir. Eğlenmeniz için diğer alternatif ise festival alanında bulunan lunapark. Tükettiğiniz bira miktarını göz önünde bulundurarak dikkatli olmanızı öneririz.  

San Fermin

San Fermin, İspanya

San Fermin Festivali, İspanya’nın Pamplona kentinde her yıl 6 Temmuz ile 16 Temmuz arasında düzenlenmektedir. Kutlamanın ana teması Encierro yani boğaların koşması olmasının yanı sıra festival boyunca süren birçok etkinlikleri de kapsar. Festivale katılım boğalardan yaralanan insanlara rağmen her sene artmaktadır. Festival, İspanya’nın uluslararası çapta en çok bilinen festivalidir. Festivalin ana teması boğa olsa da bir çeşit açık hava partisine dönen festival gecelerinde sınırsız eğlence ve içki katılımcıları beklemekte. Festivalin açılışında, kent meydanın bekleyen insanlar top patlamasıyla beraber bir ahırdan salınan boğaların önünde 825 metre koşarak arenaya ulaşmaya çalışırlar. Kenardan izlemek yerine bu adrenalini yaşamak isteyenlere yapılan iki uyarı var. Bunlardan birincisi düştüğünüzde yerden kalkmayın, ikincisi ise arenadakiler tarafından yuhalanmak istemiyorsanız boğadan önce arenaya ulaşmayın. Festivalin devam eden günlerinde devasa kuklaların geçit törenleri, belediye bandosunun sokak konserleri ve çeşitli konserler de katılımcıları beklemekte.

Holi Festivali, Hindistan

Holi Festivali, Hindistan

Baharın gelişini kutlamak için dünyanın en eski ve en renkli festivallerinden olan Holi Festivali, aynı zamanda Renklerin Festivali olarak da bilinmektedir. İyinin kötüye karşı zaferin simgesi Holika’dan esinlenilerek Holi adı verilen Hindu festivali, günümüzde birçok ülkede kutlanmaktadır. Her yıl ayın dolunay haline bağlı olarak Şubat sonu Mart başı gibi bir zaman aralığında kutlanan festival iki gün sürer. İlk gün festival öncesi toplanan odun ve tahtalar yakılır. Hazırlanan kukla, şeytana edilen küfürler ve ‘holi-hai’ nidaları eşliğinde ateşe atılır ve kişinin kötü ruhlardan arındığına inanılır. İkinci gün halk rengarenk toprak boyaları önce yüzlerine sürdükten sonra birbirlerine atarlar. Şarkılar söylenerek ve danslar edilerek devam eden şenlik, toz boyalar ve renkli sular atılarak devam eder. Festival boyunca aile ziyaretleri yapılır ve gece evlerin önünde ateş yakılarak ölüler için dua edilir. Festivalin son gününde insanlar, yakılan ateşin külünden biraz evlerine alıp götürürler. Böylece evlerinin ve bedenlerinin kötülüklerden korunduğuna ve iyi şans getirdiğine inanırlar.

Loy Krathong Festivali, Tayland

Loy Krathong Festivali, Tayland

Her yıl Kasım ayında yapılan festivalin geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. İnanışa göre Ganj Nehri’nde Brahma, Vishnu ve Shiva için Brahman din adamlarının yaptığı dinsel ritüellerin Thai kültürüne girmesiyle günümüze gelmiştir. Festival, Thai halkının en sevdiği ve uzun yıllar boyunca sahip çıktığı köklü geleneklerin başında gelmektedir. Yüzen nesne olarak dilimize çevrilen Loy Krathong, muz ağacı gövdesinden koparılan parçaların şekillendirilerek tütsüler, mumlar ve çiçeklerle süslenmesiyle oluşan bir sal çeşididir.  Festivale herkes kendi hazırladığı kolajla katılmak ister çünkü eklenen her çiçek, her mum umudu ve hayalleri simgeler. Nehire bırakılan bu kolajlar ile kişi sıkıntı, hüzün ve talihsizliklerden arındığına inanır. Chao Phraya Nehri kenarında havai fişek gösterileri ve konserler düzenlenir. Festivalin sonuna doğru gökyüzüne bırakılan uçan fenerler ile kişi yeniden doğduğuna inanır.