• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Dünyanın En Tuhaf Doğal Yapıları

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Dünyada birbirinden çok farklı özelliğe sahip ve farklı boyutlarda tuhaf doğal yapılar bulunuyor. Bu yapıların her biri farklı ülkede ve farklı özelliklere sahiptir. Böyle tuhaf yapılar ve doğal güzellikler doğanın aşınması ve çarpışma sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Beyaz Çöl Yapısı Mısır

Beyaz Çöl Yapısı Mısır

Mısır’da bulunan tuhaf şekilli ve doğal yapılardan oluşan beyaz kayaçlar farafya kasabasının kuzeyinde yer alıyor. Buradaki görüntü yarı erimiş yarı buz görüntüsünü andıran görenleri hayrete ve şaşkınlığa uğratan kardan adama benzeyen bir görüntü ortaya çıkmıştır. Bu doğal yapının oluşumu özel olarak değil rüzgârın eseri olarak karşımıza çıkıyor. Zamanla güçlü kum fırtınaları sayesinde bu görüntüye ulaşan beyaz çöl mısırda eşşiz tuhaf bir yapı haline gelmiştir.

Mermer Mağaralar Şili

Mermer Mağaralar Şili

Efsane bir görüntüye sahip olan Mermer Mağaralar yapısı 6 bin yıllık dalga sonucu meydana gelmiştir. Şili’ nin Arjantin sınırında bulunan Carrera gölündeki mavi ve yeşil dalgalı desenleri oluştuğu mağaralardır. Bu alan ziyaretçiler tarafından oldukça merak ve ilgi gören dünyada ünlü bir yer olma özelliği taşıyor.

Retba Gölü Senegal

Retba Gölü Senegal

 Retba Gölü aslında pembe renkli olması ve bu gölün tek renk pigment üreten Dunaliella salinasi isimli bir yosun türünden gelmekte olan bir göl rengine sahip olma özelliği ile ön plana çıkıyor. Tuz oranı çok yüksek olan gölün bazı noktalarında ise tuz orası %40 geçiyor. Bu oranda yosun oluşumda oldukça etkili bir hale gelmekte olan bir oran olduğunu söyleyebiliriz. Biriken aşırı tuz yığını ise bir süre sonra halk tarafından toplanmaktadır.

Asbyrgi Kanyon  

Asbyrgi Kanyon

İzlanda ülkesinin kuzeyin ‘de yer alan Asbyrgi Kanyonu söylentilere göre Hz. İsa’nın atkıları yere dokunduğu zaman 300 metrelik kayalar parçalanma ve yarılma sonucunda oluşan bir doğal görüntü olarak biliniyor. Bilimsel olarak açıklanan bazı verilere göre ise buzul kalıntıların 7000 yıl süre boyunca bölgede oyulma sonucu oluşan bir doğal tuhaf yapı olarak görülmesi. Uçurumların üzerlerinde bulunan şekil bir at nalı görüntüsünü andırıyor. Bölgeye gelen turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bu oluşum çok merak edilen ve farklı bir tasarım olarak gözlemleniyor.

Sahra Gözü Moritanya

Sahra Gözü Moritanya

Moritanya çölünün aksine bir göz görüntüsüne sahip sahra gözü, yassı bir biçimde göz şeklinde olan bir yapıdır. Uzaydanda görülebilen bu yapı ilk anlardan bu yana astronotlar tarafından bir işaret olarak kabul ediliyor. Bazı medya ağlarında sahra gözünün uzayda bulunan astronotlar tarafından yapılmadığı bilimsel olarak ortaya çıkmıştır. Bölgedeki rüzgarların gelmesiyle birlikte çeşitli katmanlarda bulunan doğal yapıya oluşum sağlamış tortu, kuvarsit ve bazı diğer kaya parçalarından oluşarak meydana geldiği gözükmektedir. Sahra Gözü turistlerin ilgisini çeken ve merakla takip edilen bir doğal yapı olarak görülüyor. Sahra Gözü 32 metre genişliğinde dairesel bir şekle sahip muazzam bir görüntüye sahip.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.