• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Dünyanın En Ünlü Anıtları

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

İnsanoğlu tarih boyunca kimi zaman tanrılarına bir tapınak, kimi zaman hükümdarlarına bir mezar, bir türbe, kimi zaman kendi ihtişamını göstermek için devasa heykeller, arenalar inşa ederek zamana meydan okuyan pek çok eser bırakmış modern dünyaya. Günümüzde turizm acentelerinin tanıtımlarını süsleyen pek çok tarihi yapı, UNESCO’nun şemsiyesi altında Dünya Mirası Listesi’nde koruma altında bulunuyor. Şimdi gelin medeniyetimiz kadar eski olan dünyanın en ünlü anıtlarını ve gizemli öykülerini birlikte keşfedelim. 

Eiffel Kulesi, Fransa

 Fransa’nın ve Paris’in sembolü olan Eiffel Kulesi; 1889 yılında telsiz direği olarak inşa edildiğinde Eiffel Kulesi’nin günün birinde dünya üzerinde popüler gezi noktalarının en başında yer alacağını kimse tahmin etmezdi herhalde. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği 325 metre uzunluğundaki kuleye giriş için biletlerin ücreti yaklaşık 34 avrodan başlıyor.

Tac Mahal, Hindistan

Her yıl milyonlarca insanın akın akın ziyaret ettiği Tac Mahal; Hindistan’ın ve İslam mimarisinin en önemli yapıtlarından biri aynı zamanda. Babür İmparatoru Cihan Şah tarafından eşi Mümtaz Mahal adına yapılan bu görkemli yapı, tüm ihtişamı ile her göreni kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Pisa Kulesi, İtalya

1173 yılında kiliseye ait bir çan kulesi olarak inşa edilmeye başlanan Pisa Kulesi, o yıllarda 5,5 derecelik eğimi ile adeta fizik kurallarına meydan okumuş. Geçirmiş olduğu tadilatlar sayesinde eğimi 3,9 dereceye sabitlenen ve yıkılma tehlikesi ortadan kalkan Pisa Kulesi; ziyaretçi sayısı ile İtalyan turizmine katkı sağlayan önemli uğrak noktalarından biri. 

Çin Seddi, Çin

Moğol Akınlarına karşı Çin’de hüküm süren Ming Hanedanlığı döneminde inşa edilmeye başlayan  Çin Seddi zaman içersinde değişikliklere uğrasa da günümüzde UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’nde koruma altına alınan en önemli yapıtlardan biri. 10000 km’den fazla uzunluğa sahip Çin Seddi tüm görkemi ile tarihe meydan okumaya devam ediyor.

Özgürlük Anıtı, ABD

1886 yılında Fransa tarafından inşa edilip kuruluşunun 100’üncü yılı anısına Amerika’ya hediye edilen Özgürlük Heykeli; Amerikan rüyasının da sembolü aynı zamanda. New York’taki Liberty Adası’nda bulunan heykelin yapımında Roma Tanrıçası Libertas’dan esinlenilmiş. Fransız Heykeltıraş Barthholdi tarafından yapılan heykel yılda yaklaşık 3.2 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Kurtarıcı İsa Heykeli, Brezilya

Rio de Janeiro’da bulunan Corcovado Dağı’nda yapılmış olan Kurtarıcı İsa Heykeli Katolik Brezilya ve Hıristiyan dünyasının en kıymetli eserlerinden birisi olma özelliğini taşıyor. Uzunluğu 30 metreyi bulan heykel, 2010 yılına kadar dünyanın en uzun heykeli olarak bilinse de sonradan bu unvanı Polonya’ya kaptırmış. 1145 ton ağırlığındaki heykel; tüm ihtişamı ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olması nedeni ile Rio de Janeiro’ya gelen turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.