• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Edirne Gezilecek Yerler Nelerdir?

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Edirne Gezilecek Yerler Nelerdir?

Edirne

Eski dönemlerden bugüne dek Osmanlı döneminin izlerini taşımaya devam eden bir bölge olan Edirne Şehri, Trakya bölgesinin en sevilen yerlerinden bir tanesidir. Gezilecek birçok noktası bulunur. Tarihin izlerini hala ilk günkü gibi sürdüren Edirne ilini gezmeye başladığınız zaman kendinizi o dönemde yaşıyor gibi hissetmeniz mümkündür. Sadece tarihi ile değil havası ve doğası ile de birbirinden güzel noktaları vardır. Yakın zamanda Edirne iline gidecekseniz mutlaka gezilecek yerleri en iyi şekilde programlama yaparak Edirne’nin her noktasını karış karış yapabilirsiniz.

Enez Kalesi

Enez Kalesi

Enez Kalesi Edirne’nin tarihi yerlerinden bir tanesidir. Yer olarak yüksek bir nokta üzerinde yer alan enez kalesinin yapımı tam olarak bilinmese de duvarlarında yer alan çeşitli izler kalenin Bizans döneminden daha önceki dönemlerde yapıldığı söylentiler arasında yer alıyor. Bu kalenin yapım amaçlarından bir tanesi balkanlardan gelecek olan herhangi bir tehlikeye karşı savunma mekanizması oluşturmak içindir. Edirne’nin Keşan ilçesinde yer alan bu kale tarihe tanıklı eden önemli bir detaydır. Edirne gezi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Rüstem Paşa Kervansarayı

Rüstem Paşa Kervansarayı

Edirne’nin merkez ilçesinde yer alan Rüstem Paşa Kervansarayı Osmanlı devletinin en önemli mimari eserlerinden bir tanesidir. Bu Kervansaray Rüstem Paşa tarafından talep edilmiş ve Tarihin Mimarı olan Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. İçerisinde dikdörtgen şeklinde avlular yer alıyor. Şimdilerde otel olarak kullanılan bu Kervansarayı ziyaret ederek Osmanlı Mimarisini inceleyebilir ve içerisinde gezebilir, dilerseniz konaklama imkânlarından yararlanabilirsiniz.

Meriç Köprüsü

Meriç Köprüsü

Edirne denildiği akla ilk gelen yerlerden bir tanesi Meriç Köprüsüdür. Osmanlı Dönemine ait bir köprü olan Meriç Köprüsü’nün oldukça ihtişamlı bir görüntüsü vardır. Bu haliyle Edirne’nin sembol yerlerinden bir tanesi olmuştur.  Uzunluğu 263 metre olarak bilinen bu köprünün 12 adet sivri kemeri mevcuttur. Edirne’nin sembolü haline gelen bu köprüyü mutlaka görmenizde fayda vardır.

Edirne Selimiye Cami

Edirne Selimiye Cami

Osmanlı Mimarisinin hiç kuşkusuz en iyi eserlerinden bir tanesi Selimiye Camidir. Buraya gelindiği zaman kesinlikle bu camiye uğramadan gitmemeniz gerekir. 2. Selim tarafından talep edilen bu caminin yapımını dönemin en iyi mimarlarından olan Mimar Sinan yapmıştır. Mimar Sinan tarafından ustalık eserim olarak bilinen bu caminin görüntüsü oldukça ihtişamlıdır. Caminin süslemesinde kullanılan Çini, Sedef, Taş, Mermer ve Ahşap gibi malzemeler kullanılmıştır.

Karaağaç Tren Garı

Karaağaç Tren Garı

Abdülmecit tarafından yaptırılan bu gar şimdi ki dönemlerde Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası olarak kullanılıyor. İstanbul’da bulunan Sirkeci Garından esinlenerek yaptırılan bu gar Mimar Kemalettin Bey tarafından yapılmıştır. Rektörlüğün bahçesinde garın vagonu sergileniyor. Özellikle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Karaağaç Tren Garını mutlaka ziyaret etmeniz tavsiye edilir.

Edirne şehrinde gezilecek çeşitli mekânlar ve yiyeceğiniz kültürel yemekler vardır. Edirne’ye gittiğiniz zaman mutlaka bu noktaları gezerek Edirne’nin en güzel noktalarını keşfedebilirsiniz.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.